Wtorek, 1 grudnia 2020

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Epidemia na Śląsku:

Najlepszy dyżurny na Śląsku służy w wodzisławskiej komendzie

06.11.2019 10:54 | 0 komentarzy | art

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach przeprowadzono konkurs na najlepszego dyżurnego w województwie śląskim. W szranki stanęło 33 policjantów służby dyżurnej wyłonionych wcześniej w macierzystych jednostkach. Pierwsze miejsce zajął asp. sztab. Maciej Młodzianowski z wodzisławskiej komendy.

Najlepszy dyżurny na Śląsku służy w wodzisławskiej komendzie
Fot. KPP w Wodzisławiu Śl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W katowickiej komendzie wojewódzkiej przeprowadzono wojewódzkie eliminacje do „Ogólnopolskiego Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji”. To od tej grupy policjantów, pełniących służbę na stanowisku kierowania, zależy czas przyjmowania zgłoszeń o zdarzeniach, niezwłoczne inicjowanie działań i skuteczne kierowanie będącymi w ich dyspozycji siłami i środkami oraz zapewnienie właściwego obiegu informacji o zdarzeniach. Turniej dla dyżurnych został reaktywowany przez Komendanta Głównego Policji w ubiegłym roku po 13-letniej przerwie.

W tegorocznych eliminacjach wojewódzkich udział wzięło 33 najlepszych dyżurnych, którzy reprezentowali 32 powiaty oraz Komisariat Autostradowy Policji. Dyżurni zostali wyłonieni na podstawie testów wiedzy przeprowadzonych wcześniej w ich macierzystych jednostkach. 33 najlepsi dyżurni ze Śląska zmagania rozpoczęli 2 października. Wtedy w siedzibie śląskiego garnizonu policji musieli zmierzyć się z testem wiedzy policyjnej, który obejmował problematykę z zakresu działania na stanowisku kierowania, a w szczególności: zadań realizowanych przez Policję w sytuacjach kryzysowych, organizacji służby dyżurnej, form i metod przetwarzania informacji, sposobów prowadzenia przez Policję pościgów i zorganizowanych działań pościgowych, użycia środków przymusu bezpośredniego w tym kolczatki drogowej lub pojazdu służbowego, zasad udzielanie informacji mediom, postępowania egzekucyjnego w administracji, prawa o zgromadzeniach, prawa o ruchu drogowym, prawidłowych form łączności w Policji, unijnych zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen), przestępstw z nienawiści, interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, udzielania pierwszej pomocy.

Spośród wszystkich uczestników wyłoniono 5 mundurowych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w teście wiedzy. Piątka dyżurnych spotkała się po raz kolejny 10 października w KWP w Katowicach, aby rywalizować w II etapie konkursu-symulacji pracy na stanowisku kierowania w przypadku wystąpienia katastrofy komunikacyjnej. Dyżurnych oceniano na podstawie ilości zdobytych punktów w trzech kategoriach: umiejętności przyjmowania i reakcji na zgłoszenia, pracy w Systemie Wspomagania Dowodzenia oraz umiejętności ocenianych na podstawie arkusza psychologicznego.

Po podliczeniu punktów okazało się, że najlepszym dyżurnym został: asp. sztab. Maciej Młodzianowski z KPP w Wodzisławiu Śląskim, który zdobył 50 punktów, o 3 więcej od kolejnego uczestnika tych zmagań. Zwycięzca będzie reprezentował garnizon śląski w „Ogólnopolskim Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji”, który odbędzie się katowickiej szkole policji.

Asp. sztab. Maciej Młodzianowski służy w policji od 12 lat. Jak sam mówi, do konkursu przygotowywał się z aktów prawnych obejmujących zagadnienia i problematykę z zakresu działania na stanowisku kierowania oraz obejmujących organizację służby dyżurnej w jednostkach organizacyjnych policji. A co powinno cechować dobrego dyżurnego? - Najważniejszy według mnie jest spokój, opanowanie i komunikatywność. Przydatna jest również sumienność oraz umiejętność pracy w zespole - podkreśla zwycięzca zawodów wojewódzkich.