środa, 24 kwietnia 2019

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Szydło jak z telewizji [KOMENTARZ]

09.05.2018 07:00 | 2 komentarze | żet

Prawicowa łamigłówka w Raciborzu na razie bez rozwiązania - komentarz do wizyty wicepremier Beaty Szydło.

Szydło jak z telewizji [KOMENTARZ]
Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, radna Katarzyna Dutkiewicz, posłanka Izabela Kloc i wicepremier Beata Szydło
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prominentni politycy rzadko schodzą ze szczytów władzy do Raciborza, położonego gdzieś w zapomnianej kotlince na skraju Polski. Dlatego na wizytę w naszym mieście byłej premier i obecnej wicepremier trudno nie spojrzeć przez pryzmat wzrostu zainteresowania władz centralnych naszym miastem (nawet jeśli wpływ Beaty Szydło na politykę krajową zmalał w ostatnim czasie znacząco). O jej sprowadzenie do Raciborza zabiegał poseł Czesław Sobierajski z Rybnika, który w ostatnich kilku latach często gości w Raciborzu. Swoje na pewno zdziałał na tym polu również raciborzanin Michał Woś, którego praca w ministerstwie sprawiedliwości przyniosła Raciborzowi wymierne korzyści (przede wszystkim kilka milionów złotych na projekty realizowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową oraz kosztowny remont zabytkowego budynku sądu przy ul. Wojska Polskiego).

Czarowanie publiczności

Ciekawie było zobaczyć i wysłuchać Beaty Szydło, która mówiła na swój sposób, tzn. spokojnie, nie dając się ponieść emocjom, ale jednocześnie unikając konkretnych deklaracji. Nie było żadnej różnicy między Beatą Szydło ze spotkania w Raciborzu i Beatą Szydło, którą znamy z wystąpień relacjonowanych w telewizji. Większość jej odpowiedzi na pytania naszych radnych i mieszkańców sprowadzała się do słów „rozważymy”, „sprawdzimy”, „konieczne są rozwiązania systemowe”. Takie sformułowania pozwalają zapanować na emocjami publiczności i zdobyć przychylność słuchaczy. To czarowanie publiczności, które raciborzanom powinno być dobrze znane ze spotkań... z prezydentem Mirosławem Lenkiem. O skuteczności takiego podejścia najlepiej świadczy ostatni wynik wyborczy PiS oraz trzykrotne zwycięstwo M. Lenka w wyborach na prezydenta Raciborza.

Pytanie bez odpowiedzi

Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości wyszli ze spotkania z Beatą Szydło zadowoleni. Zobaczyli „panią premier”, przekonali się naocznie, że jest dokładnie taka, jaką widzą ją i słyszą w telewizji czy radio. Zawiedli się na pewno wszyscy, którzy liczyli że wizyta wicepremier zostanie połączona z prezentacją przyszłego kandydata na prezydenta Raciborza popieranego przez PiS. Apetyt na wyjaśnienie niepewnej sytuacji wzrósł już na początku spotkania z Beatą Szydło, gdy okazało się, że po prawicy wicepremier zasiądzie radna powiatowa Katarzyna Dutkiewicz. Jej nazwisko przewija się w spekulacjach na temat jesiennych wyborów samorządowych. Na spotkanie z wicepremier przyszli również inni potencjalni kandydaci do prezydenckiego fotela o prawicowych zapatrywaniach: radny powiatowy Dominik Konieczny, radny miejski Michał Fita oraz przedsiębiorca Dariusz Polowy.

Co przemawia na ich korzyść? Najmniej związków z prawicowymi politykami ma Dariusz Polowy, który jednak dał się poznać jako inicjator raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Takie dokonanie może jednak nie mieć znaczenia w stricte politycznych negocjacjach. Dominik Konieczny był w przeszłości wójtem Rudnika, ma więc doświadczenie samorządowe. Wydaje się, że najwięcej szans na zdobycie poparcia PiS ma Michał Fita, który już drugą kadencję pełni mandat radnego Raciborza. Często pokazuje się w towarzystwie Michała Wosia, a więc osoby bezpośrednio związanej z rządem. Fita kieruje też ośrodkiem kultury w Kuźni Raciborskiej. Gminą rządzi burmistrz Paweł Macha, który zdołał zaskarbić sobie sympatię posłanki Izabeli Kloc. Ta z kolei rządzi strukturami PiS w naszym regionie. Abstrahując od wyborów na prezydenta Raciborza dodajmy, że sam Paweł Macha zaczyna być wymieniany jako... potencjalny kandydat na starostę raciborskiego.

Obraz samorządowej układanki na prawicy pozostaje więc dość skomplikowany i wciąż najeżony znakami zapytania.

Wojtek Żołneczko

Ludzie:

Czesław Sobierajski

Czesław Sobierajski

Poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz.

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, pedagog

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

Radna Powiatu Raciborskiego.

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz

Michał Woś

Michał Woś

Były radny Raciborza, były wiceminister sprawiedliwości, pełnomocnik ministra Zbigniewa Ziobry, radny sejmiku śląskiego i członek zarządu województwa.

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.