Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Bezpłatne warsztaty z „Teatroteką Szkolną” w WCK

Start 15.04.2019 o godz. 15:00 wstęp wolny

Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza na bezpłatne warsztaty teatralne, skierowane do nauczycieli języka polskiego, prowadzących koła teatralne, twórców akademii szkolnych, nauczycieli etapu wczesnoszkolnego i przedszkolnego. Udział w nim mogą wziąć również zainteresowani pedagogiką teatru pedagodzy szkolni, nauczyciele języków obcych i bibliotekarze.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisławskie Centrum Kultury

Wodzisław, Kubsza 17

Warsztaty, których współorganizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, odbędą się 15 kwietnia o godz. 15:00 w WCK. Trwać będą trzy godziny i podzielone zostaną na dwie części: teoretyczną (prezentacja portalu) oraz warsztaty narzędziowe, podczas których przedstawiciele Instytutu podpowiedzą, jak wykorzystać pedagogikę teatru w szkole.

„Teatroteka Szkolna” to portal zachęcający nauczycieli do wykorzystywania metod pedagogiczno-teatralnych na lekcjach oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych (np. kołach teatralnych, lekcjach wychowawczych), opracowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Portal zawiera materiały edukacyjne, m.in. konspekty zajęć podzielone według grup wiekowych oraz materiały audiowizualne, ćwiczenia rozgrzewkowe i lekcje wykorzystujące teatr.

- To profesjonalna i zarazem ciekawa propozycja formy edukacji kulturalnej. To również dobre wsparcie dla osób, które wykorzystują język i teatr jako narzędzie pracy z uczniami - mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Spotkanie ma na celu poznanie metod pedagogiczno-teatralnych w ramach doświadczenia warsztatowego, a tym samym narzędzi umieszczonych na portalu „Teatroteka Szkolna”, jak również przyjrzenie się, w jaki sposób pedagogika teatru może być przydatna w działaniu szkolnym na lekcji lub na zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez nauczycieli, animatorów, czy instruktorów teatralnych. Teatroteka opiera się na założeniu, że najefektywniejszy jest proces nauczania poprzez doświadczenie. - Używamy metod aktywizujących, pobudzających uczniów, wyrywające ich z ławek, jednocześnie realizując zagadnienia z podstawy programowej. Cześć materiałów można wykorzystać na lekcjach, ale wiele z nich może służyć jako inspiracja do pracy pozalekcyjnej – na zajęciach teatralnych. Można korzystać z materiałów jako gotowych konspektów zajęć, ale można je też przystosowywać według własnych potrzeb – tłumaczą przedstawiciele Instytutu. Na portalu www.teatrotekaszkolna.pl można zobaczyć, w jaki sposób, poprzez wspólną pracę teatralną, zbliżyć się np. do Trenów Jana Kochanowskiego, do wielu tekstów, które są trudne w odbiorze dla dzieci i młodzieży.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, utworzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zajmuje się archiwizacją i promocją polskiego teatru. Ważnym obszarem działań Instytutu jest edukacja. - Pracujemy z artystami, edukatorami, animatorami, nauczycielami w duchu pedagogiki teatru. To forma edukacji, która wykorzystuje język teatru, nadawanie i odbieranie komunikatów w tym języku. Polega na wprowadzeniu w świat teatru przy jednoczesnym wzmacnianiu kompetencji społecznych uczestników zajęć, takich jak umiejętność pracy w grupie, kreatywność, autoprezentacja, umiejętność krytycznego podejścia do informacji – mówią pracownicy Instytutu. Wynikiem tych doświadczeń jest portal „Teatroteka Szkolna”, z którego można skorzystać bez względu na odległość od teatru rozumianego jako instytucja kultury.

Warsztaty teatralne są bezpłatne. Zapisy przyjmowane są mailowo do 1 kwietnia pod adresem: agnieszka.kozielska@wck.wodzislaw.pl. Informacji na temat warsztatów udzielają pracownicy Działu Projektów i Animacji Kulturalnej WCK pod numerem tel. 32 455 48 55.

/Materiały prasowe/