Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W tym roku w Świerklanach Enej i Volver

Dyrektor GOKiR Halina Karwot przygotowała już program imprez organizowanych przez ośrodek na 2013 rok. Przy okazji zapytaliśmy również o prowadzenie centralnej instytucji kultury w gminie, nawiązując do tworzenia się podobnej jednostki w Lyskach.

W tym roku w Świerklanach Enej i Volver

 

Szymon Kamczyk: – Gmina Lyski powoli przygotowuje się do stworzenia jednej scentralizowanej instytucji kultury. Choć o powstaniu ośrodka dopiero zdecydują radni, proszę opowiedzieć, jak działa to w Świerklanach.

Halina Karwot: – Budynek w którym się obecnie znajdujemy, będzie w całości zaadaptowany na działalność kulturalną za ok. 4 lata. Wtedy ma zostać ukończony nowy budynek urzędu gminy, a przez to instytucje takie jak GZGK, czy OPS znajdą tam swoje miejsce. Wtedy planujemy jeszcze bardziej rozwinąć naszą działalność, przystosowując poszczególne sale np. do prowadzenia zajęć czy warsztatów. Obecnie w naszym budynku mamy do dyspozycji dwie sale i dwa pokoje. Duża sala jest praktycznie non stop wynajmowana na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, a my rezerwujemy sobie na niej terminy na nasze stałe wydarzenia. Na dużej sali mieszkańcy uczestniczą też w zajęciach zumby. Mała sala służy m.in. zespołowi Paulinki, różnego rodzaju spotkaniom czy konferencjom. Tam też stoją stoły do tenisa, które są dziennie oblegane. W lato przenosimy je na scenę ośrodka i młodzież tam gra. Póki co nie możemy się bardziej rozwinąć z powodu braku miejsca. Jedna sala jest w zasadzie do wszystkiego. Ponadto dysponujemy salą w budynku OSP w Jankowicach, gdzie jest różnie. Próbujemy rozkręcić ten obiekt, ale nie ma tam takiego zainteresowania jak w Świerklanach. Także na przykładzie naszej sali w Świerklanach widzimy, że jest coraz mniejsze obłożenie wesel. Wiadomo, że wielu woli zorganizować mniejsze wesele w jakimś domu przyjęć i mieć wszystko gotowe.

Warto wspomnieć o waszej perełce, którą jest Śląska Galeria Malarstwa „Jan” w Jankowicach. Co odbywa się tam oprócz wystaw?

Ten obiekt tętni życiem. Galeria spełnia funkcje warsztatowe. Zawiązała się tam grupa osób z całej gminy i nie tylko, które chętnie uczestniczą w zajęciach kilka razy w tygodniu pod okiem profesjonalistki z Czech Renaty Filipovej. Tam także swoje próby ma zespół Karolinki oraz odbywają się zajęcia grafiki, a także działa tam wioska internetowa. W tym roku planujemy zorganizowanie III Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, który swoim patronatem honorowym znów obejmie prof. Jerzy Buzek. Plener odbędzie się w sierpniu, aby artyści mogli wziąć udział w obchodach naszych powiatowych dożynek.

Czy sponsorzy to duże wsparcie dla ośrodka?

Mamy ok. 40 firm, na które zawsze możemy liczyć. Gmina na wszystkie nasze imprezy kulturalne przeznacza z budżetu tylko część pieniędzy. Z budżetu gminy dostajemy tylko część pieniędzy na imprezy, a resztę czyli większość musimy pozyskać od sponsorów lub wypracować. Pracujemy na to, robiąc różnego rodzaju firmowe biesiady, wynajmujemy ośrodki rekreacji w Świerklanach i Jankowicach, a lwia część to właśnie środki pochodzące od sponsorów. Przez lata udało nam się stworzyć bardzo dobrą współpracę z podmiotami gospodarczymi, które działają w naszej gminie i możemy przez to organizować wydarzenia przyciągające publiczność nawet z całej Polski. Z początkiem każdego roku organizujemy galę, na której wręczamy statuetki „Mecenasa Kultury Lokalnej”, aby uhonorować firmy i osoby, które nas wspierają.

Jak przedstawia się działalność GOKiR na bieżący rok, jakie gwiazdy tym razem odwiedzą Świerklany?

Pierwszą imprezę planujemy na 3 maja. Będzie to święto strażaków, połączone z poświęceniem nowego samochodu. Następnie 11 maja planujemy przy okazji Dnia Matki zorganizować „majowy dzień kobiet”, czyli huczny babski comber. Za parę dni rozpoczną się już zapisy na to wydarzenie. Tym razem będzie w stylu Dzikiego Zachodu. 8 czerwca na terenie ośrodka w Jankowicach odbędzie się Gminny Dzień Dziecka, zorganizowany przy współpracy ze szkołą. 6 lipca w Świerklanach gwiazdą powitania lata będzie zespół Enej. Potem w niedzielę 28 lipca, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie festyn odpustowy. 10 sierpnia w Jankowicach zagra założony w 2009 roku przez Tomasza Luberta zespół Volver, a 25 sierpnia na terenie OSiR w Świerklanach odbędą się uroczystości dożynek gminno-powiatowych z programem podobnym do I Śląskiego Musikantenstadl z zeszłego roku. Oprócz zespołów niemieckich, będzie też grupa z Czech oraz nasi polscy wykonawcy. We wrześniu, choć data jeszcze nie jest ustalona, odbędzie się u nas Powiatowy Przegląd Zespołów Artystycznych. Tak zakończy się lato. Oczywiście wzorem lat ubiegłych na ośrodkach w Świerklanach i Jankowicach będą odbywać się w lipcu i sierpniu zajęcia rekreacyjne oraz zajęcia z instruktorami.

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].