Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

29.03.2021 10:34 | 2 komentarze | żet

Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze zasady dotyczące sprawowania liturgii Triduum Paschalnego w czasie pandemii.

Wielkanoc w prawie pustych kościołach, czyli święta w czasie pandemii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Diecezja Opolska

Biskup Opolski Andrzej Czaja zezwolił na zwiększenie liczby celebracji liturgii Triduum Paschalnego, przy czym nie można powtarzać procesji do Ciemnicy i Bożego Grobu.

Przełożony diecezji zaleca proboszczom rozważenie zwiększenia liczby mszy świętych w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, Poniedziałek Wielkanocny oraz w II Niedzielę Wielkanocną.

Bp Andrzej Czaja zaleca przypomnienie wiernym, że nadal pozostaje w mocy dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszach świętych niedzielnych oraz świątecznych dla osób w podeszłym wieku, chorych, kobiet w ciąży, osób z objawami infekcji, przebywających na kwarantannie, samoizolacji, osób odczuwających wzmożoną obawę przed zakażeniem oraz tych osób, które nie z własnej winy nie mogą uczestniczyć w liturgii (np. ze względu na ustanowione ograniczenia nie dostaną się do kościoła). Wierni, którzy skorzystają z dyspensy, powinni łączyć się duchowo z wiernymi zgromadzonymi w kościołach poprzez środki masowego przekazu.

Andrzej Czaja przypomina również o konieczności przestrzegania odległości osób oczekujących do spowiedzi. Osoby, które nie będą mogły skorzystać z tego sakramentu, powinny wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego (tutaj znajdziesz informację, jak to zrobić), a następnie przystąpić do spowiedzi w późniejszym terminie.

Szczegóły TUTAJ.

Archidiecezja Katowicka

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 marca 2021 r. odnośnie do limitu uczestników nabożeństw w kościołach, w Eucharystii niech uczestniczą przede wszystkim osoby związane z intencją Mszy św. Bezwzględnie należy zachowywać zasadę – 1 osoba na 20 m2. Zaleca się zaznaczanie w ławkach bezpiecznych stref - napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w zarządzeniu wydanym 26 marca br. Podkreślił, że z najwyższą troską trzeba też wypełniać wskazania dotyczące bezpieczeństwa, stosowania dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem głównego celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni i wietrzenia kościoła. - Za te profilaktyczne i konieczne działania odpowiedzialni są proboszczowie i administratorzy parafii, którym stanowczo przypominam obowiązek posłuszeństwa - zaznaczył abp Skworc.

Metropolita katowicki przypomniał, że nadal obowiązują w archidiecezji katowickiej dotychczasowe akty prawne i wskazania, z uwzględnieniem bieżących aktualizacji kościelnych i cywilnych. M. in. ważna jest nadal dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. - Dlatego w aktualnej sytuacji serdecznie zachęcam wiernych do duchowej łączności, szczególnie w liturgii dni Wielkiego Tygodnia, za pośrednictwem transmisji telewizyjnych i radiowych, a także do korzystania z transmisji archidiecezjalnych lub parafialnych celebracji, udostępnianych za pośrednictwem Internetu - czytamy w zarządzeniu. W czasie Triduum Sacrum abp Skworc zachęcił przede wszystkim do korzystania z transmisji z katowickiej katedry Chrystusa Króla, ponieważ jest ona pierwszym w lokalny Kościele miejscem sprawowania paschalnych tajemnic naszego zbawienia, uobecnianych w liturgii Kościoła.

Mając na uwadze niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem drogą kropelkową, metropolita po raz kolejny z naciskiem zalecił wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania. - O tym zaleceniu celebrans Mszy św. powinien informować każdorazowo wiernych w ramach wstępnego pozdrowienia lub bezpośrednio przed udzielaniem Komunii św. - napisał w zarządzeniu.

Przypomniał także, że osobom, które mimo zalecenia chcą przyjąć Komunię św. do ust, należy jej udzielić na końcu obrzędu Komunii św. lub równocześnie w innym miejscu kościoła, jeśli pozwala na to liczba szafarzy. - Szafarze są również zobowiązani – przed i po udzielaniu Komunii św. - do koniecznych zabiegów dezynfekujących - zwrócił uwagę abp Skworc dodając, że również nadzwyczajni szafarze Komunii św. Powinni przyjmować Komunię św. na rękę.

Zgodnie z najnowszym zarządzeniem metropolity katowickiego w ciągu dnia kościoły na terenie archidiecezji pozostają otwarte. - Zachęcam wiernych, zwłaszcza gdy z uwagi na bardzo poważną sytuację epidemiczną na Górnym Śląsku nie będą mogli wziąć udziału w Mszach świętych i nabożeństwach, do nawiedzania kościoła i adorowania Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w całym okresie wielkanocnym - napisał abp Skworc. Zaapelował też do księży dziekanów, aby wzorcowo przestrzegali wskazań zawartych w zarządzeniu i reagowali na ewentualne zgłoszenia ich lekceważenia w parafiach dekanatu.

Arcybiskup katowicki przesłał także do parafii specjalne wskazówki i wytyczne na czas Wielkiego Tygodnia w czasie pandemii. Zgodnie z nimi tradycyjne godziny odprawiania ceremonii w Wielkim Tygodniu mają zostać utrzymane. Arcybiskup udzielił też zezwolenia proboszczom na odprawienie drugiej Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Miałaby ona być odprawiana po południu i dedykowana przede wszystkim rodzinom dzieci wczesno i pierwszokomunijnych.

Według wytycznych w sytuacji, w której większość wiernych nie będzie mogła w Wielki Piątek uczestniczyć w adoracji Krzyża, proboszczowie powinni ich zachęcić, żeby takie nabożeństwo zorganizowali tego dnia w swoich mieszkaniach. Byłoby dobrze, gdyby wierni "wyeksponowali znak naszego zbawienia i uczcili Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie".

Abp Skworc zezwolił na budowanie w tym roku w kościołach zarówno ciemnicy, jak i Bożego Grobu i zachęcił do prowadzenia w nich adoracji Najświętszego Sakramentu. - Niech w tym epidemicznym czasie miejsca adoracyjnej modlitwy odznaczają się prostym wystrojem, eksponującym Tego, który jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata! – napisał.

Natomiast należy zaniechać urządzania procesji rezurekcyjnej ze względu na trudności w zachowaniu między wiernymi dystansu, zgodnego z wymogami sanitarnymi. Z tych samych względów nie będzie organizowany w parafiach tradycyjny obrzęd błogosławienia pokarmów. Duchowni mają zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, wzięli udział w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Tekst błogosławieństwa należy umieścić na stronie internetowej parafii lub w drukowanej formie wyłożyć w kościołach.

Metropolita katowicki zaznaczył, że z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiczną w kraju i w województwie śląskim nie można wykluczyć, że powyższe wytyczne będą na bieżąco modyfikowane.

Diecezja Gliwicka

- Proszę, by zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie limitu wiernych w obiektach kultu religijnego. Od dnia 27 marca 2021 roku w świątyniach na 1 osobę musi przypadać 20 m2 powierzchni. Nadto należy zachowywać dystans 1,5 m od innych osób oraz zakrywać usta i nos. Proszę także by ze szczególną odpowiedzialnością podejść do udzielania Komunii Świętej, dezynfekując dłonie zarówno bezpośrednio przed, jak i po jej udzielaniu oraz wyraźnie oddzielając osoby przyjmujące Komunię do ust od tych, którzy przyjmują ją na rękę - pisze biskup Jan Kopiec.

Duszpasterz Diecezji Gliwickiej zauważa, że "jedynie nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie zasad w duchu solidarności uchroni nas przed niebezpieczeństwem wzrostu liczby zakażeń". - Drogich Duszpasterzy, na których spoczywa odpowiedzialność zarówno za życie wieczne, jak i zdrowie, i doczesne życie wiernych nawiedzających świątynie, proszę by swą postawą dawali przykład troski i solidarności w tym czasie. Niech zbliżająca się Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego przyniesie nam nadzieję, że odradzające się Życie po raz kolejny przezwycięży mroki śmierci - pisze bp Jan Kopiec.

Więcej informacji TUTAJ.Ludzie:

Andrzej  Czaja

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.