Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Województwo śląskie. Naukowcy sprawdzili, gdzie występuje najwięcej zakażeń koronawirusem

06.11.2020 11:26 | 1 komentarz | żet

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu* sporządzili raport przedstawiający przestrzenne rozmieszczenie oraz natężenie liczby potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 w województwie śląskim (stan na 30.10.2020 r.).

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jastrzębie-Zdrój w czołówce ogólnej liczby zakażeń

W stwierdzonej dotychczas ogólnej liczbie przypadków przodują powiaty z naszego regionu. Zestawienie otwiera Jastrzębie-Zdrój z 2267 przypadkami na 100 000 mieszkańców. Wysoko znajdują się również powiaty: rybnicki, wodzisławski, cieszyński, pszczyńskich, a także Rybnik i Żory. Autorzy raportu wskazują, że tak duża koncentracja potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w naszym regionie jest jest konsekwencją fali zakażeń wśród górników wiosną i latem tego roku.

Źródło: SARS-CoV-2 w przestrzeni województwa śląskiego.

Aktywne zakażenia

Lepsze wyobrażenie o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie śląskim daje zestawienie aktywnych przypadków zakażeń. 30 października w skali województwa było średnio 400 takich przypadków na 100 tys. mieszkańców. Wskaźnik od 600 do 800 aktywnych zakażeń na 100 tys. mieszkańców występował w Częstochowie, Gliwicach, a także powiatach: gliwickim, cieszyńskim i żywieckim.

Źródło: SARS-CoV-2 w przestrzeni województwa śląskiego.

Powiat rybnicki oraz Rybnik znalazły się w przedziale od 450 do 600 aktywnych zakażeń. Powiaty raciborski i wodzisławski to z kolei przedział od 300 do 450 aktywnych zakażeń na 100 tys. mieszkańców, natomiast Jastrzębie-Zdrój oraz Żory znalazły się w przedziale od 150 do 300 aktywnych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Z dnia na dzień przybywa zakażeń

Należy pamiętać, że opisywany raport został opublikowany przez Stowarzyszenie Pro Silesia** 3 listopada, a opisuje on sytuację epidemiologiczną z 30 października. Choć od tego czasu upłynął tydzień, ot ze względu na duży przyrost zakażeń sytuacja zmieniła się diametralnie. Dość powiedzieć, że 6 listopada w liczącym niespełna 109 tysięcy mieszkańców powiecie raciborskim było już 767 aktywnych zakażeń koronawirusem. W pozostałych miastach i powiatach naszego regionu sytuacja epidemiologiczna również się pogorszyła. Codzienne raporty epidemiologiczne z naszego regionu oraz pozostałe informacje dotyczące koronawirusa znajdziecie TUTAJ.

Pobierz RAPORT I - SARS-CoV2 w przestrzeni woj. śląskiego_Śląskie a pandemia .pdf (format pdf, rozmiar ~5.13 M)

* Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

** Raport został sporządzony przez naukowców Uniwersytetu Śląskiego na zlecenie Stowarzyszenia Pro Silesia. Dodajmy, że Stowarzyszenie "Pro Silesia" zostało utworzone w 2017 roku z inicjatywy władz województwa śląskiego. Należą do niego miasta, ośrodki naukowe oraz organizacje gospodarcze z naszego województwa.