Górnictwo
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Już jest lekarstwo na koronawirusa! Stworzyli lek na COVID-19 z osocza naszych górników 

Lubelski Biomed rozpoczął produkcję pierwszego polskiego leku przeciw COVID-19. Ze 150 litrów krwi, jakie zebrano do produkcji leku, ponad 100 litrów pochodzi od górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Które kopalnie zamknięte w regionie? Lista zakładów z postojowym 

Chcemy doprowadzić do zduszenia ognisk epidemii koronawirusa na Śląsku. Robimy to w trosce o bezpieczeństwo – mówi Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych o sytuacji epidemicznej w kopalniach.

Testy na koronawirusa już we wszystkich zakładach JSW 

Jastrzębska Spółka Węglowa w celu rzetelnej oceny zagrożenia koronawirusem w swoich zakładach podjęła decyzję o przeprowadzeniu badań przesiewowych we wszystkich kopalniach. Według stanu na 21 maja w kopalniach JSW potwierdzono 1199 przypadków...

Znów spory skok zakażeń w JSW. Już 543 osoby z koronawirusem [AKTUALNE DANE JSW] 

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej potwierdzono 543 przypadki zarażenia koronawirusem. Jeszcze wczoraj było to 497 przypadków. ZOBACZ AKTUALNE DANE!

Stale rośnie liczba zakażeń koronawirusem w JSW, a minister mówi o rozwoju [AKTUALNE DANE] 

Według danych z niedzieli 17 maja, w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. liczba zakażonych pracowników podchodzi do połowy tysiąca osób. W piątek natomiast wicepremier Jacek Sasin odwiedził kopalnię Budryk, gdzie rozmawiał z...

KRASKA: Nie będzie zamykania Śląska. Od jutra ruszają testy dla rodzin górników 

- Po dzisiejszej naradzie jestem pełen optymizmu i w ciągu następnych dni opanujemy tę skalę zakażeń - powiedział dziś na konferencji pod urzędem wojewódzkim Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Kolejna kopalnia PGG zatrzymana przez koronawirusa 

Na wniosek dyrekcji kopalni Sośnica, sztab kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej S.A. rekomendował zarządowi czasowe ograniczenie produkcji w kopalni Sośnica, od środy 6 maja.

Koronawirus w JSW. Pracownik kopalni z potwierdzonym zakażeniem  

Jastrzębska Spółka Węglowa oficjalnie potwierdziła przypadek zarażenia koronawirusem u pracownika kopalni. To pracownik dołowy KWK Pniówek. Informacja do dyrekcji kopalni dotarła z sanepidu. Wskazano 29 innych pracowników, którzy mogli się zarazić.

Kwarantanna na kopalni Marcel. Pracownik szybowy z koronawirusem 

20 osób z kopalni Marcel zostało poddanych kwarantannie po tym, jak koronawirusa potwierdzono u pracownika szybowego. Ruch Marcel w kopalni ROW pracuje normalnie, mimo wprowadzenia szeregu procedur zapobiegawczych.

Władze Rybnika przeciwne budowie nowej kopalni w mieście: Powstrzymajmy ich 

Trwa procedura uzyskania koncesji na wydobycie złoża Paruszowiec przez spółkę Bapro. Do 30 maja br. można zgłaszać uwagi do raportu oddziaływania na środowisko w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Miasto Rybnik po zapoznaniu się z...

3 tys. zł za tonę węgla w tym roku? Tak prognozują jego sprzedawcy 

Dekarbonizacja, wojna, embargo na import węgla z Rosji - w wyniku nałożenia się na siebie tych czynników w Polsce pod koniec roku może zabraknąć nawet 11 mln ton węgla. Deficyt przełoży się na dalsze podwyżki.

Związkowcy z "Jedności" chcą głowy Sasina. Za tragedie w Pniówku i Zofiówce 

Dymisja ministra Jacka Sasina, zmiana składu komisji kontrolujących przyczyny tragedii, zaangażowanie Najwyższej Izby Kontroli do zbadania przyczyn tragedii w kopalniach Pniówek i Zofiówka - to tylko część postulatów górniczej "Jedności".

Zakończyły się pogrzeby zmarłych górników 

W tym tygodniu zakończyły się uroczystości pogrzebowe górników, którzy zginęli w kopalniach Pniówek i Ruchu Zofiówka. Rodziny ofiar i poszkodowani nie zostają sami, mogą liczyć na pomoc i wsparcie.

