Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radny Ganita nie wykazał oszczędności i zaniżył dochody w oświadczeniu majątkowym

Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach ustalił, że Mariusz Ganita, prezes SM Orłowiec i radny w Wodzisławiu nie wykazał w oświadczeniu majątkowy z 2010 roku około 46 tys. zł oszczędności i zaniżył dochody o około 41 tys. zł.

Do Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu wpłynęło zawiadomienie o prawdopodobnym popełnieniu przestępstwa przez radnego Mariusza Ganitę. Rzecz dotyczy stwierdzonych przez skarbówkę nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym za rok 2010. - Mam czyste sumienie, nie popełniłem świadomie żadnego błędu, niczego nie zataiłem, bo nie mam powodów tego robić - zapewnia rajca. Zawiadomienie złożył przewodniczący rady miasta Jan Grabowiecki, do którego trafiło pismo Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach o wyniku kontroli stanu majątkowego radnego. Sprawa wpłynęła do prokuratury 16 grudnia. - Postępowanie jest na etapie wstępnym. Zawiadomienie dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa z artykułu 233 pkt. 1 kodeksu karnego - mówi Witold Janiec, prokurator rejonowy w Wodzisławiu. Artykuł ten mówi, że kto składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Kontrola oświadczenia majątkowego radnego rozpoczęła się w czerwcu 2013 r. Skarbówka wykazała, że radny błędnie oświadczył, że nie ma zgromadzonych środków pieniężnych ani papierów wartościowych wpisując w obu rubrykach nie dotyczy. - Podałem stan kont z dnia składania oświadczenia majątkowego. Nie wiedziałem, że mam podać stan rachunków na dzień 31 grudnia 2010 r. - mówi Mariusz Ganita. Dostarczył do UKS zaświadczenie, że na koniec roku 2010 miał 4876 zł 51 gr na rachunku oszczędnościowym i 39 401 zł 19 gr na rachunku oszczędnościowo - rozliczeniowym w ING BŚ. Dodatkowo UKS ustalił, że radny miał 102 zł 25 gr na koncie wspólnym oszczędnościowym i 2078 zł 3 gr na koncie lokacyjnym wspólnym w innym Banku Millenium, a także 3752 zł 32 gr na polisie w towarzystwie ubezpieczeniowym Skandia. W sumie w rubryce o zgromadzonych środkach pieniężnych radny miał wpisać 46 457 zł i 98 gr, zaś wartość jednostek funduszu ubezpieczeniowego w rubryce papiery wartościowe. Radny wyjaśniał podczas kontroli, że wpisał "nie dotyczy" ponieważ pracował na kilku etatach, sam zajmował się budową domu, miał obowiązki radnego, dlatego nie kontrolował dokładnie kont. "Nie miałem świadomości, że cokolwiek się tam znajdowało. W ING BŚ pod koniec 2010 roku złożyłem dyspozycję odkupienia wszystkich jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych i dlatego chyba 27 grudnia 2010 r. ING BŚ przelał mi te pieniądze, które w styczniu 2011 r. w całości zostały wykorzystane na budowę domu" czytamy w piśmie UKS. Radny zapewnia, że nie wiedział o konieczności wpisania polisy do oświadczenia. Z donosu prywatnej osoby kwestię braku ujęcia polisy w oświadczeniu badała już prokuratura. Postępowanie umorzyła na wstępnym etapie. Radny twierdzi, że prokurator uznał, iż nie musi wykazywać polisy o wartości poniżej 5 tys. zł.

UKS dopatrzył się również nieprawidłowości w wykazywaniu dochodów. Radny zaniżył dochody ze Spółdzielni Mieszkaniowej Orłowiec o 41 824 zł 19 gr. Zamiast 168 115 zł 28 gr wpisał 126 291 zł 9 gr. Zaniżył też o około 380 zł wynagrodzenia z trzech innych źródeł. - Dla mnie jako prawnika dochód to suma, którą dostaję na rękę, netto. W druku oświadczenia wyraźnie pisze dochody, a nie przychody - tłumaczy.

Radny błędnie też wpisał wysokość zaciągniętego kredytu. Tutaj pomylił się o 135 384 zł 85 gr. Tłumaczy, że nie wiedział, iż trzeba wpisać stan zobowiązań na koniec roku 2010. Zaciągnął kredyt w frankach o równowartości 400 tys. zł, tymczasem 31 grudnia 2010 kredyt był wart już 535 384 zł 84 gr, bo kurs franka poszybował w górę. Mariusz Ganita twierdzi, że było to jego pierwsze oświadczenie majątkowe, jako świeżo upieczonego radnego. "Widać popełniłem błąd, który absolutnie nie był świadomy".

Pismo pokontrolne skierowane do przewodniczącego rady wpłynęło do Urzędu Miasta w Wodzisławiu 2 grudnia. Przewodniczący po konsultacji z radcą prawnym zdecydował się zawiadomić prokuraturę. - Myślę, że pod koniec stycznia będzie można już coś więcej powiedzieć o sprawie - mówi prokurator rejonowy.

Ludzie

Jan Grabowiecki

Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Mariusz Ganita

Były Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Orłowiec" w Rydułtowach

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Konrad_INVICTUS (91.90. * .18) 06.09.2016 09:58
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

zezem 16.01.2014 08:20
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Trzeba przyznać że jak na prezesa SM Orłowiec i radnego, Jego braki w wiedzy prawnej i podatkowej są dość spore. Brak czasu na dokładne zapoznanie się z drukiem oświadczenia majątkowego? To niech zrezygnuje z którejś funkcji. I jeszcze pytanie: którego ze zwykłych zjadaczy chleba stać na 0,5 milionowy kredyt na dom? Ten dom to chyba raczej następna rezydencja nowobogackiego zaściankowego polityka.

fikumiku 16.01.2014 00:28
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

200m2 za 160tyś za dom? to chyba jakaś rudera. za 160tyś to można 2-3- pokoje w blokowisku dostać. przecież to jawne oszustwo w biały dzień.

idla 15.01.2014 16:11
oceniono 10 razy
8
Zgłoś

dlaczego nikogo nie dziwi wycena domu Grabowieckiego,chętnie bym za te pieniądze kupił taki dom,a tu cisza i on sam donosi na kogoś,wreszcie niech ktos spraWDZI JEGO OSWIADCZENIE

tadziuraj 15.01.2014 11:24
oceniono 13 razy
11
Zgłoś

chce kupic te tanie domy i mieszkania od radnych i urzedasów: śmiechu warte !!! Kieca niema NIC! Grabowiecki 200m chałupa w górach za 160tys, mieszkanie 82m na piasta 95tys, ich oświadczenia majątkowe,kto sie zato wezmie?? :http://gmwodzislawsl.peup.pl/eurzad.seam?eurzadNazwa=O%C5%9Bwiadczenia+majatkowe+-+%09Pracownicy+Urz%C4%99du+Miasta&actionMethod=eurzad.xhtml%3ApeupAgent.setEurzadMode%283%29&cid=19101