Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kanalizacyjne plany w Rudach i nie tylko

Władze Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej na bieżąco informują władze i samorządowców gminy Kuźnia Raciborska, o podjętych działaniach z zakresu budowy kanalizacji i planów rozwiązania kwestii odbioru ścieków. Dosyć ciekawie wyglądają zamiary kanalizacyjne w Rudach i Jankowicach. Kontynuacja prac w stolicy gminy, choć oczekiwana, nikogo chyba nie zaskoczy.

Rudy Brantolka

Ruszyły prace przy modernizacji oczyszczalni ścieków na Brantolce, dzielnicy Rud. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez władze wodociągów, oczyszczalnia ma docelowo odbierać ścieki dopływające kanalizacją z terenu Brantolki i Przerycia. GPWiK zleciło już wykonanie map geodezyjnych do celów projektowych, w oparciu o które, w terminie do końca 2014 roku, ma zostać opracowany projekt budowy kanalizacji w tym rejonie.

Projekt modernizacji zakłada zwiększenie przepustowości oczyszczalni, do wielkości powalającej na oczyszczanie ścieków pochodzących od ok. 35% mieszkańców Rud.  Wszystkie obiekty będą zhermetyzowane, a powietrze wychodzące na zewnątrz obiektów, będzie oczyszczane przez specjalny biofiltr – wyjaśnia Marian Kostka, prezes GPWiK.

Oczyszczalnia będzie mogła przyjmować także beczkowozy. Prezes GPWiK zapewnia jednak, że będą one przywożone tylko w razie potrzeby, oraz w liczbie nie przekraczającej pięć wozów dziennie.

Rudy MOW

Ogłoszone plany zmodernizowania oczyszczalni przy rudzkim Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym również nabierają tempa. Teren obiektu, należący do starostwa, ma zostać przekazany gminie Kuźnia Raciborska, a następnie GPWiK. Te procedury już się rozpoczęły.

Pierwszy etap umożliwi odbiór ścieków z MOW-u i stacji kolejki wąskotorowej. W kolejnym etapie, budowa  kanalizacji w tym rejonie, pozwoli na odbiór nieczystości ciekłych także z pozostałych posesji przy ul. Szkolnej.

Przekazany przez starostwo teren jest na tyle duży, że zarząd wodociągów widzi możliwość rozbudowy tego obiektu. Dzięki temu, w przyszłości, po rozbudowie, oczyszczalna będzie mogła przejąć i oczyszczać ścieki z pozostałych rudzkich domów. Na tę rozbudowę będzie trzeba jednak poczekać co najmniej kilka lat.

Jankowice

Mieszkańcy Jankowic, obecnie płacą najwięcej za wywóz ścieków beczkowozem do oczyszczalni w Kuźni Raciborskiej. Ewentualne połączenie projektowanej sieci kanalizacyjnej sołectwa, z którąś z oczyszczalni na terenie gminy jest technicznie i ekonomicznie nieuzasadnione. Stąd powstał pomysł, aby w Jankowicach wybudować małą oczyszczalnię ścieków – mówi prezes Marian Kostka. Dodaje, że projekt tejże budowy ma być ukończony jeszcze w tym roku. Obiekt będzie się znajdować w najniżej położonym punkcie Jankowic. Temat inwestycji był omawiany m.in. podczas zebrania wiejskiego.

Kuźnia Raciborska

Po połączeniu siecią kanalizacyjną południowej części miasta, do skanalizowania pozostała jej część północna. Wodociągi zleciły już dokumentację potrzebną do kontynuowania inwestycji na północno-wschodniej części miasta, tj. ul. Kozielskiej i wszystkich ulicach po jej wschodniej stronie, oraz na Nowym Świecie.

Gotowa jest dokumentacja na budowę kanalizacji w rejonie ul. Piaskowej i wraz z już wydanym pozwoleniem na budowę, czeka na realizację. Jednak  jej rozpoczęcie uzależnione jest od znalezienia źródeł finansowania.

(woj)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].