Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Biała i czerwona - strażacy z Wodzisławia oddali hołd fladze Polski

02.05.2021 18:56 | 0 komentarzy | ska

Również strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim uświetnili Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej poprzez symboliczne wciągnięcie na maszt flagi narodowej na placu przed komendą. 

Biała i czerwona - strażacy z Wodzisławia oddali hołd fladze Polski
Strażacy na placu JRG Rydułtowy uświetnili Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej wciągając na maszt barwy narodowe. fot. KP PSP Wodzisław Śląski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Z okazji obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przed budynkami Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rydułtowach w trakcie uroczystej zmiany służby dokonano podniesienia flagi państwowej. Święto to, ustanowione przez Sejm RP w 2004 roku ma na celu rozpowszechnianie wiedzy o polskich symbolach narodowych, rodzimych tradycjach patriotycznych oraz historii naszej ojczyzny - informuje dowództwo Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim. 

2 maja Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Przypomnijmy, że Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiony został 20 lutego 2004 roku. Z okazji tego święta w minionych latach organizowane były różne uroczystości i apele, jednak okres pandemii w 2020 roku mocno ograniczył wszystkie tego rodzaju wydarzenia. W 2021 roku wraz ze zniesieniem części obostrzeń również strażacy postanowili oddać hołd, organizując skromne uroczystości z symbolicznym wciągnięciem flagi narodowej na maszt. 

Podobne apele odbyły się m.in. w komendzie PSP w Wodzisławiu Śląskim oraz w niektórych jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych w naszym regionie. 

Geneza flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Flagę Polski stanowią kolory biały na górze i czerwony na dole, choć historycznie to właśnie kolor karmazynowy był pierwszą barwą narodową ze względu na nawiązanie do bogactwa i dostojeństwa. Kolor ten uzyskiwało się poprzez zastosowanie niezwykle drogiego niegdyś barwnika - czerwieni koszenilowej, uzyskiwanego z larw czerwca polskiego (od którego nazwę również przyjął miesiąc czerwiec, bo właśnie w tym okresie samice składają jaja). 

Kolory biały i czerwony zostały uznane za barwy narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku, w rok po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, natomiast w 1831 roku oficjalnie zostały zatwierdzone uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego.