Sobota, 19 października 2019

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Dlaczego Polowy wygrał, a Lenk przegrał wybory na prezydenta Raciborza? Oceniają posłowie PiS i PO

08.11.2018 07:43 | 24 komentarze | ma.w

Parlamentarzystów - Gabrielę Lenartowicz i Czesława Sobierajskiego - spytaliśmy o opinię na temat wyniku wyborów prezydenckich w II turze w Raciborzu, gdzie kandydat z poparciem PiS pokonał rywala będącego członkiem PO.

Dlaczego Polowy wygrał, a Lenk przegrał wybory na prezydenta Raciborza? Oceniają posłowie PiS i PO
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gabriela Lenartowicz posłanka Platformy, szefowa jej raciborskich struktur, krytycznie ocenia kampanię wyborczą ustępującego prezydenta Mirosława Lenka. - Jego otoczenie nie odczytało tendencji ogólnokrajowych, nie dostrzegło znaków czasu i pozwoliło na przeprowadzenie w Raciborzu plebiscytu: zostawiamy starego prezydenta czy zmieniamy go na nowego? Tymczasem w kraju toczyła się walka o autonomię samorządu i dlatego w wielu miastach nie pozwolono zwyciężyć kandydatom popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość - tłumaczy G. Lenartowicz. Jej zdaniem podkreślanie apolityczności przez Mirosława Lenka, mimo, że PO udzieliło mu rekomendacji, stawiało lokalne struktury w kłopotliwej sytuacji co do działań wspierających jego kandydaturę. - Dlatego zachowaliśmy dystans wobec kampanii - komentuje.

Według posłanki wybory w Raciborzu były do wygrania przez prezydenta Lenka gdyby ten postawił, tak jak w sąsiednich Wodzisławiu Śląskim czy Jastrzębiu Zdroju na wyraźne wskazanie Koalicji Obywatelskiej jako swego zaplecza. Tamtejsi prezydenci obronili swe stanowiska - Mieczysław Kieca oraz Anna Hetman, choć jak podkreśla Lenartowicz walczyli w trudniejszych warunkach (np. Hetman całą kadencję miała "pod górkę" z przeciwną jej większością w radzie miasta). - Zwyciężyli bo podkreślali, że ich wizją samorządu, jest ta, o której mówi Koalicja Obywatelska, a w Raciborzu wyborcy Mirosława Lenka otrzymali przekaz, że ten niejako odcina się od barw partyjnych. Tak właśnie mogli odczytać jego ofertę - zaznacza polityk Platformy.

Lenartowicz mówi o wyniku Lenka: szkoda, można było te wybory spokojnie wygrać.

Jej zdaniem prezydent powinien był przypominać, że poparcie kandydata PiS to np. głosowanie przeciw obecności Polski w strukturach UE, a poparcie człowieka PO to stawianie na demokrację i otwartość Polski. - Niestety otoczenie Mirosława Lenka odpowiedzialne za jego kampanię powielało błędne w mojej ocenie podejście i to do samego końca. Gdy dziennikarze spytali go na finał czy wybory będą bitwą między PO i PiS o Racibórz on stwierdził, że te wybory tego nie dotyczą - zauważa G. Lenartowicz. Na koniec wskazuje, że to raciborzanie dokonali wyboru "w plebiscycie o zmianie prezydenta" i wynik wyborczy należy uszanować.

Ludzie:

Czesław Sobierajski

Czesław Sobierajski

Poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz.

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.