Piątek, 23 kwietnia 2021

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Za nowe autobusy w Wodzisławiu przyjdzie słono zapłacić

29.11.2018 11:52 | 11 komentarzy | mak

To nie jest dobra wiadomość. Wodzisław Śląski ogłosił przetarg na obsługę miejskiej komunikacji autobusowej. Wpłynęła tylko jedna oferta. Kwota? Prawie 17,69 mln zł. W miejskim budżecie zabezpieczono dużo mniej. Czy radni zgodzą się na dołożenie kolejnych milionów?

Za nowe autobusy w Wodzisławiu przyjdzie słono zapłacić
Prezydent mówił o przetargu na komunikację autobusową podczas konferencji prasowej 28 listopada
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kończy się umowa z firmą Kłosok, która wygrała przetarg na obsługę komunikacji miejskiej w Wodzisławiu w latach 2014-2018. Miasto ogłosiło nowy przetarg. Tym razem na lata 2019-2023. Poprawa dostępności autobusów, zupełnie nowy i nowoczesny tabor, atrakcyjny rozkład jazdy, skorelowany z powiatową komunikacją i z rozkładem jazdy pociągów – takie cele stawiali sobie włodarze Wodzisławia jeszcze przed ogłoszeniem przetargu.

Wpłynęła tylko jedna oferta. Złożyła ją firma Kłosok, czyli ta sama, która obecnie obsługuje komunikację miejską. Firma wyceniła usługę na około 17,69 mln zł. - To oznacza wzrost stawki za wozokilometr z około 4,5 zł do 9,12 zł - mówi prezydent Mieczysław Kieca.

Decyzja rady

W tej chwili miasto nie jest przygotowane na taki wydatek. W budżecie (i w wieloletniej prognoznie finansowej) zabezpieczono dużo niższą kwotę, bo tylko 13,6 mln zł. Co z brakującymi pieniędzmi? Decyzja należy do rady miasta. - Przed nami wielkie wyzwanie. Czeka nas poważna dyskusja związana z drastycznym wzrostem cen - podkreśla Mieczysław Kieca. Możliwe są dwa scenariusze. Albo radni dadzą "zielone światło" na dołożenie środków. - Wtedy podpisujemy umowę na 5 lat i mamy nową jakość w komunikacji - zaznacza prezydent. Albo miasto będzie szukać możliwości unieważnienia przetargu i czasowego, alternatywnego rozwiązania - na przykład wydłużenia obowiązującej umowy z firmą Kłosok. - To jest decyzja i odpowiedzialność rady miasta - mówi włodarz.

Za udogodnienia trzeba zapłacić

Jeden z warunków ogłoszonego przez miasto przetargu to zakup nowych autobusów. - W poprzednim przetargu dopuszczaliśmy używany tabor i teraz widzimy, jak on wygląda po pięciu latach - podkreśla prezydent. Dodaje, że w Wodzisławiu zostały przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami - po to by sprawdzić, jakie są ich oczekiwania wobec nowej komunikacji autobusowej.

Więcej na temat przetargu w kolejnym wydaniu Nowin Wodzisławskich