Poniedziałek, 10 grudnia 2018

imieniny: Danieli, Julii, Eulalii

RSS

Ślubowanie radnych i wójta gminy Rudnik

27.11.2014 23:13 | 0 komentarzy | woj

27 listopada odbyła się pierwsza w nowej kadencji sesja rady gminy Rudnik.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obrady otworzył najstarszy z grona Stefan Absalon, który w swoim okręgu wygrał w wyborach m.in. z byłym przewodniczym rady, Kazimierzem Lachem. W tej kadencji samorządu w Rudniku będzie radzić 8 nowych radnych. Wspólnie z pamiętającymi poprzednie cztery lata bytu w radzie złożyli ślubowanie na radnego. Alojzy Pieruszka, który fotel wójta objął po raz trzeci z kolei, po słowach ślubowania: „że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy”, dodał jak wszyscy przed nim: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Na fotel przewodniczącego zgłoszono tylko (albo aż) dwie kandydatury. W tajnym głosowaniu radni rozstrzygnęli, że to Mirosław Golijasz obejmie tę funkcję. Stefan Absalon, który teraz przegrał o jeden głos, dostał później ich aż 12 - kiedy zgłosił się do komisji rewizyjnej. Wcześniej jednak rada wybrała zastępcę przewodniczącego. Mirosław Golijasz zaproponował tu nowego w radzie, Sebastiana Mikołajczyka z Brzeźnicy. Gabriela Bedrunka podała jako kontrkandydatkę doświadczoną w samorządzie Helgę Sekułę.
Wygląda, że również w gminie Rudnik wyłoniła się i działa od pierwszej sesji koalicja. Prawdopodobnie dlatego drugie głosowanie zakończyło się identycznym wynikiem 7:6, tym razem dla radnego Mikołajczyka.

Nieco ścisku było przy wyborze składu komisji rewizyjnej, do której chętnych było aż osiem osób. Natomiast w najwyższym organie kontrolnym gminy miejsc jest pięć. Przy podliczaniu tego głosowania wracały demony problemów PKW przy ostatnich wyborach. Z rachubą na pewno lepiej da sobie radę Teresa Neblik, którą podobnie jak w zeszłej kadencji wybrano na przewodniczącą tej komisji. Pozostałe dwie komisje: komunalna i oświaty, zostały sprawnie rozdzielone pośród rajców według ich chęci.
(woj)

Radę gminy Rudnik tworzą: Sylwia Herud Pawlak, Michał Kowacz, Stefan Absalon, Mirosław Golijasz, Grzegorz Pendziałek, Artur Osak, Fojcik Anna, Teresa Neblik, Sebastian Mikołajczyk, Gerard Panek, Krzysztof Badurczyk, Marek Górkiewicz, Gabriela Bedrunka, Grzegorz Pilich, Helga Sekuła.Czytaj więcej w najnowszym numerze Nowin Raciborskich