Sobota, 26 września 2020

imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

RSS

Radni powiatu nadal z mandatami. Wyrok sądu wciąż nieprawomocny [Aktualizacja]

08.01.2015 13:37 | 0 komentarzy | ma.w

Dokładnej daty kiedy mogą zostać wygaszone mandaty 12 radnych powiatowych nie ustalono. Upłynął już termin składania zażaleń na wyrok o unieważnieniu wyborów ale wcześniej sąd poproszono o wydanie pisemnego uzasadnienia w tej sprawie, co wydłuży procedurę.

Radni powiatu nadal z mandatami. Wyrok sądu wciąż nieprawomocny [Aktualizacja]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wyrok w sprawie unieważnienia wyniku wyborów w Raciborzu (dwa obwody wydawały niewłaściwe karty do głosowania) obecnie nie jest prawomocny i trudno dokładnie określić kiedy się taki stanie. – Sąd Okręgowy w Gliwicach przygotowuje obecnie uzasadnienie wyroku – mówi nam sędzia Tomasz Pawlik z Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Wniosek o przygotowanie pisemnego uzasadnienia wyroku wpłynął do sądu 5 stycznia. – Sąd ma dwa tygodnie na przygotowanie takiego uzasadnienia. O tej możliwości przesunięcia terminu uprawomocnienia się wyroku mówił na naszych łamach Wojciech Litewka dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach. Od paru dni jest on w stałym kontakcie ze starostą raciborskim Ryszardem Winiarskim.

Po przygotowaniu uzasadnienia pojawi się możliwość odwołania się i  wówczas sprawa trafi do Sądu Apelacyjnego w Katowicach. - Na to również strona ma 14 dni – wylicza sędzia.

8 stycznia do Sądu Okręgowego w Gliwicach wpłynęło również zażalenie jednego z wyborców i zarazem kandydata z KWW Razem Dla Ziemi Raciborskiej. Nie został mu jednak nadany bieg z przyczyn braków formalnych.

- Podchodzę do tej sprawy dość spokojnie. Denerwowałem się trakcie wyborów gdy stwierdzono błąd w komisjach. 2 stycznia mówiono nam, że mandatów nie stracimy od razu 8 stycznia, bo po upływie terminu na złożenie zażalenia bo wyrok musi zostać opublikowany, a to trochę potrwa - powiedział nam poproszony o komentarz Artur Wierzbicki przewodniczący komisji budżetu. Z tego co się orientuje podobna atmosfera panuje na placu Okrzei, w starostwie pracują normalnie. W weekend delegacja powiatu udaje się na partnerską delegację do Niemiec.

Sam starosta nie chce komentować sprawy, odsyła po informacje do rzecznika prasowego. Karolina Kunicka potwierdziła, że dziś telefonicznie poinformowano starostę, że do sądu okręgowego wpłynął wniosek o wydanie pisemnego uzasadnienia postanowienia w raciborskiej sprawie. - Rada i zarząd działa w dotychczasowych składach. Wkrótce odbędzie się nadzwyczajna sesja rady powiatu - oznajmiła Kunicka. Z wstępnych ustaleń wynika, że dojdzie do niej w najbliższy wtorek.

Czytaj także:

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski