Poniedziałek, 25 września 2017

imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

RSS

MZK uderza w Wodzisław - koniec e-biletów dla wodzisławian

14.10.2016 10:59 | 38 komentarzy | tora

Od stycznia mieszkańcy Wodzisławia nie będą mogli jeździć autobusami MZK na podstawie e-biletów. Pozostanie im kupowanie droższych biletów u kierowców. 

MZK uderza w Wodzisław - koniec e-biletów dla wodzisławian
Daniel Wawrzyczek z MZK apelujący do władz Wodzisławia o płacenie za autobusy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest to reakcja Zarządu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego na brak chęci Wodzisławia do płacenia za przewozy.

Do końca 2012 roku Wodzisław Śląski był członkiem MZK i regularnie dofinansowywał komunikację miejską dla swoich mieszkańców. Od blisko czterech lat tego nie robi i w efekcie część kosztów generowanych przez wodzisławian pokrywa dziesięć innych gmin, które w związku ciągle działają. Władze MZK kilkakrotnie podejmowały próby dojścia do porozumienia domagając się od władz Wodzisławia częściowej refundacji kosztów. Bez efektu. - Interweniowaliśmy pisemnie, przekonywaliśmy władze miasta na sesjach Rady Miejskiej w Wodzisławiu, jednak nasze argumenty do prezydenta i miejscowych radnych nie docierały - mówi Daniel Wawrzyczek, przewodniczący MZK.

Pierwotna propozycja zakładała likwidację części przystanków na terenie Wodzisławia. Zrezygnowano z tego, ponieważ byłoby to utrudnieniem także dla mieszkańców gmin należących do Związku, chociażby z Pszowa, Mszany czy Rydułtów. - W tej sytuacji, po przeprowadzeniu analizy prawnej, Zarząd MZK podjął decyzję o dezaktywacji biletów okresowych (miesięcznych, dwutygodniowych i tygodniowych), którymi posługują się mieszkańcy Wodzisławia. Od stycznia przyszłego roku będą musieli oni kupić bilet u kierowcy, który jest znacznie droższy - wyjaśnia Daniel Wawrzyczek.

Rocznie na terenie Wodzisławia MZK realizuje ponad 500 tysięcy wozokilometrów (dwanaście linii, w tym linie: E-3 i 131). W pierwszej połowie tego roku wydano ponad 1600 e-biletów okresowych zarejestrowanych na mieszkańców Wodzisławia. Koszty komunikacji na terenie tego miasta wynoszą rocznie ok. 2,5 mln zł. Dochód ze sprzedaży biletów okresowych to kwota ok. 300 tys. zł. - Biorąc pod uwagę fakt, że naszymi liniami na terenie Wodzisławiu podróżują nie tylko wodzisławianie, uważamy, że roczna dotacja powinna wynosić co najmniej 800 tys. zł - argumentuje Benedykt Lanuszny, dyrektor Biura MZK.