Poniedziałek, 14 czerwca 2021

imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana

RSS

Oddali hołd tradycji, ale inaczej. Skromne obchody Święta Ogniowego [ZDJĘCIA]

12.05.2021 06:53 | 0 komentarzy | ska

Ze względu na ograniczenia sanitarne już drugi rok z rzędu 11 maja nie było na rynku tłumów. Nie było mieszkańców niosących pochodnie w tradycyjnej procesji. Nie było też koncertów, ani apelu z okazji Dnia Strażaka. Tegoroczne Święto Ogniowe kolejny raz przebiegło niezwykle skromnie, ale najważniejsze elementy zostały zachowane.

Oddali hołd tradycji, ale inaczej. Skromne obchody Święta Ogniowego [ZDJĘCIA]
Święto Ogniowe w Żorach w 2021 roku ograniczyło się do mszy,
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oddali hołd tradycji, ale inaczej. Skromne obchody Święta Ogniowego [ZDJĘCIA]

Kiedy Żory budziły się do życia, jeszcze przed poranną mszą, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba ks. Stanisław Gańczorz wraz z kilkoma osobami ze służby liturgicznej wypełnił tradycję i obietnicę miejskich radnych z 1702 roku, kiedy to obiecali oni przechodzić w procesji ulicami miasta co roku w podziękowaniu za uratowanie miasta od trwogi pożaru. To pamięć wielkiego pożaru Żor właśnie z 11 maja 1702 roku.

Uroczysta msza z garstką wiernych

Intergralnym elementem Święta Ogniowego jest msza w intencji miasta i strażaków PSP oraz OSP. W tym roku tradycyjnie odbyła się ona wieczorem, ale w kościele farnym zasiadła zaledwie garstka mieszkańców, bo ławki mogą zgodnie z obostrzeniami wypełnić się tylko częściowo. O wiele więcej osób śledziło transmisję mszy. Nie przeszkodziło to jednak w nadaniu jej uroczystego charakteru. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta oraz poczty sztandarowe Rady Miasta Żory i Braci Górniczej. Całość uświetnił wspaniały występ Scholi Cantorum Sariensis pod dyrekcją Ewy Dyrdy. Po mszy proboszcz wyszedł przed kościół z Przenajświętszym Sakramentem i pobłogosławił miasto, jak dzieje się co roku, już od 319 lat. 

Świętowanie w Galerii Wiślanka

W tym roku w obchody Święta Ogniowego włączyła się także Galeria Wiślanka. Z uwagi na brak apelu strażackiego i innych uroczystości związanych z Dniem Strażaka, Galeria zaprosiła Ochotniczą Straż Pożarną w Żorach do prezentacji sprzętu, warsztatów pierwszej pomocy, a także wspólnych zdjęć z maskotką jednostki – Pożorkiem.

Być może w przyszłym roku Święto Ogniowe odbędzie się już normalnie. Wszyscy by tego chcieli, tym bardziej, że będzie to okrągła 320. rocznica wielkiego pożaru.