Poniedziałek, 17 czerwca 2019

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Michał Woś mówił w radiu, że jest gotowy kandydować na prezydenta Raciborza

15.03.2018 07:00 | 9 komentarzy | ma.w

Dziennikarka Polskiego Radia spytała byłego wiceministra sprawiedliwości czy chce zostać prezydentem Raciborza. - Nie wykluczam takiej opcji. Pytają mnie o to różne osoby, przychodzą na rozmowy. Jak będzie trzeba, to będę gotowy kandydować - zadeklarował na antenie Michał Woś.

Michał Woś mówił w radiu, że jest gotowy kandydować na prezydenta Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Deklaracja padła w audycji "Nieznani-znani" dostępnej w internetowym archiwum nagrań Programu Pierwszego Polskiego Radia. Audycja pojawiła się w Jedynce na krótko przed informacją premiera o zwolnieniach wiceministrów, w tym M. Wosia.

W audycji można m.in. usłyszeć jak M. Woś trafił do rządu? Został tam polecony z dwóch niezależnych źródeł, z krakowskich kręgów akademickich. Ministra Ziobro spotkał pierwszy raz w listopadzie 2015 roku gdy odbywał z nim rodzaj rozmowy kwalifikacyjnej.

Teraz Woś twierdzi, że Zbigniew Ziobro to świetny mentor, a resort tworzy młoda ekipa. W ministerstwie pracuje się intensywnie. On sam spędza tam często czas pomiędzy godz. 8 a 22. Aktualnie Michał Woś pisze jeszcze pracę doktorską.

Michał Woś wspomina w rozmowie radiowej m.in. o niepatriotycznym jego zdaniem wyrabianiu niemieckiego pochodzenia przez raciborzan oraz emigracji młodych ludzi z miasta, której z powodów ekonomicznych doświadczyła np. jego siostra zamieszkała obecnie w Austrii.

- Z aktami zazdrości z powodu mojej kariery nie spotykam się - powiedział prowadzącej audycję M. Woś. Radiosłuchacze dowiedzieli się, że raciborzanin zostanie za 4 miesiące ojcem (jego małżeństwo trwa od 8 miesięcy). Przy tej okazji bohater rozmowy wyjawił jaka jest ulubiona piosenka jego i małżonki. To utwór z filmu Buena Vista Social Club - Chan Chan. Opowiadał też o swoich rodzicach - mamie, która prowadzi sklep mięsny oraz tacie, który pracuje w Rafako. Ona jest Ślązaczką, on pochodzi ze Stalowej Woli. Byli jego pierwszymi nauczycielami historii. Woś wspominał, że wiele zawdzięcza swemu nauczycielowi z I LO - Krystianowi Łyczkowi. Autorytetem dla byłego radnego Raciborza jest rotmistrz Witold Pilecki. Z przyjaciółmi Woś wydał książkę dla dzieci o Żołnierzach Wyklętych. Bardzo ceni sobie osobiste spotkanie z córką Pileckiego - Zofią.

Gospodarz audycji chciała wiedzieć czy Wosia interesuje powrót do samorządu. Wtedy jej gość odniósł się do współczesnego Raciborza. - Miasto jest fatalnie zarządzane. Piękne, kiedyś potężne, było pierwszą stolicą Górnego Śląska, a teraz jest na uboczu, a jego potencjał się marnuje - mówił Michał Woś. Zachęcał do odwiedzin Zamku Piastowskiego, dwóch podominikańskich kościołów i podkreślał fakt, że w Raciborzu napisano pierwszy hymn polski (Gaude Mater Polonia - Wincenty z Kielczy).

Na pytanie czy chce zostać prezydentem Raciborza odparł: Nie wykluczam takiej opcji. Pytają mnie o to różne osoby, przychodzą na rozmowy. Jak będzie trzeba, to będę gotowy kandydować.

Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

minister w rządzie Mateusza Morawieckiego