Sobota, 25 maja 2019

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Chcą cieszyć się życiem, nie samotnością

16.05.2019 10:57 | 0 komentarzy | juk

8 maja odbyło się inauguracyjne spotkanie uczestników projektu „Pokonajmy samotność – Cieszmy się życiem!”. To już trzeci projekt realizowany wspólnie przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. i Branżową Szkołę I stopnia w Radlinie.

Chcą cieszyć się życiem, nie samotnością
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Pokonajmy samotność – Cieszmy się życiem!” to warte 1,5 mln zł przedsięwzięcie, które wystartowało w kwietniu i potrwa aż do końca października 2021 r. dzięki wsparciu środków unijnych. W jego ramach osoby niepełnosprawne i niesamodzielne mogą skorzystać z fachowej pomocy w Dziennym Domu Pomocy w Radlinie oraz w ramach zintegrowanego systemu pomocy wspartego tzw. teleopieką. – Mam nadzieję, że podejmowane działania pozwolą naszym podopiecznym nadal cieszyć się życiem w towarzystwie przychylnych i pomocnych im osób – mówi koordynator projektu Marek Koczy.

W Dziennym Domu Pomocy w Radlinie zainteresowani mogą liczyć na usługi opiekuńcze, zajęcia terapeutyczne, plastyczne, muzyczne i wspierające ruchowo, a także na rekreację, pomocy we wzmocnieniu własnej aktywności oraz samodzielności życiowej. Dom czynny jest w dni robocze w godzinach od 8.00 do 16.00 i mieści się w budynku szkoły przy ul. Orkana 23. Dzięki temu placówka jest przestrzenią, w której młodzież może się spotkać z osobami starszymi czy niepełnosprawnymi. To z kolei okazja do budowania wzajemnych pozytywnych relacji i zrozumienia. – Jestem bardzo zadowolona z zakwalifikowania się do projektu. Liczę na to, że będę mogła wyjść z domu, poznać nowych ludzi, zaprzyjaźnić się i miło spędzić czas – mówi Małgorzata Pawłow, podopieczna Dziennego Domu Pomocy w Radlinie. Osoby mniej samodzielne, które z powodu stanu zdrowia nie mogą korzystać z Domu są objęte usługami zintegrowanego systemu pomocy środowiskowej wspartymi tzw. teleopieką. Ta forma pomocy jest dostępna dla mieszkańców całego powiatu wodzisławskiego bezpośrednio w miejscu zamieszkania, gdzie dodatkowo świadczona jest pomoc opiekunów sąsiedzkich.

Projekt skierowany jest do 81 osób wykluczonych lub zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, pozostających w domu oraz niekorzystających z form opieki stałej lub czasowej. To trzeci projekt realizowany wspólnie przez PCPR w Wodzisławiu Śl. i BS I stopnia w Radlinie po Środowiskowym Interfejsie Pomocowym oraz programie Rehabilitacja 25+.