Sobota, 27 lutego 2021

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Siódemka Nowin. Rajmund Libera odpowiada na 7 pytań o przyszłość Pietrowic Wielkich

19.10.2018 07:00 | 2 komentarze | ma.w

Zwróciliśmy się do kandydatów na wójta Pietrowic Wielkich Rajmunda Libery i Andrzeja Wawrzynka z prośbą o udzielenie odpowiedzi na siedem pytań dotyczących przyszłości tej gminy. Poniżej publikujemy odpowiedzi Rajmunda Libery (wójt A. Wawrzynek nie odpowiedział na nasze pytania).

Siódemka Nowin. Rajmund Libera odpowiada na 7 pytań o przyszłość Pietrowic Wielkich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas


1. W jaki sposób można rozwiązać problem niebezpieczeństwa w ruchu drogowym na drodze Żerdziny – Pietrowice Wielkie, gdzie od lat dochodzi do wielu wypadków samochodowych, w tym śmiertelnych.

Rajmund Libera: Jeżdżąc tą drogą od 20 lat wiem o niej bardzo dużo. Doświadczenia moje są poparte zarówno jazdą samochodem, motocyklem, jak i rowerem. Patrząc na te trzy środki transportu zapewniam, że tylko wybudowanie trasy rowerowej oraz wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości lub rygorystycznych kontroli prędkości, uratuje nie jedno bezcenne ludzkie życie lub zdrowie Oczywiście kierowców trzeba również edukować, by po pierwsze myślenie za kółkiem się zmieniło. Jest to proces trudny i długotrwały ale trzeba go konsekwentnie realizować. Najlepiej wdrażać bezpieczne myślenie i dobre nawyki już na etapie kursu na prawo jazdy i oczywiście samemu być przykładem dla innych.

2. Problem smogu nasilający się w okresie grzewczym – jakie działania może Pana zdaniem podjąć gmina na swoim obszarze, poza promowaniem rządowego programu „Czyste powietrze”? Co Pan sądzi o najnowszym pomyśle z Raciborza: strefa bez węgla w piecach, wdrażanym stopniowo przez samorząd.

Rajmund Libera: Pomysł z Raciborza popieram jak najbardziej. Najlepsze rozwiązania każdy musi widzieć i ocenić dla siebie samemu, czy gaz, czy pompy ciepła połączone z panelami fotowoltaicznymi czy inne innowacyjne ekologiczne źródła ciepła. Konieczne są po pierwsze działania zmierzające do zmiany świadomości mieszkańców że paląc w piecu różnymi odpadami trują siebie i sąsiadów by zmienić mentalność i nastawienie, w kolejnych krokach istotna jest pomoc samorządu w zakresie doradztwa jaki system grzewczy wybrać by sprawdził się mając na względzie dostępne sieci m.in. gaz jak i postarać się by mieszkaniec znalazł na to środki finansowe z dedykowanych instytucji typu WFOŚiGW jak i z preferencyjnych linii kredytowych oraz należy poszukać na to funduszy we własnym samorządowym budżecie.

3. Przyszłość niszczejącego dworca PKP: Czy należy czekać i szukać pieniędzy na remont poza budżetem gminy, gdzie ostatnie starania spełzły na niczym czy też należy rozłożyć zadanie inwestycyjne na lata, etapy i realizować remont stopniowo z pieniędzy w budżecie?

Rajmund Libera: Faktem jest, iż ten budynek nie powinien zostać według aktualnych planów przeznaczony dla seniorów. Ruchliwa ulica, przejazd kolejowy, lokal gastronomiczny w najbliższym otoczeniu nie służą godnemu odpoczynkowi osób starszych. Seniorom możemy zapewnić godną „jesień życia” w innym, dużo dogodniejszym i przyjaźniejszym miejscu. Pieniądze na remont dworca PKP są zarezerwowane w ramach środków UE tzw. subregionalnych. Wniosek na remont i nową funkcjonalność został już złożony, uważam jednak że warto zastanowić się nad najlepszą formułą nowej funkcjonalności tego budynku w centrum Pietrowic by jak najlepiej służył mieszkańcom, w szczególności młodzieży, która się tam gromadzi i spotyka od pokoleń.

4. Proszę wymienić trzy najpilniejsze inwestycje drogowe, których potrzebuje Państwa gmina w ciągu najbliższych 5 lat; Jaki jest pomysł na ich sfinansowanie?

