Sobota, 30 maja 2020

imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

RSS

Kandydat PiS na prezydenta chce budować w Wodzisławiu mieszkania [PROGRAM]

12.10.2018 18:23 | 1 komentarz | mak

Jarosław Mrozek, który jest kandydatem PiS na prezydenta Wodzisławia Śląskiego, chce nie tylko budować mieszkania, ale też zapewnić lokatorom mieszkań komunalnych możliwość wykupu na preferencyjnych warunkach. - Niech mieszkańcy poczują się gospodarzami i decydują o swojej własności - mówił Jarosław Mrozek na konferencji prasowej, podczas której przedstawił swój 10-punktowy program wyborczy.

Kandydat PiS na prezydenta chce budować w Wodzisławiu mieszkania [PROGRAM]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jarosław Mrozek, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Wodzisławia Śląskiego, przedstawił swój program wyborczy w piątek (12 października) na konferencji prasowej. Spotkanie odbyło się w wodzisławskim biurze senatora Adama Gawędy.

"Dziesiątka" Mrozka

Na program wyborczy Jarosława Mrozka składa się 10 punktów. - Wszystkie punkty są od siebie zależne i uzupełniają się. Opierają się na fundamencie pod nazwą "Rodzina, praca, rozwój". Bo to, co powstanie w Wodzisławiu, musi mieć solidny fundament - podkreślał kandydat. Mówił, że z jednej strony jego program nawiązuje do propozycji Prawa i Sprawiedliwości (np. do programu Mieszkanie+), ale z drugiej strony wynika ze spotkań i rozmów z mieszkańcami Wodzisławia, którzy mówili o swoich potrzebach.

O gospodarce

Programową "dziesiątkę" Jarosława Mrozka otwiera punkt "Gospodarka na start". - Chcemy podjąć działania, które rozwiną przedsiębiorczość w mieście - podkreślał kandydat. - Wodzisław ma tereny inwestycyjne, ale problem polega na tym, że nic tam się nie dzieje - ubolewał. Jako przykład podał strefę inwestycyjną Olszyny. - To puste pole. A wystarczy, że pojedziemy kawałek dalej na strefę po stronie sąsiednich Czyżowic i zobaczymy mnóstwo firm. Pytanie, dlaczego tak się dzieje? Przecież musi być powód! Moim zdaniem w wodzisławskim urzędzie miasta brakuje przyjaznej atmosfery dla inwestorów - ocenił.

Jarosław Mrozek chce tworzyć w Wodzisławiu zintegrowany ośrodek wsparcia dla rozwoju firm rodzimych, rozwijając i aktywizując inkubator przedsiębiorczości. Prócz tego obniżyć podatki dla przedsiębiorców działających, inwestujących i tworzących nowe miejsca pracy na terenie miasta.  - Stworzymy zespół fachowców, który skutecznie będzie pozyskiwał środki z programu dla Śląska w celu pobudzenia inwestycji rozwojowych w regionie oraz środków Unii Europejskiej skierowanych na rozwój przedsiębiorczości i nowych technologii. Działania administracji urzędu miasta zorientowane zostaną na promowanie lokalnego biznesu, tak aby w mieście powstały nowe, atrakcyjne miejsca pracy - zaznaczył.

DGP potrzebna jak tlen

Kolejny punkt programu nosi tytuł "Dobre drogi i funkcjonalna komunikacja". Kandydat obiecywał, że będzie pozyskiwał pieniądze na rozwój, modernizację i remonty dróg. Nie tylko dróg miejskich. Jego zdaniem kluczem do rozwoju naszego regionu jest budowa Drogi Głównej Południowej. - Wiem, że to trudny temat, ale ta droga musi powstać. Nie ma wyjścia. Brakuje jej jak tlenu. Bez DGP nasz region nie będzie się odpowiednio rozwijał - stwierdził Mrozek.

Sporo czasu poświęcił tematowi dróg i chodników miejskich. Stwierdził, że obecne władze Wodzisławia nie podchodzą do sprawy kompleksowo. - Nie mają na to pomysłu. Podam przykład. Ulica Tysiąclecia, samochód na samochodzie, trudno przejechać. A 100 metrów dalej pięknie wyremontowane. Nie wiadomo dlaczego tak, a nie inaczej. Brakuje kompleksowego podejścia. Moim zdaniem trzeba zrobić inwentaryzację dróg i chodników lokalnych, ustalić zasady remontów, ich harmonogram. Ale przede wszystkim porozmawiać o potrzebach w tym zakresie z mieszkańcami i radami dzielnic - mówił. Dodał, że jednym z jego priorytetów jest również dobre skomunikowanie Wodzisławia Śląskiego z pozostałymi gminami powiatu.

