Wodzisław
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Barbórkę panowie świętowali z paniami

Od 15 lat Stowarzyszenie Świętej Barbary z Łazisk w Barbórkę organizuje w miejscowej remizie spotkanie braci górniczej. W Stowarzyszeniu działa około 260 członków, a część z nich to kobiety pracujące na kopalniach. W tym roku świętowały razem z panami. Wśród nich m.in. Gabriela Smołka, pracownik dozoru zakładu przeróbczego Ruchu Rydułtowy. 

Barbórkę panowie świętowali z paniami
Członkowie Stowarzyszenia Świętej Barbary z proboszczem parafii w Łaziskach ks. Antonim Brzytwą i kierownikiem zespołu Kalina, Danutą Gajdosz

Jak co roku, górnicy z Łazisk najpierw obejrzeli uroczystą akademię przygotowaną dla nich przez dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łaziskach. - Występ był fenomenalnie przygotowany. Podziwiam kunszt, z jakim te dzieci to robią, nawet te najmłodsze 4-latki. To coś naprawdę pięknego - mówi Bolesław Świętek, prezes zarządu Stowarzyszenia Świętej Barbary w Łaziskach. Po występach w szkole górnicy udali się na mszę świętą, odprawioną w ich intencji przez ks. proboszcza Antoniego Brzytwę, a tuż po godz. 12 spotkali się na tradycyjnym kuflu piwa w remizie OSP. - Cieszy to, że coraz więcej młodych górników przychodzi w mundurach - mówi Świętek.

Spotkanie było okazję do rozmów na temat kondycji branży górniczej, wymiany doświadczeń, tym bardziej, że górnicy z Łazisk pracują w dwóch różnych spółkach. - Mniej więcej połowa pracujących członków naszego stowarzyszenia pracuje w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, a reszta w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej - wyjaśnia Świętek. 

W tym roku razem z panami Barbórkę w Łaziskach świętowały też panie. - W naszym stowarzyszeniu działa prawie 20 pań - mówi prezes Świętek. Większość z nich pracuje lub pracowała w biurach zakładów górniczych, ale wśród obecnych była też Gabriela Smołka, która wyróżniała się górniczym mundurem. - Od 5 lat pracuję w dozorze zakładu przeróbczego Ruchu Rydułtowy - wyjaśnia. Przyznaje, że na początku jej górniczej kariery, kiedy ukończyła studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i trafiła na kopalnię, była tam jedyną kobietą. Dopiero od dwóch lat zaczynają pojawiać się kolejne. - Na początku nie było łatwo. Przede wszystkim z wydawaniem poleceń starszym, często dużo starszym pracownikom. Byłam też przez nich sprawdzana, ale też wiele się od nich nauczyłam - śmieje się pani Gabriela, która dziś nie wyobraża sobie pracy poza kopalnią. 

Więcej o wydarzeniu w Łaziskach napiszemy w kolejnym wydaniu Nowin Wodzisławskich

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
maxiu 04.12.2019 20:00

Cieszę się bardzo że ta pani jest w ciąży i życzę jej jak najlepiej. Ale noszenie munduru zobowiązuje!
Może go nie zakładać w ciąży jej mundur nie pomoże.

~gul (185.135. * .163) 04.12.2019 19:58

maxiu, ta Pani jest w ciazy, wiec sie tak nie unos

maxiu 04.12.2019 16:27

Do pani ze zdjęcia.
Mundur górniczy należy nosić z godnością.
Kurtka musi być zapinana na dziewięć metalowych guzików z pyrlikem i żeloskiem.
Tak to może Pani nosić fartuszek w kuchni.