Rajmund Libera: Pierwsza najważniejsza będzie realizowana przez Wojewódzki Zarząd Dróg. Dotyczy to głównej ulicy 1 Maja w Pietrowicach Wielkich. Druga najistotniejsza inwestycja to będzie współpraca i zabieganie o dodatkowe środki na rozwiązanie nasilenia ruchu ulicznego w obrębie największego zakładu pracy w regionie – firmie Eko Okna. Trzecia inwestycja to kontynuacja scalania gruntów oraz rozbudowę dróg użytku rolnego. Potrzeb drogowych jest wiele. Warto nie tylko realizować remonty dróg gminnych ale współpracować z drogami powiatowymi i wojewódzkimi by również w ramach innych budżetów drogi te remontować. Uważam, że trudno wymieniać poszczególne drogi, warto by kilku letni harmonogram prac remontowych, ustalić wspólnie z nową Radą Gminy.

5. Jak można unowocześnić jednostki OSP z obszaru gminy – które i czym (chodzi nam o szanse na nowe lub nowsze wozy bojowe)?

Rajmund Libera: Marzeniem każdej jednostki OSP jest zakup i posiadanie nowego wozu bojowego. Wieloletnie marzenie OSP Pietrowic Wlk. jest już koniecznością! W obrębie paru kilometrów od centralnej jednostki staży zamieszkuje połowa mieszkańców Gminy. Jednostek OSP w całej Gminie jest 10, każda jest bardzo ważna i istotnie poprawia bezpieczeństwo mieszkańców nie tylko w czasie pożaru, ale podczas różnych klęsk żywiołowych. Istotne jest by zapewnić im niezbędną przestrzeń lokalową, sprzęt oraz ochronę bezpośrednią w postaci ubrań, hełmów itp. Uważam że jest to bardzo istotne gdyż te osoby ryzykują życiem i zdrowiem by w razie potrzeby ratować innych. Dlatego dla OSP zawsze muszą znaleźć się środki finansowe i będę realizować wspólnie z nimi niezbędne wydatki zgodnie z potrzebami.

6. Aktualna sieć oświatowa w gminie - czy widzi Pan potrzebę zmian w niej, wprowadzenia oszczędności? Jeśli tak, to w jaki sposób i gdzie?

Rajmund Libera: Oszczędzanie to trudne pojęcie jeśli tematem jest oświata. Zbyt dużo oszczędzając można się zagłodzić. A tego nikt nie chce. Oświata wymaga umiejętnych oszczędności. Lepiej powiedziawszy – w odpowiedni sposób zarządzając i wprowadzając umiejętnie pewne zmiany, można zaoszczędzić. Niekiedy kończy się to sporem. Dlatego trzeba się spotykać, naradzać, dyskutować o wszystkim aby móc znaleźć pozytywne rozwiązania. Warto pamiętać iż oświata to inwestycja w młodych ludzi więc warto pamiętać że nie można oszczędzać na poziomie nauki jak i jakości procesu edukacji. Trzeba racjonalnie wydawać środki i znać właściwe kierunki oświaty w Gminie by nie błądzić i uwzględnić demografię. Istniejącą sieć oświatową na terenie gminy należy zachować.

7. Proszę wymienić jeden ważny dla gminy problem – spoza wymienionego przez nas zakresu. W jaki sposób chce go Pan rozwiązać?

Rajmund Libera: Trzeba zacząć od siebie. Po to żeby z sąsiadem, kolegą, pracodawcą, przyjezdnym itd. żyło się lepiej. Do tego są potrzebne najważniejsze wartości takie jak szacunek, tolerancja i miłość do bliźniego. Tego brakuje. Jeśli to będzie, inne problemy staną się mniejsze, łatwiejsze do rozwiązania. „Podążamy ku lepszemu” jest nie tylko moim hasłem wyborczym ale myślą, którą będę zarażał wszystkich. Jednym z ważniejszych wyzwań dla Gminy jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa finansowego w postaci dostępności do miejsc pracy na miejscu jak i bezpieczeństwa socjalnego na wypadek zdarzeń losowych by samorząd umiał podać pomocną dłoń, jak i poczucia bezpieczeństwa dnia codziennego w szkole, na ulicy i w czasie popołudniowego wypoczynku.