PILNE Na terenie KWK Pniówek lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego 

Na terenie KWK Pniówek w Pawłowicach 11 maja lądował śmigłowiec LPR. Z informacji jakie uzyskaliśmy, jeden z górników został poparzony wrzątkiem. Został przetransportowany do szpitala.

Nowy „stary”zarząd JSW 

Wieczorem 10 maja Rada Nadzorcza Spółki JSW podjęła uchwały o powołaniu do składu Zarządu Spółki XI kadencji Tomasza Cudnego na stanowisko prezesa zarządu, Sebastiana Bartosa na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. handlu, Roberta Ostrowskiego na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. ekonomicznych, Edwarda Paździorko na stanowisko...

Kolejni górnicy z Pniówka opuszczają szpital w Siemianowicach  

Z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich wypisano dwóch ostatnich pacjentów z izolowanym oparzeniem dróg oddechowych, poszkodowanych w wybuchu metanu w kopalni Pniówek.

Minęły cztery lata od wstrząsu na Zofiówce. Zginęło wówczas 5 górników 

W Ruchu Zofiówka uczczono pamięć pięciu górników, którzy cztery lata temu 900 metrów pod ziemią zginęli w wyniku silnego wstrząsu.

Część górników z Pniówka opuściła już szpital w Siemianowicach 

Dziewięciu pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej poszkodowanych w katastrofie w kopalni Pniówek w Pawłowicach 4 maja opuściło Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, a jeden został wypisany w poniedziałek. Pacjenci zakończyli terapię w komorze hiperbarycznej i są już w domach. W siemianowickim szpitalu pozostaje...

JSW daje kolejnym uczniom gwarancje zatrudnienia 

Absolwenci kierunków górniczych z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie już od 8 lat mają zapewnioną pracę w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W Starostwie Gliwickim 28 kwietnia Spółka zawarła kolejna umowę, która gwarancjami zatrudnienia obejmie uczniów, którzy we wrześniu rozpoczną w Knurowie swoją górniczą edukację.

PILNE KWK Pniówek. Jest 9 ofiara wybuchu metanu 

Jeden z 20 górników z kopalni Pniówek, przebywających w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł w czwartek. To dziewiąta ofiara wybuchu metanu do którego doszło w środę po północy w ubiegłym tygodniu. Siedem uznano za zaginionych.

Na Pniówku kończą budowę tam przeciwwybuchowych 

Oficjalnie na KWK Pniówek akcja ratunkowa nie dobiegła jeszcze końca. Obecnie trwają prace przy budowie tam, które mają odizolować zagrożony rejon kopalni, by nie zagrażał pozostałym pracownikom zakładu.

PILNE Akcja ratunkowa na KWK Zofiówka zakończona. Wszyscy górnicy nie żyją [TEKST AKTUALIZOWANY] 

Zakończyła się akcja ratunkowa na KWK Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Ratownicy wytransportowali na powierzchnię ciała wszystkich 10 zaginionych górników.

AKTUALIZACJA

Województwo w żałobie po śmierci kolejnych górników 

W związku z tragicznym wypadkiem, do jakiego doszło 23 kwietnia 2022 roku w Kopalni Węgla Kamiennego „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz apeluje do wszystkich organizatorów imprez rozrywkowych na terenie województwa śląskiego o powstrzymanie się od ich organizacji w dniu...

Bolesław Piecha o katastrofach w JSW: To dramat, którego nikt się nie spodziewał 

Cała Polska na chwilę zatrzymała się na wieść o tragicznych wydarzeniach w jastrzębskich kopalniach. Współczuję wszystkim, których ta katastrofa dotknęła - zwłaszcza rodzinom i najbliższym tragicznie zmarłych górników.

Materiał zewnętrzny

Zmarł ósmy poparzony górnik z kopalni Pniówek 

Służby prasowe JSW poinformowały o śmierci ósmego górnika z kopalni KWK Pniówek. Górnik zmarł w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Zofiówka, dzień czwarty. Odnaleziono wszystkich górników [TEKST AKTUALIZOWANY]  

Czwarty dzień akcji ratunkowej na kopalni KWK Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Ratownicy odnaleźli wszystkich zaginionych górników.

AKTUALIZACJA

W szpitalu w Siemianowicach zmarł kolejny górnik z Pniówka 

We wtorek, 26 kwietnia około godz. 10.00 w siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń zmarł kolejny górnik, który trafił do placówki po wybuchu metanu na KWK Pniówek.

Zobacz więcej