Sobota, 5 grudnia 2020

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Epidemia koronawirusa:

10 lat twórczości artystycznej formacji ZAWIAŁO

Start 26.10.2019 o godz. 18:00 cena biletu: 10/15

26 października w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach odbędzie się Jubileusz 10-lecia formacji ZAWIAŁO, dla której inspiracją jest muzyka etniczna wielu kultur, a szczególnie niezwykle melodyjny i folkowy koloryt Ziem Karpackich od Bałkanów po Słowiańszczyznę. Powód do świętowania tym większy, iż z tej okazji zespół wydaje płytę z folkowym repertuarem, z nutą wiodącą przez góry i doliny począwszy od Macedonii, Serbii, Bułgarii, przez Rumunię, Słowację i Ukrainę, aż do Polski. 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na płycie znajdą się legendarne pieśni archaiczne w autorskich aranżacjach, zrealizowanych przez wszystkich muzyków zespołu, przepełnione wyjątkowym brzmieniem głównie drewnianych instrumentów, takich jak: skrzypce, kontrabas, akordeon, djembe, didgeridoo i darbuka oraz naturalnego głosu.

Zawiało to finaliści Sceny Folkowej Przystanku Woodstock, którzy wystąpili na wielu scenach Polski południowej i Niemiec wschodnich, m.in.: podczas Święta Starego Miasta Jakuby w Zorzelcu, na Festiwalu Folklorum – Kulturinsel w Niemczech, na Festiwalu Słowian pod Ślężą w Sobótce, na Dożynkach w Świętej Katarzynie, w klubie Falanster we Wrocławiu, w ramach Festiwalu Kulinarnego Gęsina w Kudowie Zdroju, podczas Festiwalu Kultury Słowian Stado w Chorzowie, na Dniach Województwa Śląskiego, w Kinoteatrze RIALTO w Katowicach, na Festiwalu Muzyki Świata SARI w Żorach, kilkakrotnie podczas Dni Miasta Rybnika, Wianki przy Tężni i na Kozich Górach w Rybniku, na Festiwalu Średniowiecznym w Raciborzu, na Beskidzkim Festiwalu Nauki i Sztuki w Bielsku Białej, w ramach Konferencji naukowo-Technicznej w Wiśle, podczas Integracyjnych Dni Bronowic w Krakowie, w Art Cafe Barakah w Krakowie na Kazimierzu, w ramach projektu Słowiańska muzyka nad Osławą w Bieszczadach, i wielu innych.

Formacja Zawiało od 2009 roku tworzy w Rybniku scenę muzyki folkowej, jednocześnie angażując się w różnorodne projekty muzyczne, których pomysłodawcą jest wokalistka Zawiało Mariola Rodzik-Ziemiańska. Do tej pory powstałe projekty oscylują wokół folku, poezji, naturalnych i ambintalnych brzmień, muzyki elektronicznej oraz muzyki retro z lat 20 i 30-tych XX wieku, a są to:

- ELEKTRYCERZE z 2016r. – pieśni i legendy Słowian z przymrużeniem oka. Projekt przybliżający historię Słowian: Lechitów i Polaków w oparciu o wyśpiewane legendy i pieśni zarówno sprzed jak i z czasów średniowiecza oraz zabawne sceny Teatru Lalek Marka Żyły. Repertuar oparty jest o wszelakie podania, klechdy i kroniki, które dają świadectwo o odległej państwowości obecnych terenów Państwa Polskiego zwanego niegdyś Lechią. Koncert zrealizowany został z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.

www.facebook.com/elektrycerze

- RETRO Projekt z 2015r. – muzyka i poezja dwudziestolecia międzywojennego, za który formacja Zawiało otrzymała Honorowe Wyróżnienie Złotego Liścia Retro z rąk organizatorów Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga z Warszawy. Formacja Zawiało nagrodę odebrała w 150 rocznicę Miasta Katowice podczas 10-lecia Kinoteatru RIALTO w Katowicach. Projekt powstał dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Rybnik.

