Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Szpital w Rydułtowach i Wodzisławiu bez unijnej kasy. Uznano, że nie jest kluczowy w walce z COVID-19

15.04.2020 09:30 | 17 komentarzy | art

Do 27 podmiotów medycznych na terenie województwa śląskiego trafią 123 mln zł przeznaczone na walkę z koronawirusem. Wśród nich brakuje szpitala w Rydułtowach i Wodzisławiu. Pieniądze rozdysponował Urząd Marszałkowski w Katowicach. 

Szpital w Rydułtowach i Wodzisławiu bez unijnej kasy. Uznano, że nie jest kluczowy w walce z COVID-19
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Środki, które zostaną przekazane placówkom medycznym, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (105 mln zł), z budżetu państwa (12 mln zł). Reszta (6 mln zł) to wkład własny beneficjentów. 

- Kolejne miliony przekazujemy podmiotom medycznym w województwie śląskim na walkę z koronawirusem. 123 miliony złotych to znaczne środki, które wygospodarowaliśmy dzięki bardzo dobrej współpracy z Komisją Europejską, rządem premiera Mateusza Morawieckiego, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatą Jarosińską-Jedynak. Dziękuję za to współdziałanie i życzliwość – powiedział marszałek województwa Jakub Chełstowski - 27 beneficjentów będzie mogło skorzystać z tych funduszy i przeprowadzić niezbędne modernizacje, zakupić sprzęt i doposażenie. To potwierdzenie konsekwentnego działania władz województwa na rzecz służby zdrowia.

Środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup wyposażenia, modernizację infrastruktury szpitalnej, środki ochrony osobistej, środki dezynfekcyjne i urządzenia do dezynfekcji, materiały do diagnostyki niezbędne do leczenia pacjentów w stanie nagłego zagrożenia życia wynikającego z zaostrzenia choroby COVID-19 oraz pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

W naszym regionie środki otrzymają m.in. Szpital Rejonowy w Raciborzu – 9,3 mln zł, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rybniku – 10,2 mln zł, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Jastrzębiu-Zdroju – 7,7 mln zł, Miejskie ZOZ w Żorach – 6,4 mln zł. Na liście brakuje Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Dlaczego?

Jak wyjaśnia Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, metodologia doboru podmiotów uprawnionych do wsparcia polegała przede wszystkim na doborze tych jednostek, które decyzją Wojewody Śląskiego zostały postawione w stan podwyższonej gotowości, a także realizują kluczowe z punktu widzenia przeciwdziałania COVID-19 zadania polegające na udzielaniu specjalistycznych świadczeń medycznych, w tym z zakresu ratownictwa medycznego. - Z uwagi na ograniczone środki finansowe liczba beneficjentów projektu musiała ulec ograniczeniu, a wsparcie skierowano do podmiotów leczniczych odgrywających kluczową rolę w walce z pandemią - wyjaśnia Gruszka, dodając, że wykaz podmiotów, które otrzymają dofinansowanie został uzgodniony pomiędzy Zarządem Województwa Śląskiego a Wojewodą Śląskim.