Sobota, 22 stycznia 2022

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Zadanie na drugi dzień adwentu: Daj sobie 5 minut ciszy. Posłuchaj co Cię otacza. W tej ciszy też mówi Bóg

29.11.2021 09:59 | 2 komentarze | red, ż

#Głucheserce to druga część rozważań adwentowych księdza Marcina Kleszyka - wikarego parafii NSPJ w Raciborzu.

Zadanie na drugi dzień adwentu: Daj sobie 5 minut ciszy. Posłuchaj co Cię otacza. W tej ciszy też mówi Bóg
Ksiądz Marcin jest autorem pięknych rozważań na adwent. Przygotował je w zeszłym roku, w tym roku publikujemy je w Nowinach za jego zgodą.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie słyszał fizycznie, nie słyszał duchowo

Znam takiego człowieka, już starszego, który ma bardzo duże problemy ze słuchem. Nie słyszy. Ale ma też problem ze słuchem serca. Może już coraz mniejszy... Wtedy, kiedy go poznałem, nie słyszał totalnie. Kiedy go poznałem, nie słyszał: "Bóg Cię kocha", "Jezus żyje dla Ciebie", "Bóg przebacza Ci grzechy".

Jak odzyskał słuch

Dopiero kiedy trochę trzeba było do niego krzyczeć fizycznie, usłyszał słowo, prawdziwe: Bóg przebacza Ci wszystkie grzechy, które odebrały Ci słuch serca, które odebrały Ci wzrok i smak miłości. Kiedy usłyszał "Bóg Cię kocha", odzyskał słuch. Może nie ten fizyczny, ale ten serca.

Dzisiaj, drugiego dnia adwentu, czytamy w pierwszym czytaniu "List św. Pawła do Rzymian"*. I wspomina tam Izajasza. Wspomina o tym, że Panie, którz uwierzy w to co głosimy? Bo wiara rodzi się ze słuchania, a tym, co się słyszy, jest słowo Chrystusa.

Głuche serce

Może nie słyszysz, bo Twoje serce jest tak głuche - że Bóg Cię kocha, że Bóg w ogóle jest, że w Kościele też jest Bóg. Może jesteś głuchy na to, że jesteś wartościowy, wartościowa w Jego oczach, dla niego. Że są ludzie, którzy Cię kochają. Być może nie potrafisz usłyszeć od drugiego człowieka: kocham Cię, jesteś dla mnie ważny, jesteś dla mnie ważna, potrzebuję Cię. Jeżeli tego słuchu serca Ci brakuje, słuchu serca, poproś dziś o niego. Bo z tego rodzi się wiara. Poproś dziś o serce słuchające. Otwarte na Jego słowo. Otwarte na Jego miłość.

Twoje zadanie na dziś polega na słuchaniu. Zamknij oczy i posłuchaj tego, co masz dookoła. Być może to będzie cisza, ale ta cisza powie Ci bardzo wiele. Ta cisza powie Ci: Bóg Cię kocha.

ks. Marcin Kleszyk


* Rozważania odnoszą się do zeszłorocznych czytań. W żaden sposób nie wpływa to jednak na ich aktualność.