Wtorek, 9 marca 2021

imieniny: Franciszki, Katarzyny, Mścisława

RSS

Dyspensa, obowiązkowe maseczki, mniej wiernych w kościołach - nowy dekret biskupa opolskiego

16.10.2020 14:09 | 2 komentarze | żet

Dekret biskupa opolskiego Andrzeja Czai jest odpowiedzią na nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa.

Dyspensa, obowiązkowe maseczki, mniej wiernych w kościołach - nowy dekret biskupa opolskiego
Biskup opolski Andrzej Czaja (fot. arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Utrzymanie dyspensy

Biskup Andrzej Czaja utrzymał dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej niedzielnej i świątecznej dla osób w podeszłym wieku i innych poważnie zagrożonych z uwagi na tzw. choroby towarzyszące czy stan błogosławiony, osoby z objawami infekcji, przebywających w kwarantannie i samoizolacji oraz tych, którzy odczuwają wzmożoną obawę przed zakażeniem).

Obowiązkowe zakrywanie ust i nosa

Ponadto biskup zobowiązał wiernych przebywających w obiektach kultu religijnego do zakrywania ust i nosa. Z tego obowiązku są zwolnieni jedynie główni celebransi (odprawiający mszę lub prowadzący nabożeństwo).

Mniej wiernych w kościele

- W kościołach czy kaplicach, leżących na terenie tzw. strefy żółtej, w obrzędach kultu religijnego nie może uczestniczyć więcej niż 1 osoba na 4 m2, natomiast w tzw. strefie czerwonej – nie więcej niż 1 osoba na 7 m2.

Proboszczowie są zobowiązani wywiesić informację o dopuszczalnej liczbie wiernych na głównych drzwiach kościoła bądź w ich pobliżu.

Sakrament pokuty

Sprawowanie sakramentu pokuty nie może odbywać się w zamkniętych konfesjonałach. - W przypadku, gdy w danym kościele nie ma konfesjonałów otwartych, należy przenieść spowiedź do bocznych kaplic czy innych tego typu miejsc w kościołach bądź w bliskiej od nich odległości, odpowiednio przestronnych i często wietrzonych - czytamy w dekrecie biskupa.

Zarówno penitent, jak i spowiednik mają mieć zasłonięte usta i nos. Biskup zabronił podawania wiernym do ucałowania stuły tam, gdzie jest taki zwyczaj.

Komunia święta na rękę i do ust

Księża oraz szafarze Komunii świętej mają mieć zasłonięte usta oraz nos.

Biskup przypomina, że wierni mają prawo przyjmować Komunię świętą zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej. - Niezależnie jednak od tego, należy oddzielnie udzielać Komunii świętej do ust i na rękę (np. jeden szafarz udziela Komunii do ust, a drugi na rękę). Proboszczów zobowiązuję do ogłaszania przed udzielaniem Komunii świętej porządku jej rozdzielania, a także pilnowania, aby wszyscy, którzy mają rozdzielać Komunię świętą, dezynfekowali ręce przed udzielaniem jej wiernym - przypomina biskup.

Więcej mszy, transmisje w sieci

Biskup opolski zezwolił parafiom na odprawianie dodatkowych mszy świętych. Jednocześnie zachęca do transmitowania mszy i nabożeństw dla tych wiernych, którzy nie mogą w nich fizycznie uczestniczyć.

Zapowiedź dekretu na "Wszystkich Świętych"

Ponadto biskup Andrzej Czaja odwołał wybory do rad parafialnych (przedłużono kadencję obecnych rad) oraz zawiesił dalsze udzielanie sakramentu bierzmowania.

Zarządzenia dotyczące organizacji Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych zostaną podane w późniejszym terminie.

Cały dekret biskupa dostępny jest TUTAJ.Ludzie:

Andrzej  Czaja

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.