Program - pozostałe punkty

Pierwsze trzy punkty "dziesiątki" Mrozka opisaliśmy szczegółowo powyżej. Poniżej przedstawiamy pozostałe punkty jego programu wyborczego (przedstawiamy w oryginale)

4. Edukacja i opieka wczesnoprzedszkolna.

Nie będziemy zamykać szkół! Doprowadzimy do unowocześnienia szkół przy silnym ich zakorzenieniu w śląskiej tradycji. Zależy nam na tym, aby każdy uczeń, bez względu na to jaki jest status materialny jego rodziców miał dostęp do dobrej edukacji. Uczeń w szkole powinien czuć się bezpiecznie jak w dużej rodzinie. Ograniczymy liczebność klas w celu podniesienia jakości i komfortu nauczania. Zapewnimy środki na doposażenie klaso-pracowni, pod przyszłe szkolnictwo zawodowe. Stworzymy w szkołach klasy o profilach sportowych, technicznych i językowych. Zwiększymy ilość miejsc w żłobkach.

5. Czyste powietrze, czyste miasto.

Pozyskamy środki z programu rządowego dotyczącego termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz programu wymiany kotłów starej generacji na kotły spełniające obowiązujące standardy ekologiczne. Działanie to spowoduje zmniejszenie niskiej emisji i poprawi jakość powietrza w mieście. Włączymy miasto do systemu ciepłownictwa sieciowego.

6. Bezpieczne miasto.

Stworzymy system funkcjonalnego monitoringu połączonego w sieć nadzorowaną i monitorowaną przez Straż Miejską. Straż Miejską przekształcimy w jednostkę głównie dbającą o bezpieczeństwo mieszkańców Wodzisławia. Zmienimy system działania Straży Miejskiej z opresyjnej na prewencyjną i wspomagającą mieszkańców w życiu codziennym. Miejsca obecnie szczególnie niebezpieczne będą objęte monitoringiem całodobowym. Zrealizujemy program profilaktyczny skierowany na przeciwdziałanie kradzieżom i oszustwom domowym.

7. Wodzisław sercem rozwoju kulturalnego i sportowego regionu.

Poprawimy atrakcyjność oferty Wodzisławskiego Centrum Kultury. Przywrócimy dawną świetność MKS Odry Wodzisław. Stworzymy Wodzisławskie Centrum Sportowe, wraz z budową nowej, wielofunkcyjnej hali sportowej, przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz środków budżetu państwa.

8. Oferta Senior+

Stworzymy zintegrowany system wsparcia i opieki dla ludzi w podeszłym wieku, w tym szczególnie obejmując ludzi przewlekle chorych. Dla tych ludzi stworzymy system obsługi administracyjnej „na telefon”, oraz świadczeń bezpłatnych porad prawnych w trudnych sytuacjach życiowych.

9. Rozsądny budżet obywatelski

Przywrócimy zasady realnego współdecydowania w projektach i działaniach realizowanych w poszczególnych dzielnicach przez ich mieszkańców.

10. Skuteczny dialog i dobra współpraca

Nawiążemy i doprowadzimy do dobrej i efektywnej współpracy z miastami i gminami powiatu i regionu, w celu realizacji zadań wykraczających poza jednostkę administracyjną Wodzisławia – w ramach projektu „Mała Metropolia”. Dla realizacji przedsięwzięć gospodarczych nawiążę stałą, dobrą współpracę z organizacjami rzemieślniczymi, izbami gospodarczymi oraz organizacjami przedsiębiorców.

W konferencji prasowej uczestniczył również senator Adam Gawęda, a także Ewa Gawęda (kandydatka PiS do Sejmiku Województwa Śląskiego) i Adrian Jędryka (kandydat do wodzisławskiej rady miasta).

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS), sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Jarosław Mrozek

Jarosław Mrozek

Kandydat na urząd prezydenta miasta Wodzisław Śląski