Wiara
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wojna w Ukrainie. Gdzie jest Bóg?

Ksiądz Marcin Kleszyk wikariusz w parafii NSPJ w Raciborzu przedstawia.

Wojna w Ukrainie. Gdzie jest Bóg?
Ksiądz Marcin Kleszyk, wikariusz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu stara się odpowiedzieć na trudne pytanie o obecność i działanie Boga w dramatycznym czasie.

Już trzeci tydzień trwa rozpętana przez Rosję wojna na Ukrainie. Brutalna walka, cierpienie i śmierć wielu osób. To wydarzenia, których nie miałem okazji jeszcze przeżywać w moim niespełna trzydziestoletnim życiu. I myślę, że nie tylko ja zadaję sobie pytanie: co na to wszystko Bóg? Jak Stwórca i Ojciec każdego człowieka na to patrzy i czy reaguje?

Wojna rozpoczęła się kilka dni przed rozpoczęciem wyjątkowego okresu przeżywanego w Kościele – Wielkim Postem. Choć wielu dziś cierpi, ucieka, umiera, przeżywa strach, poczucie strachu i straty bliskich, domów, ojczyzny to przynosi to też konkretne dobro. Tam gdzie rozpętała się ciemność, tam coraz bardziej jaśnieje światło nadziei, miłości okazywanej w konkretny sposób. Popatrzmy na czas Wielkiego Postu w perspektywie czasu wojny na Ukrainie.

Post

Jezus wzywa nas w Ewangelii do trzech rzeczy. To zaproszenie do postu, modlitwy i jałmużny. Pierwszy z nich to zaproszenie do wyrzeczenia, do odpuszczenia sobie rzeczy, którymi żyję na co dzień. Ale czy chodzi tutaj o niejedzenie mięsa czy słodyczy? Praktyki wielkopostne (post, modlitwa i jałmużna) wyrażają według Katechizmu Kościoła Katolickiego „nawrócenie w odniesieniu do samego siebie, do Boga i do innych ludzi” (KKK 1434). Post według nauczania kościoła polega na dobrowolnych wyrzeczeniach, które ma doprowadzić do nawrócenia (KKK 1438).

W środę popielcową Papież Franciszek zachęcał by dzień ten, który zwyczajowo jest dniem postnym w Kościele, był dniem postu w intencji pokoju na Ukrainie. Myślę jednak by nawrócenie to miało sens, post musi być praktykowany częściej. Zachęcam do tego by przynajmniej raz w tygodniu podjąć trud wyrzeczenia nie tylko mięsa, ale może przede wszystkim czegoś co sprawia mi przyjemność. Może warto tego dnia zostawić ulubiony serial, książkę, którą mamy czytać w zwyczaju każdego dnia, czy ulubioną kawę. Zawsze z konkretną intencją – pokoju na Ukrainie i w intencji wszystkich, którzy z powodu tej bezsensownej wojny cieprią.

Modlitwa

W dniu, w którym wybuchła wojna w moim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, krzyż, który wisi w prezbiterium został podświetlony na niebiesko-żółto. Tego samego dnia rozpoczęła się codzienna modlitwa różańcowa w intencji Ukraińców i ich Ojczyzny. Każdego dnia w wielu naszych kościołach brzmią słowa suplikacji: „Od powietrza, głodu, ognia i wojny Wybaw nas Panie!” Dobra modlitwa to coś więcej niż pacierz odmawiany w określonych porach dnia. Skuteczność modlitwy wcale nie zależy od ilości, ale pogłębienia naszej wiary. Dziś trzeba nam pogłębić wiarę w to, że Bóg nie chce śmierci nikogo, że jest Panem wszechświata i Księciem Pokoju. Zachęcam każdego by swoimi słowami i znanymi modlitwami rozmawiał z Bogiem o sytuacji naszych sióstr i braci z Ukrainy. Niech każdego dnia w naszych kościołach i domach brzmią słowa modlitw proszących o zakończenie wojny.

Jałmużna

W pierwszych dniach w Raciborzu mieszkańcy i wierni naszych parafii otworzyli serca i rozpoczęli szybką pomoc potrzebującym. Zbiórki pieniędzy, ciuchów, leków, żywności czy rzeczy potrzebnych dzieciom i matkom przybywającym do naszego kraju. Tak wielu otworzyło drzwi swoich domów dla obcych, którzy w ciągu kilku dni stali się braćmi i siostrami tak bardzo nam bliskimi.

Jezus wzywając nas do jałmużny, wzywa do miłości w różnych jej formach. Ojciec Święty Franciszek podczas jednej z katechez powiedział, że jałmużna to „gest szczerej uwagi wobec tych, którzy się do nas zbliżają i proszą nas o pomoc”.

Według Franciszka jałmużna łączy się z miłością, dlatego nie wystarczy ofiarować potrzebującemu pieniądze, ale trzeba tej osobie popatrzeć w oczy, aby dostrzec w niej człowieka. Bo jałmużna to obecność, to chrześcijański styl życia. Jałmużna to miłość. Dzięki Bogu to się dzieje. Oprócz pomocy materialnej jest coraz więcej organizowanych spotkań dla Ukraińców choćby w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w każdą niedziele. To oprócz spotkania modlitewnego, spotkanie przy herbacie i pączku. Spojrzenie sobie w oczy, zobaczenie łez, zaobserwowanie w oku nadziei.

Gdzie jest Bóg?

Papież Benedykt XVI zapytany przy okazji wizyty w Auschwitz, gdzie był wtedy Bóg, odpowiedział bardzo prosto: na krzyżu. Dziś wśród wielkiego cierpienia stoi Chrystus w dzieciach tracących bliskich, w matkach uciekających ze swego kraju, w mężczyznach walczących o wolność. Chrystus również jest w sercach ludzi poszczących i modlących się w intencji pokoju a przede wszystkim w rękach i sercach wielu ludzi, którzy widzą w Ukraińcach nie tylko potrzebujących, ale i przyjaciół i bliskich.

ks. Marcin Kleszyk

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Tom123456 (85.221. * .169) 24.06.2022 14:05
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Zeb (85.221. * .169) 01.05.2022 20:55
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Kościół prawosławny,czyli chrześcijanie popierają Putina,czyli barbarzyństwo.Papież nabrał wody w usta.A Bóg...no cóż..jaki Bóg..

wili 21.03.2022 14:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Watykan wciąż nie potępił agresji Rosji na Ukrainę. Dlaczego?

~fanklubprezesa (46.223. * .74) 20.03.2022 18:39
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Wojna jako okazja do przeżywania??? Chyba się ksiądz kadzidła nawąchał...