Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Budowa zakończona, klasztor poświęcony. W Pietrowicach Wielkich powstała placówka sióstr Zawierzanek

13.12.2020 19:00 | 4 komentarze | mad

– Jest to bez wątpienia wydarzenie wyjątkowe – mówi rzecznik prasowy opolskiej kurii ks. Joachim Kobienia o powstałym klasztorze Wspólnoty Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia w Pietrowicach Wielkich. Obiekt poświęcono dzisiaj, tj. w niedzielę 13 grudnia.

Budowa zakończona, klasztor poświęcony. W Pietrowicach Wielkich powstała placówka sióstr Zawierzanek
Klasztor Wspólnoty Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia w Pietrowicach Wielkich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Pietrowicach Wielkich, przy ulicy Bończyka, nieopodal drewnianego kościółka pw. św. Krzyża, powstał klasztor Wspólnoty Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia. To inwestycja sfinansowana przez Eko-Okna. Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu 2019 roku, prowadziła je firma Trasko-Inwest z Ostrzeszowa. Realizację poprzedziło poświęcenie terenu. 2 lipca w obecności sióstr Zawierzanek dokonał tego proboszcz pietrowickiej parafii, ks. Damian Rangosz. Jeszcze wcześniej, bo 1 maja, biskup opolski Andrzej Czaja poinformował o budowie klasztoru w Jemielnicy na corocznym Emaus Kapłańskim. Finalizacja budowy nastąpiła w niedzielę 13 grudnia, kiedy klasztor został poświęcony.

Uroczystość odbyła się bez udziału mediów. O komentarz do zrealizowanej inwestycji zwróciliśmy się natomiast do rzecznika prasowego opolskiej kurii. Ks. Joachim Kobienia przyznaje, że jest to wydarzenie wyjątkowe, choć ze względu na panującą pandemię miało kameralny charakter. – Odpowiada to jednak duchowi Zgromadzenia, charakter kontemplacyjno-adoracyjny i apostolski. Klasztor będzie zatem z jednej strony miejscem intensywnej modlitwy, ale także ośrodkiem, w którym osoby duchowne i świeckie mogą odprawiać rekolekcje i ćwiczenia duchowe – mówi ks. Joachim Kobienia.

Duchowny nadmienia, że Zgromadzenie jest stosunkowo młode, jednak cieszące się sporą liczbą nowych powołań*. – W diecezji opolskiej jest to pierwsza placówka sióstr Zawierzanek – wyjaśnia rzecznik. Pytany, jak Diecezja Opolska ocenia wkład w budowę klasztoru prywatnej firmy, duchowny odpowiada: – Niewątpliwie powstanie klasztoru zawdzięczamy zaangażowaniu i finansowemu wsparciu prywatnej firmy, ponieważ tego rodzaju inwestycja przekracza możliwości naszej diecezji. Można tylko wyrażać uznanie, że również w naszych czasach docenia się znaczenie tego rodzaju miejsc, przeznaczonych dla umocnienia sfery duchowej w człowieku oraz modlitwy i kontemplacji.


*Założycielem Zgromadzenia w 1986 roku był jezuita, o. Bronisław Mokrzycki (ur. 15 kwietnia 1935 roku - zm. 8 października 2017 roku). Na stronie internetowej zakony.diecezja.tarnow.pl wskazano, że apostolstwo sióstr polega na stwarzaniu warunków ludziom różnych stanów (powyżej 18 roku życia) do indywidualnego odprawiania rekolekcji, wygłoszonych w wielu różnych wersjach przez Ojca Założyciela Wspólnoty. Rekolekcje odprawiane są w klimacie wyciszenia, przy zachowaniu całkowitego milczenia. Dla zapewnienia i ułatwienia tego wyciszenia każdy uczestnik rekolekcji mieszka w jednoosobowym pokoju. Do zewnętrznych warunków sprzyjających odprawianiu rekolekcji należy też odpowiednie otoczenie domu klasztorno-rekolekcyjnego z możliwością odprawienia drogi krzyżowej, a także z miejscami spacerowymi. Dotychczas wspólnota posługiwała w czterech ośrodkach rekolekcyjnych (Bliznem, Częstochowa, Antoniów oraz Kicznia).

Ludzie:

Andrzej  Czaja

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.