Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

Pierwsza Komunia w czasie epidemii? Abp Wiktor Skworc: "tylko w małych grupach"

05.05.2020 12:23 | 0 komentarzy | juk

Odwołane pielgrzymki na Jasną Górę i procesje Bożego Ciała na terenie archidiecezji katowickiej to jedne z wielu decyzji podjętych przez arcybiskupa Wiktora Skworca.

Pierwsza Komunia w czasie epidemii? Abp Wiktor Skworc: "tylko w małych grupach"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc 4 maja wydał nowe zarządzenie na czas pandemii. Pełna treść zarządzenia dostępna TUTAJ.

Uroczystości komunijne w małych grupach

Istotny zapis dotyczy Pierwszej Komunii świętej. "Ze względu na niemożliwość określenia czasu zakończenia pandemii, polecam proboszczom zorganizowanie w najbliższym czasie uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin, tak by zachować obowiązujące zasady sanitarne" czytamy w komunikacie. Arcybiskup Wiktor Skworc w dalszej części pisze, że odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci. Ostateczną decyzję mają jednak podjąć w tej sprawie rodzice w porozumieniu z proboszczem.

Bez procesji i pielgrzymek

Z zarządzenia dowiadujemy się, że nie będzie w tym roku procesji Bożego Ciała. Możliwa jest tylko procesja eucharystyczna po Mszy św. wokół kościoła z błogosławieństwami. Nie będzie też wakacyjnych rekolekcji formacyjnych ani pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Podjęto również decyzję, co z pielgrzymką mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej w ostatnią niedzielę maja. Co roku przyciąga ona tysiące Ślązaków. Otóż w tym roku nie odbędzie się ona w tradycyjnej formie. "Natomiast w ostatnią niedzielę maja odprawię Mszę św. w bazylice piekarskiej, a homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś. Uroczystość ta będzie transmitowana za pośrednictwem telewizji" - pisze abp Wiktor Skworc.

Otwarta zostaje możliwość organizowania spotkań formacyjnych dla dorosłych (katecheza, krąg biblijny) z uwzględnieniem obowiązujących wymagań sanitarnych. W dalszym ciągu zawieszone są tzw. objazdy chorych. Metropolita zachęca duszpasterzy do utrzymywać z tymi osobami i ich rodzinami kontakt telefoniczny, rozeznając duchowe potrzeby, z Komunią św. i spowiedzią włącznie. Udzielanie sakramentu bierzmowania pozostaje nadal zawieszone.

Spowiedź, jeśli tylko sam poprosisz

"Mając na względzie poważne zagrożenie zdrowia i życia, nadal stosujemy w parafiach wyłącznie nadzwyczajną formę spowiedzi św. dla tych, którzy osobiście o to poproszą" pisze metropolita katowicki. Dodaje, że miejscem takiej spowiedzi, zamiast konfesjonału, może być salka parafialna bądź inne pomieszczenie. Należy przy tym zachować wskazane środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa.

Dyspensa od eucharystii

W komunikacie czytamy, że nadal obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. "Proszę osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia (chorych, starszych wiekiem i kobiety w stanie błogosławionym) o pozostanie w domu. Nadal serdecznie zachęcam wiernych do uczestniczenia we Mszy św. za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych" pisze arcybiskup Skworc. Zachęca również wszystkich wiernych do wytrwałej modlitwy we wspólnotach domowych. Zaprasza zwłaszcza do modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w jedności z Ojcem Świętym Franciszkiem. "W maju dołączamy do tej modlitwy odmówienie Litanii Loretańskiej" dodaje.

Komunia św. na rękę

"Mając na względzie obowiązujące rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia podtrzymuję, że w Eucharystii uczestniczą przede wszystkim osoby związane z intencją Mszy św. z zachowaniem zasady – 1 osoba na 15 m2. Z najwyższą troską należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni i wietrzenia kościoła po każdej Mszy św." pisze abp Skworc. W dalszym ciągu zaleca wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę.

fot. archiwum