Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

„Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa” w Halo! Rybnik

Start 06.06.2019 o godz. 17:00 wstęp wolny

Punkt Informacji Miejskiej halo! Rybnik (ul. Jana III Sobieskiego 20) zaprasza 6 czerwca (czwartek) o godz. 17.00 na spotkanie z Kamilem Kartasińskim, autorem książki „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa”. Będzie to okazja do poznania zasad dotyczących poszukiwań bliskich zaginionych w czasie II wojny światowej.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Halo! Rybnik

Rybnik

„Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa” to opowieść polskiego nastolatka Jana Szymczyka, który zostaje powołany w 1944 roku do Wehrmachtu, uczestniczy w walkach na przedpolach „Festung Breslau”, a następnie zostaje żołnierzem II Korpusu Polskiego. Bohater wspomnień wraz ze swoim rozmówcą, pomimo różnicy wieku i odmiennych realiów dorastania, nawiązują nić porozumienia, która pozwoliła wiekowemu weteranowi szczerze i nieskrępowanie przywoływać swoje wspomnienia, nie kierując ich na potrzeby rozmowy czy z obawy o przedstawienie treści.

Autor publikacji, chcąc jak najpełniej oddać historię głównego bohatera, w swoich poszukiwaniach dotarł do rodzin niemieckich i polskich oficerów Jana Szymczyka, którzy dzieląc się wspomnieniami o swoich przodkach, nadali całej opowieści nastoletniego żołnierza gorzkiej i trudnej do jednoznacznego ocenienia refleksji, która dotyczy dramatu wojny, ceny patriotyzmu oraz bohaterstwa ocierającego się o granice szaleństwa.

Publikacja stanowi doskonałe źródło informacji dla wszystkich tych, którzy poszukują śladów swoich przodków służących w „mundurze feldgrau” oraz II Korpusu Polskiego, poprzez zamieszczone w publikacji liczne skany dokumentów pochodzących z archiwów niemieckich, brytyjskich i polskich, które autor uzyskał podczas 10 lat pracy nad swoją książką.

Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, jak wygląda procedura poszukiwań i czy warto podjąć taki wysiłek. Podczas spotkania będzie można zobaczyć też zdjęcia żołnierzy powołanych do Wermachtu z Rybnika i okolic oraz pamiątek z tamtego okresu. Prosimy również o przyniesienie własnych pamiątek i dokumentów.

Kamil Kartasiński (ur. 1992) jest doktorantem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, pracownikiem Muzeum w Gliwicach, publicystą i recenzentem książek na portalu Histmag.org. Jego zainteresowania badawcze koncertują się wokół historii mówionej oraz historii najnowszej. Interesuję się również historią II wojny światowej, dziejami Niemiec w latach 1871-1945 oraz zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii.

Autor książki „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa” (Poznań 2018) oraz ebooka „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy” (Warszawa 2016). Współautor książki „Wywieziono nas bydlęcymi wagonami” (Katowice 2015). Autor artykułów naukowych, współautor wystaw historycznych, uczestnik ogólnopolskich i międzynarodowych projektów badawczych oraz grantów. Współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej.

/Materiały prasowe/