Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radny wygrał proces w trybie wyborczym. Poszło o wpis na Facebooku

Radny powiatowy Mateusz Góral z Rydułtów (PiS) wygrał proces w trybie wyborczym. Poszło o wpisy, które zamieściła na portalu społecznościowym Wiesława Ciurko - kandydatka do rady miasta w Rydułtowach z ramienia komitetu Moje Miasto. Sąd nakazał zamieścić sprostowanie.

Radny wygrał proces w trybie wyborczym. Poszło o wpis na Facebooku

Radny Mateusz Góral złożył swój pozew we wtorek (16 października). Pozwał Wiesławę Ciurko za słowa, które ta opublikowała za pośrednictwem Facebooka. Dyskusja dotyczyła m.in. pomysłu na utworzenie w Rydułtowach domu opieki dla seniorów. Wiesława Ciurko napisała. - To nie jest Twój pomysł. Ty nie jesteś urodzony w Rydułtowach - to fragment wpisu skierowanego do Mateusza Górala. Później pisała, że Góral dostał mieszkanie socjalne w blokach "dla biednych mieszkańców Rydułtów" (chodzi o bloki przy ul. Korfantego w Rydułtowach; powstały tam mieszkania komunalne, wybudowane przez miasto - przyp. red.).

Wpis zirytował radnego Górala. Zdecydował się on skierować sprawę do sądu. Pozew był rozpatrywany w trybie wyborczym - to znaczy, że sąd na jego rozpatrzenie miał 24 godziny. - Postanowiłem, że muszę bronić nie tylko swojego dobrego imienia, ale przedewszystkim dobrego imienia mieszkańców - mówi Góral.

17 października Sąd Okręgowy w Gliwicach (Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku II Wydział Cywilny) wydał orzeczenie w trybie wyborczym. Sąd nakazał Wiesławie Ciurko zamieszczenie sprostowania na Facebooku o treści "prostuję moje poprzednie wypowiedzi na portalu społecznościowym Facebook i oświadczam, że: Mateusz Góral urodził się w Rydułtowach, Mateusz Góral nie otrzymał mieszkania socjalnego, budowa Domu Spokojnej Starości była również pomysłem Mateusza Górala ogłoszonym podczas jego poprzedniej kandydatury do Rady Powiatu".

Sąd postanowił zasądzić również od "uczestniczki postępowania na rzecz wnioskodawcy kwotę 240 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego".

W pozostałej części sąd oddalił wniosek radnego. Rajca oczekiwał jeszcze m.in. zamieszczenia sprostowania na portalu nowiny.pl oraz zasądzenia od kandydytki nawiązki w wysokości 400 zł na rzecz Powiatowego Domu Dziecka w Gorzyczkach. Sąd uznał jednak, że sprostowanie powinno mieć taki sam potencjalny zasięg oddziaływania, jak dokonane naruszenie. Dlatego postanowił, że właściwym miejscem publikacji przeprosin będzie Facebook.

W uzasadnieniu sądu czytamy m.in., że "zgodzić należy się z wnioskodawcą, iż uczestniczka postępowania udostępniała nieprawdziwe informacje, które miały na celu zdyskredytowanie Mateusza Górala w opinii wyborców. Świadczą o tym przedłożone do sprawy informacje. Uczestniczka nie dostarczyła natomiast żadnych dowodów na poparcie swych twierdzeń zawartych na portalu Facebook".

Skontaktowaliśmy się z kandydatką, żeby poprosić ją o komentarz (kontakt zwrotny nastąpił w piątek po godz. 21.00). - Zostałam oddana do sądu w trybie wyborczym, chociaż to ja powinnam złożyć wniosek, bo pan Mateusz Góral obraża mnie, że jestem kłamcą i oszczercą. Wypisuje że jestem "niby wykształcona", chociaż mam wykształcenie wyższe magisterskie i jestem absolwentką trzech uczelni, na których skończyłam studia podyplomowe. Mam nadzieję, że pan Góral się opamięta, bo to, co robi, jest przeciw Bogu. To ja czuję się skrzywdzona, ale nie mam zamiaru tracić sił na walkę z nim. Mam wspaniałą rodzinę i mnóstwo dobrych ludzi wokół. A to jest dla mnie najważniejsze - podkreśla. - Pan Góral urodził się w Rydułtowach, to jest w szpitalu w Rydułtowach. Później mieszkał z rodzicami w Pszowie, a następnie w Czyżowicach. Ożenił się z mieszkanką Rydułtów, która otrzymała mieszkanie komunalne przeznaczone dla osób o niskich dochodach. Na swojej ulotce pisze, że urodził się w Rydułtowach i mieszka w Rydułtowach, chociaż co najmniej 23 lata mieszkał gdzie indziej - dodaje Wiesława Ciurko. 


W swoim postanowieniu sąd pisze o Wiesławie Ciurko "kandydatka do rady powiatu". My wiemy jednak, że startuje do rady miasta w Rydułtowach.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Frazes (83.27. * .247) 19.10.2018 22:00
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Kim jest ten Góral ? Panią Wiesławę znam jako uczciwego człowieka i pracownika samorządowego ale tego pana ktoś zna? On jest radnym ? Kto nim słyszał?

~Raflex125 (83.27. * .247) 19.10.2018 21:08
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Góralu czy ci nie żal ??? Koniec twojej egzystencji w powiecie. Tak żałosnego i marnego radnego Rydułtowy już dawno nie miały. Pieniacz, awanturnik i hejter... a fuj idź ty. Radni w Rydułtowach dostają konwulsji jak słyszą o ciebie

~Roboty158 (83.27. * .247) 19.10.2018 21:04
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~inka123 (91.224. * .6) 19.10.2018 20:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak Pan Mateusz wypowiada swoje nie raz prowokacyjne opinie to ma być okej ale jak ktoś inny się odważy to już wytacza proces, śmieszne.
https://www.nowiny.pl/136793-radny-odwazny-w-necie-poza-nim-juz-jakby-mniej.html?utm_source=internal&utm_medium=link-related-type-guessed&utm_campaign=news-related