środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Zmiany personalne w diecezjach opolskiej i gliwickiej. Co oznaczają dla Raciborszczyzny?

18.06.2020 12:40 | 1 komentarz | mad

Biskupi opolski Andrzej Czaja i wikariusz generalny diecezji gliwickiej Andrzej Iwanecki poinformowali o zmianach personalnych w parafiach. Te zadzieją się m.in. w Wojnowicach i Bojanowie, gdzie tamtejszymi parafiami będzie kierował jeden duchowny. Z kolei Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach będzie miał dwóch dyrektorów.

Zmiany personalne w diecezjach opolskiej i gliwickiej. Co oznaczają dla Raciborszczyzny?
(od lewej) biskupi: Andrzej Czaja i Andrzej Iwanecki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Duże zmiany w gminie Krzanowice

Ks. Jan Bujak, dotychczasowy proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach zostaje odwołany tego z urzędu i mianowany proboszczem parafii św. Floriana w Kędzierzynie-Koźlu. Natomiast ks. Jan Szymańczuk nie będzie już pełnił funkcji administratora parafii Chrystusa Króla w Bojanowie. Biskup opolski Andrzej Czaja mianował go proboszczem parafii w Wojnowicach oraz proboszczem ex currendo parafii Chrystusa Króla w Bojanowie. To, więc krok biskupa, o którym informowaliśmy w artykule „Coraz mniej chętnych do bycia księdzem. Biskup opolski będzie łączyć parafie”. Co te zmiany zarządzone przez ordynariusza oznaczają dla wiernych?

– Zgodnie z informacją na naszej stronie diecezjalnej, 9 czerwca zostały wręczone dekrety dla księży proboszczów i wikariuszy, które jednak wejdą w życie (poza nielicznymi wyjątkami) dopiero 26 sierpnia br. Jedna z nominacji dotyczy ks. Jana Szymańczuka, który odtąd będzie proboszczem dwóch parafii: Wojnowic i Bojanowa. Nie oznacza to jednak w ścisłym sensie połączenia tych parafii, ponieważ zachowują one nadal status niezależnych parafii, m.in. z własną radą parafialną, księgami metrykalnymi i odrębnością finansową. Jedynie będą miały wspólnego duszpasterza – wyjaśnia rzecznik prasowy opolskiej kurii ks. Joachim Kobienia.

Odwołania i mianowania

Z parafią Matki Bożej w Raciborzu żegna się natomiast ks. Joachim Pohl, który został odwołany z funkcji rezydenta i mianowany administratorem parafii Wniebowzięcia NMP w Kazimierzu.

Biskup zdecydował również o odwołaniu ks. Kamila Mieszkowskiego z funkcji wikariusza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu z udzieleniem urlopu.

Natomiast nowym wikariuszem parafii Matki Bożej w Raciborzu został mianowany ks. Tomasz Wrona. Do tej pory posługiwał w parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie.

Dwóch dyrektorów

Zmiany nie ominęły również diecezji gliwickiej. Wśród tych wikariuszowskich pojawia się informacja o odwołaniu z funkcji ks. Piotra Kwaśnioka z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Fatimskiej w Tarnowskich Górach-Strzybnicy i mianowaniem go dyrektorem zarządzającym Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach. Obecny dyrektor tego ośrodka, ks. Jan Rosiek, pozostaje na swoim stanowisku, jako dyrektor generalny.

Ludzie:

Andrzej  Czaja

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.