- To Nie Koniec Świata powstały w 2011r. - widowisko muzyczno-taneczne oparte na nowoczesnych formach muzycznych z gatunku: ambientu, elektroniki, folk’u, jazz’u, klasyki i improwizacji wokalnych, powstały w oparciu o poezję Czesława Miłosza z okazji Dni Literatury w Rybniku.

- Folk Music trwający od 2009r., z którym Zawiało nie rozstawał się przez ostatnich 10 lat tworząc coraz to nowsze aranżacje starodawnych pieśni z terenów Ziem Karpackich. Według wokalistki Marioli Rodzik-Ziemiańskiej Zawiało gra i śpiewa pieśni smoka, opowiada ona tak: Gdy spoglądam na mapę Karpat widzę leżącego w środkowej europie Smoka z głową ułożoną na polskiej i niegdyś czechosłowackiej ziemi. Jego tułów układa się od Ukrainy po Rumunię, zaś jego ogon jak wielka płetwa rozpościera się na Bałkany do Serbii, Bułgarii i Macedonii. Poznając pieśni archaiczne tych ziem zafascynowani melodyką kultury krajów międzymorza śpiewamy pieśni Smoka.

Zawiało to także wiele projektów, zrealizowanych na potrzeby różnorodnych okoliczności, w ostatnich latach były to m.in.:

- Montaż słowno-muzyczny z okazji Narodowego Czytania 2019, które odbyło się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku, zrealizowany przez Mariolę Rodzik-Ziemiańską i Tomasza Manderlę.

- Montaż muzyczno - poetycki oparty o poezję Rybnickich Twórców: Mariana Lecha-Bednarka, Leszka Sobeczko, Adama Marka oraz Ewy Pleszczyńskiej z Wolnej Inicjatywy Artystycznej Wytrych przedstawiony podczas Pikników na Kampusie,

- Impresja plastyczno-muzyczna Rybnik O ZACHODZIE SŁOŃCA stworzona przez małżeństwo Mariolę i Tomasza Rodzik oraz grupę taneczną Jegertheatre z udziałem tancerki Sabiny Dyla-Grad w ramach Festiwalu z Ikrą 2018,

- Plotkowisko. Co dzisio warzysz? 2017 - oprawa muzyczna obrzędu kiszenia kapusty trwajacego w śląskich familokach, którą zaaranżowały kobiety Zawiało: Estera Manderla, Justyna Dzierbicka-Paryl i Mariola Rodzik-Ziemiańska,

Muzycy Zawiało to grupa przyjaciół, cenne w zespole są relacje, a jednocześnie dbałość o profesjonalne brzmienie. Piszą o nich: Niesamowity głos wokalistki i ogromna świadomość muzyczna zespołu Zawiało na niejednej twarzy wymalowały podziw (festiwal Sari), Swoją muzyką potrafią zachwycić nie tylko miłośników folku, ale także słuchaczy gustujących w zupełnie innych klimatach (portal rasm).

Formacja ZAWIAŁO na 10-cio lecie zagra w składzie: Mariola Rodzik-Ziemiańska główny wokal zespołu i promotorka wielu projektów artystycznych i rozwojowych, autorka Szałasu Rozwoju i animatorka Portu Sztuki; drugi wokal w Zawiało, a przede wszystkim mistrzyni rzemiosła skrzypcowego Justyna Dzerbicka-Paryl; Estera Manderla wybitna akordeonistka; Mateusz Paszek kontrabasista pełen pasji; oraz Tomasz Rodzik multiinstrumentalista grający na perkusjonaliach, djembe, darbuka, wavedrum i didgeridoo, a także artysta grafik dbający o projekty graficzne zespołu.

Podczas koncertów muzycy Zawiało tworzą wspaniały, barwny klimat, który staje się ważnym punktem, granej przez nich muzyki. Zawiało świetnie wpasowuje się w duże i małe sceny, a także jest doskonałym ubarwieniem imprez plenerowych, zarówno uroczystości prywatnych jak i biznesowych, tworząc atmosferę dobrej zabawy i integracji.

www.zawialo.art.pl

www.facebook.com/ZAWIALO

www.youtube.com/user/ZAWIALOfolk

/Materiały prasowe/