Poniedziałek, 21 września 2020

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

Fita wbija 6 szpilek w Lenka. Czy to już kampania wyborcza?

11.07.2018 19:00 | 7 komentarzy | ma.w

Absolutorium dla prezydenta Raciborza przeszło w głosowaniu 13. głosami – radnych jego klubu (12) oraz Marka Rapnickiego. Przeciw głosował RSS Nasze Miasto oraz dwoje radnych niezależnych. W imieniu NaM krytykę wykonania budżetu przedstawił Leon Fiołka (stanowisko jest dostępne na nowiny.pl). Na sesji głos zabrał także Michał Fita (na zdj.).

Fita wbija 6 szpilek w Lenka. Czy to już kampania wyborcza?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fita dotąd nie wypowiedział się czy wystartuje w jesiennych wyborach na prezydenta miasta, ale jego nazwisko przewija się wśród potencjalnych kandydatów. Z rozmów z radnym można wnioskować, że wciąż się do tego przymierza, a nawet był otwarty na rozmowy z PiS w sprawie udzielenia mu poparcia w wyborach (ostatecznie PiS postawił na Dariusza Polowego – red.). Radny kwituje to z uśmiechem: liczy się poparcie ludzi, a nie partii. Z zachowania Fity na ostatniej przed wakacjami sesji rady miasta wynika, że zamierza prezentować się jako wyrazisty krytyk poczynań obecnego prezydenta. W dyskusji nad udzieleniem absolutorium za wykonanie budżetu przez Mirosława Lenka wytknął mu 6 kwestii, które kosztowały włodarza utratę dwóch głosów poparcia ze strony radnych niezależnych.

Radni niezależni w radzie Raciborza to Michał Fita, Anna Szukalska i wcześniej Michał Woś (do złożenia mandatu z uwagi na pracę w ministerstwie sprawiedliwości) oraz funkcjonujący poza tą trójką Marek Rapnicki. Oprócz ostatniego to grono jawiło się wcześniej jako przeciwnicy budżetu na 2017 rok, gdyż ten był mało ambitny, bez rozwojowych inwestycji dla miasta, przy braku nastawienia na maksymalne pozyskiwanie środków unijnych. Fita określił ten budżet zachowawczym, nastawionym na spokojne dotrwanie do końca kadencji. Na sesji, z A. Szukalską, głosowali przeciw udzieleniu absolutorium dla Mirosława Lenka. Oto argumenty jakimi posłużył się w uzasadnieniu swojej postawy w głosowaniu M. Fita.

1. PK dołuje i nie ma dlań ratunku

Przedsiębiorstwo Komunalne – miejska spółka – na koniec roku 2017 „chwaliła się” rekordową stratą wynoszącą ponad 916 tys. zł. Sytuacja w PK wciąż się pogarsza. Tymczasem ani prezes, ani prezydent nie mają koncepcji naprawy. Zdaniem M. Fity pozbycie się przez PK transportu odpadów na rzecz prywatnego przedsiębiorcy przyczyniło się do znacznego pogorszenia sytuacji finansowej spółki.

2. Za mało jest nowych mieszkań komunalnych

Mieszkania dla raciborzan to zaspokajanie ich potrzeb oraz istotny element rozwoju przedsiębiorczości i sposób na walkę z depopulacją. Zapowiedzi urzędu o wybudowaniu 96 nowych mieszkań przy ulicy Łąkowej nie wystarczają. Nowe lokale powstaną w ciągu 3 lat, a kolejka po mieszkania z miasta sięga już 170 osób. Dla porównania, w gminie Jarocin w rok wybudowano ze wsparciem rządowym 96 mieszkań, a łącznie powstanie ich tam 366.

3. Nieudolność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych

Radny krytycznie odniósł się do sięgania przez ekipę Lenka po pieniądze rządowe. Przykładem jest dla niego budowa boiska przy szkole nr 13. Jest finansowana z budżetu miasta, mimo że ministerstwo sportu „wręcz rozdaje środki na rozwój sportowej infrastruktury szkolnej”. – To świadczy o niechęci i nieudolności pozyskiwania środków zewnętrznych – mówił Fita na sesji.

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent Raciborza

Michał Woś

Michał Woś

minister środowiska w rządzie Mateusza Morawieckiego

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.