Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Coraz mniej chętnych do bycia księdzem. Biskup opolski będzie łączyć parafie

07.06.2020 13:00 | 4 komentarze | mad

W odezwie z okazji tegorocznych święceń kapłańskich biskup opolski Andrzej Czaja poświęcił dużo miejsca problemowi mniejszej liczby powołań i związanej z tym konieczności połączenia niektórych mniejszych parafii. Padają więc pytania, czy zmiany dotkną również powiat raciborski.

Coraz mniej chętnych do bycia księdzem. Biskup opolski będzie łączyć parafie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O 9 diakonów za mało

W odezwie ksiądz biskup Andrzej Czaja (na zdj.) pisał o 7 diakonach, alumnów Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu i absolwentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, którzy przyjęli święcenia prezbiteratu w sobotę 30 maja. Wśród tej grupy pojawił się m.in. Marcin Jaśkowski, z parafii św. Jana Chrzciciela w Raciborzu. W dalszej części Andrzej Czaja pisał o obecnej sytuacji z koronawirusem i zmianami, z którymi musiał zmierzyć się również kościół. – „Przeżywany obecnie czas pandemii uświadamia nam, jak bardzo kruche są nasze ludzkie zabezpieczenia, jak ograniczone nasze możliwości i jak bardzo potrzebujemy trwalszego oparcia, fundamentu, aby pokonać wszelkie lęki i obawy o przyszłość” – czytamy w dokumencie.

Sporo miejsca biskup opolski poświęcił problemowi mniejszej liczby powołań i związanej z tym konieczności połączenia niektórych mniejszych parafii. – „Niestety, ciągle zmniejsza się liczba powołań kapłańskich, także zakonnych i coraz bardziej brakuje kapłanów w naszej diecezji; podobnie dzieje się z siostrami zakonnymi. W naszym międzydiecezjalnym seminarium duchownym w Opolu formuje się obecnie zaledwie 51 kleryków: 30 z naszej diecezji, 20 z diecezji gliwickiej i 1 z Togo. W skład grona opolskiego wchodzi 6 kleryków na V roku, 10 na IV roku, 8 na III roku i po 3 na II i I roku” – wskazał ordynariusz. Przypomniał również dotąd podejmowane działania. – „Do tej pory postępowałem w ten sposób, że ograniczałem liczbę duszpasterzy w dużych parafiach. Jednak ta droga została już całkowicie wyczerpana. Udało się też przekazać kilka parafii zgromadzeniom zakonnym i im powierzyć troskę duszpasterską o wiernych w nich. Także w tym roku dwie parafie: Kietrz i Ściborzyce Wielkie zostaną powierzone Księżom Pallotynom. Boska Opatrzność pomogła nam też w ten sposób, że zgłosiło się kilkunastu zakonników do pracy duszpasterskiej i posługują w naszej diecezji. Na takowe zgłoszenia jestem oczywiście dalej otwarty” – czytamy w kolejnym fragmencie odezwy.

W aktualnej sytuacji rażącego deficytu duszpasterzy (wyświęconych zostało siedmiu, potrzebnych jest szesnastu), zapadła decyzja o łączeniu mniejszych parafii ze sobą. – „Mam na myśli parafie nieprzekraczające 700–800 wiernych, choćby nawet były w stanie utrzymać swojego duszpasterza. Przy tym chcę zaznaczyć, że kolejność łączenia określonych parafii będzie się wiązała z określonymi okolicznościami, jak przejście księdza na emeryturę czy odejście ze względu na stan zdrowia, innym razem śmierć proboszcza itp. Powód zasadniczy jest jednak jeden – brak kapłanów! Ten stan rzeczy wymusza nowy ład, że dwie parafie będą miały jednego proboszcza, a ten może zamieszkać tylko na jednej plebani. Stąd, na jednej z dwóch plebani księdza zabraknie. Będzie on jednak duszpasterzem obydwu wspólnot parafialnych, z których każda będzie miała odrębną Parafialną Radę Duszpasterską i odrębne konto parafialnych finansów” – poinformował biskup opolski Andrzej Czaja. Połączenia mają następować w chwili, kiedy nie będzie już żadnej innej alternatywy.– „Natomiast już dziś bardzo was proszę o zrozumienie mojego postępowania, wymuszonego brakiem kapłanów, i przyjmowanie moich decyzji w duchu zaufania Boskiej Opatrzności, która czuwa nad nami wszystkimi. Niech cała ta sytuacja motywuje nas stale do modlitwy o nowe powołania kapłańskie, a także do modlitwy za kapłanów i do jeszcze większej troski o nich, do wspierania ich w codzienności” – poprosił biskup.

Parafia w Wojnowicach straci proboszcza?

Na terenie powiatu raciborskiego do Diecezji Opolskiej należą dekanaty w Łanach (tam m.in. parafie w Modzurowie oraz Sławikowie), Pietrowicach Wielkich (parafie w Borucinie, Cyprzanowie, Gamowie, Krowiarkach, Krzanowicach, Krzanowicach, Makowie, Pawłowie, Pietrowicach Wielkich, Samborowicach oraz Wojnowicach) Raciborzu (parafie w Łubowicach, Raciborzu – bez Brzezia i Sudołu – i Rudniku) oraz Tworkowie (Bieńkowicach, Bojanowie, Bolesławiu, Chałupkach, Krzyżanowicach, Owsiszczach, Roszkowie, Rudyszwałdzie, Tworkowie, Zabełkowie i Raciborzu Sudole). Pojawiają się wiec pytania, czy zmiany dotkną również powiat raciborski.

Z informacji, do której dotarliśmy, wynika, że o takim rozwiązaniu mowa w przypadku Wojnowic w gminie Krzanowice. Tamtejsza parafia miałaby być połączona z Bojanowem. I to właśnie proboszcz z Bojanowa miałby posługiwać w Wojnowicach. – Obecnie toczy się dyskusja, gdzie ksiądz ma zamieszkać, czy będzie to plebania w Bojanowie, czy Wojnowicach – słyszymy od jednego rozmówcy. Ustaliliśmy, że ks. bp Rudolf Pierskała gościł już w tych sołectwach i poinformował rady parafialne o planach ordynariusza. Choć jak na razie, jak informuje ks. Joachim Kobienia z biura prasowego opolskiej kurii, oficjalnie żadne decyzje jeszcze nie zapadły. – Co do Pańskiego pytania odnoszącego się konkretnych parafii w okolicach Raciborza, to dopóki nie ma oficjalnego dekretu biskupa, nie można mówić o ostatecznej decyzji, a zatem o połączeniu parafii. Tym bardziej że zawsze ksiądz biskup poprzedza taką decyzję rozmową z duszpasterzami oraz radami parafialnymi parafii, których ma ona dotyczyć – odpowiedział na pytanie naszemu dziennikarzowi, rzecznik prasowy opolskiej kurii ks. Joachim Kobienia.

(mad)

Ludzie:

Andrzej  Czaja

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.