środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

WAŻNE:

30-lecie zespołu OPOZYCJA

Start 18.10.2014 o godz. 18:00 cena biletu: 10 zł

„Nie powstaliśmy, gdyż cierpimy na nudę, zespół na nowo gra z potrzeby serca” – mówi wokalista grupy Opozycja, która pojawi się w Wodzisławskim Centrum Kultury już 18 października. Jeden z najciekawszych zespołów rockowych przełomu lat 80. i 90. powraca na muzyczną scenę i wystąpi z okazji XXX-letniej rocznicy powstania. Jego występ poprzedzi koncert zespołu Profanacja. Zatem wszystkich miłośników mocnego brzmienia, ostrej rock and rollowej nuty, muzyki niebanalnej z głębokim przekazem nie może zabraknąć na tym wydarzeniu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisławskie Centrum Kultury

Wodzisław, Kubsza 17

Grupa została założona w 1984 roku w Wodzisławiu Śląskim, a tworzyli ja: Arkadiusz Krzywodajć - śpiew, Marek Tomkowicz - gitara, Grzegorz Głowacz - bas, Zbigniew Kumorowski - perkusja. Zaczynali od punk rocka ale z czasem przestało im to wystarczać. Zwrócili się bardziej w stronę cold wave i postpunkowej alternatywy. Wpływy takich grup jak The Cult ,The Mision i New Model Army wyznaczały kierunki na ich muzycznej drodze. Czerpali z ich dorobków mądrze i umiejętnie, tworząc własne klimaty, unikając jednocześnie nachalnego kopiowania. Nazywani czasami polskim New Model Army, twierdzili, że kapela musi posiadać to „coś”, swoista siłe i energię, którą nie zawsze można osiągnąć jedynie gitarowym łojeniem. Na scenie wypadają wyjątkowo ekspresyjnie i dynamicznie. Pierwszy raz dla większej publiczności wystąpili w Warszawie na „Poza Kontrola”. W 1989 roku ich utwory „Krew bohaterów” „Wiara” „Kolory” oraz „Nocny gość Władyslawa B.” stał się jednym z przebojów Rozgłośni Harcerskiej. W 1989 roku obok Closterkeller i Proletaryat byli laureatami Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie oraz był stałym gościem na wielu ważnych festiwalach w Polsce, jak choćby katowickie Odjazdy czy Rock Noc w poznańskiej Arenie.

W 1991 roku ukazał się album zatytułowany „Krew bohaterów”, bardzo dobry i jak często bywa, niedoceniany. Jakimś sposobem udało im się na tej płycie uchwycić tę energię o której mówili muzycy, co często bywa trudne w przypadku albumów studyjnych.

W 1993 roku z zespołu odszedł Arkadiusz „Krzywy” Krzywodajć. W 1994 roku ukazał się album XTC, który w sumie nie był zły ale nieporównywalnie słabszy od pierwszego. Zespół po wydaniu płyty koncertował oraz nagrał materiał na trzecią płytę, która została wydana dopiero w 2011 roku.

Obecnie zespół reaktywował się i na jesień planuje wejść do studia i nagrać kilka nowych piosenek oraz wyruszyć w trasę koncertową. Opozycja dzisiaj to głęboki przekaz i ostra rock and rollowa nuta, zagrana dynamicznie i sprawnie. Dużo dobrej muzyki z niebanalnym przekazem to jest Opozycja, która może szybko wskoczyć na nowo do offowej ekstraklasy.

Obecnie Opozycję tworzą:

  • Arek „Krzywy” Krzywodajć wokal, gitara
  • Marek „Monsters” Tomkowicz gitara wokal
  • Michał Ucher – bas wokal
  • Jacek Walicki – drums
  • Mariusz "Cacadoo" Bogaczyk – instrumenty klawiszowe

Bilety można rezerwować pod nr tel. (32)455 48 55 lub osobiście w sekretariacie WCK, codziennie: poniedziałek 8:00 - 16:00, wtorek 8:00 - 20:00, środa - piątek 8:00 - 16:00, weekendy - kasa czynna godzinę przed imprezami. Rezerwacje biletów ważne są przez okres dwóch tygodni. W wypadku nieodebrania rezerwacja zostanie anulowana przez system. Sprzedaż biletów odbywa się w kasie WCK, za pośrednictwem internetowej sprzedaży <biletomaniawck.pl>.