Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Historycy odkrywają tajemnice Marszu Śmierci

24 stycznia Komisja Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach odwiedziła Wodzisław Śląski. Wizyta komisji miała związek z objazdem miejsc pamięci narodowej związanych z marszem śmierci położonych na terenie miasta. Odbyła się w towarzystwie historyków Piotra Hojki i Jana Delowicza.

Historycy odkrywają tajemnice Marszu Śmierci
Jan Delowicz, ceniony dokumentalista z żorskiego muzeum i odkrywca tajemnic Górnego Śląska

W południe w budynku dworca PKP w Wodzisławiu odbyło się spotkanie z muzealnikami i historykami poświęcone Marszowi Śmierci. Dzięki dociekliwości i niezwykłej wiedzy Jana Delowicza, cenionego dokumentalisty z żorskiego muzeum, na jaw wychodzą nieustannie nowe, niezwykle cenne fakty, dotyczącego tego tragicznego wydarzenia sprzed 75 lat. Jan Delowicz miał okazję rozmawiać z bliskimi osób, które uczestniczyły w marszu śmierci lub są krewnymi osób, które w marszu straciły życie.

W swojej prelekcji Delowicz przedstawił historię rodziny, która w piwnicy ukrywała więźniów, a na strychu ojca, który nie chciał wracać do jednostki wojskowej z urlopu, tym samym narażając się podwójnie na pewną śmierć w przypadku zdemaskowania. Przedstawił historię feldmarszałka armii Cesarstwa Austro-Węgier Johanna Friedländera, więźnia Auschwitz i uczestnika Marszu Śmierci zastrzelonego w pobliżu Wodzisławia, losy więźniarek, które przebywały na wsi na Wilchwach, w tym Noemi Judkowski, która w obozie znana była pod nazwiskiem Zofia Rosenstrauch. Pracowała w biurze projektowym w barakach w Brzezince. Po wojnie wydała wspomnienia oraz namalowała rysunki przedstawiające sceny, które pamiętała.

Delowicz nie zapomniał również o dzieciach, które szły w marszu śmierci. Kwestia ta jest niezwykle ważna, lecz często pomijana. Niektóre dzieci uczestniczące w marszu miały wielkie szczęście, bo zdarzało się, że dokarmiali je SS-mani. Niestety, los nie był łaskawy dla wszystkich. Gdy matki nie były już w stanie iść dalej, były brutalnie mordowane razem ze swoimi dziećmi.

Poruszony został także temat numerów obozowych więźniów oraz zbiorowych mogił. Często zdarzało się, że numery znajdujące się na pasiaku danego więźnia nie były jego numerem, bo pasiak albo pożyczył od innego więźnia, albo ściągnął go z trupa leżącego na trasie marszu. A co z numerami znajdującymi się na ich ciele? Te również często były nie do odczytania. Groby kopano najczęściej w piasku, ze względu na bardzo niskie temperatury. Po upływie 6 miesięcy w takiej mogile odczytanie numerów obozowych nie było już możliwe.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].