Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

02.03.2021 09:10 | 2 komentarze | ż

W ciągu dwóch dni funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu skontrolowali ponad 1700 osób wjeżdżających do Polski. Okazało się, że ponad 200 z nich nie posiadało negatywnego wyniku testu na koronawirusa, zaświadczenia o szczepieniu lub zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny.

Przyjechali do Polski bez testu na koronawirusa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W związku z obowiązującymi w Polsce nowymi obostrzeniami dotyczącymi m. in. osób przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Czechami oraz Słowacją funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej przystąpili do weryfikacji przestrzegania tych obostrzeń przez podróżnych. Czynności o charakterze sanitarnym realizowane są przez funkcjonariuszy z Placówek Straży Granicznej w Bielsku-Białej, Rudzie Śląskiej i Opolu przy wsparciu funkcjonariuszy z Komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu oraz Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach.

Kontrole sanitarne osób przemieszczających się przez granicę państwową prowadzone są w sposób wyrywkowy. W ciągu minionego weekendu funkcjonariusze SG zweryfikowali 1 714 osób przekraczających granicę z Czech i Słowacji w rejonie służbowej odpowiedzialności Śląskiego Oddziału Straży Granicznej (województwa śląskie i opolskie). Wśród tych osób, 235 nie posiadało negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 bądź nie było osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, albo też nie znajdowało się w kategorii osób zwolnionych z obowiązkowej kwarantanny (wśród osób zwolnionych z obowiązkowej kwarantann po przekroczeniu południowej granicy są m.in. pracownicy transgraniczni).

Wszelkie informacje dotyczące zmian w przekraczaniu granicy państwowej z Republiką Czeską można uzyskać pod numerami:

  • Służba dyżurna Śląskiego Oddziału Straży Granicznej 24h/7: +48 32 414 40 13
  • Punkt kontaktowy dla Wspólnej Placówki w m. Chotebuz 24h/7: +48 33 854 03 69

źródło: ŚlOSG w Raciborzu, oprac. ż