Sobota, 28 listopada 2020

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Biskup opolski Andrzej Czaja zaleca odwiedzanie cmentarzy w inne dni niż 1 i 2 listopada

22.10.2020 09:20 | 1 komentarz | żet

Nowy dekret biskupa opolskiego dotyczy Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. Jego zapisy regulują m.in. kwestie odprawiania mszy i nabożeństwo na cmentarzach.

Biskup opolski Andrzej Czaja zaleca odwiedzanie cmentarzy w inne dni niż 1 i 2 listopada
Archiwalne zdjęcia z nieszporów za zmarłych i procesji na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu (1.11.2019 r.).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bp Andrzej Czaja nie wyznacza limitu wiernych, którzy mogą uczestniczyć we mszach i nabożeństwach odprawianych 1 i 2 listopada na cmentarzach, ale przypomina o konieczności zachowania dystansu (nie mniej niż 1,5 m) oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa. - sza święta może się odbyć, jeśli możliwe jest zachowanie reżimu sanitarnego. Jeśli jest to niemożliwe, Mszę taką należy odwołać. Podobnie należy potraktować przewidziane na te dni nabożeństwa, które mają odbywać się na cmentarzu - czytamy w dekrecie biskupa.

Andrzej Czaja zachęca również do zwiększenia liczby mszy świętych odprawianych 1, 2 i 8 listopada, tak aby wszyscy wierni mogli wziąć w nich udział.

- Przypominam, że odpust zupełny za zmarłych można uzyskać jeden raz dziennie w dniach od 1 do 8 listopada pod określonymi warunkami. W związku z tym, zachęcam osoby w podeszłym wieku i inne szczególnie zagrożone zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 do indywidualnego odwiedzania cmentarzy w inne dni niż 1 i 2 listopada - informuje biskup.

Ludzie:

Andrzej  Czaja

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.