Poniedziałek, 18 marca 2019

imieniny: Cyryla, Edwarda, Boguchwała

RSS

Zmarł ks. Konrad Keler. "Miał dar rozumienia ludzi, dar radosnej służby Bogu".

29.08.2018 07:28 | 0 komentarzy | mak

27 sierpnia w klasztorze sióstr Służebnic Ducha Świętego w Sulejówku koło Warszawy po długiej i bolesnej chorobie zmarł ks. dr Konrad Keler - werbista, honorowy obywatel gminy Lubomia.

Zmarł ks. Konrad Keler. "Miał dar rozumienia ludzi, dar radosnej służby Bogu".
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Honorowym obywatelem gminy Lubomia ks. dr Konrad Keler został w 2013 r.

Konrad Keler urodził się 4 listopada 1948 r. w Syryni. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim wstąpił w 1966 r. wstąpił do Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie na Warmii (Zgromadzenie Słowa Bożego). Jego święcenia, ze względu na chorobę rodziców, odbyły się w rodzinnej Syryni 6 maja 1973 r. Udzielił ich bp Józef Kurpas. Po święceniach studiował teologię dogmatyczną na Papieskim Uniwersytecie Gregorianum w Rzymie (1973-1978). Studia ukończył obroną doktoratu Il valore della Seteriologia e Cristologia atea di Milan Machovec. W latach 1978-1994 prowadził wykłady z teologii dogmatycznej w Misyjnym Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie. W latach 1979-1981 był tam wicerektorem. Od 1994 roku był członkiem rady generalnej, a w latach 2000-2012 wicegenerałem zakonu Zgromadzenia Słowa Bożego w Rzymie. Wizytował placówki werbistów w ponad 50 krajach świata. Jest autorem wielu artykułów naukowych i popularnych.

Mówił o sobie "syrynik na zawsze". - Ja w Syryni się urodziłem, ale stąd wyjechałem. Ale syrynikiem pozostałem na zawsze – podkreślał.

- Po ukończeniu swej wieloletniej służby w centrum Zgromadzenia, w 2012 roku na własne życzenie wrócił do swej macierzystej prowincji zakonnej. 13 stycznia 2013 r. otrzymał od prowincjała Polskiej Prowincji skierowanie do Domu Misyjnego Ducha Świętego w Warszawie, z przeznaczeniem na kapelanię sióstr misjonarek Służebnic Ducha Świętego w Sulejówku. Znalazł się w ten sposób niemal w centrum spraw Kościoła i Zgromadzenia w Polsce - czytamy na stronie internetowej werbisci.pl.

Czas powrotu do macierzystej prowincji stał się dla o. Konrada Kelera czasem cierpienia i choroby. W miarę sił w krótkich okresach regresji choroby nowotworowej, udzielał się publicznie w mediach i nie zaprzestał działalności publicystycznej. "O. Konrad Keler był człowiekiem nieprzeciętnej inteligencji i wielkiego taktu w obcowaniu z innymi. Przejawiało się to zwłaszcza podczas wizytacji współbraci w krajach misyjnych. Miał dar rozumienia ludzi, dar radosnej służby Bogu i bliźniemu oraz dar cierpliwego znoszenia choroby" (werbisci.pl.)

Msza św. dziękczynna za życie i posługę śp. o. Konrada odbędzie się w domu zakonnym Sióstr Misyjnych Służebnic Ducha Świętego w Sulejówku w środę, 29 sierpnia 2018 r. o godz. 18.00. Pogrzeb będzie miał miejsce w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie w dniu 31 sierpnia 2018 r. o godz. 11.00.