Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Jankowicach malowali pod okiem artystki z Zaolzia

W Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach odbyły się kolejne warsztaty plastyczne ze znaną artystką zza Odry. Amatorzy sztuki mieli okazję spróbować kilku różnych technik.

 

Warsztaty w galerii odbywały się od poniedziałku do piątku 15 lutego. Poprowadziła je Renata Filipova, zaprzyjaźniona z galerią Czeszka. Artystka przez wiele lat pracowała w branży reklamowej oraz organizowała koncerty i spektakle teatralne. Od 1974 roku zajmuje się sztuką przez duże „S”. Zajmuje się technikami malarstwa olejnego, art protis oraz własną techniką PET–art, czyli tworzeniu dzieł sztuki z plastikowych butelek. Jej prace można podziwiać m.in. w Galerii Narodowej w Pradze. Obecnie mieszka i tworzy w Karvinie. To już drugi raz, kiedy zgodziła się poprowadzić warsztaty dla nieprofesjonalnych artystów z gminy Świerklany i okolic. Grono pasjonatów, które przyjęło nazwę Grupy Twórczej Art–Jan, przez pięć dni zgłębiało tajniki m.in. malarstwa olejnego i akwareli. – Dzięki tego typu warsztatom mamy duże pole do popisu i jednocześnie możemy rozwijać nasze hobby, jakim jest malarstwo – podkreślają zgodnie uczestnicy warsztatów, wspominając niedawne spotkanie w galerii z prof. Jerzym Buzkiem, które było dla nich ogromnym wyróżnieniem. Przypomnijmy, że spotkanie miało związek z plenerem malarskim „Śląski krajobraz oczami artystów”, nad którym były premier objął patronat. Przy okazji pleneru odbyły się również warsztaty dla artystów nieprofesjonalnych. Wielu z nich wzięło udział także w spotkaniach z Renatą Filipovą. – Przez organizację takich spotkań pokazujemy, że galeria cały czas żyje, a dodatkowo rozwijać mogą się w niej nasze talenty. W tym roku, już jako stowarzyszenie, chcemy wnioskować o dotację na kontynuację warsztatów malarskich oraz organizację kursu fotografii dla amatorów. Różnorodne spotkania, jak choćby ostatnie otwarcie wernisażu z udziałem Jerzego Buzka, pozwalają na integrację mieszkańców gminy w każdym wieku. Przychodzą na nasze warsztaty bowiem uczestnicy od szkoły podstawowej po emerytów. Dla wszystkich wspólną pasją jest tworzenie – mówi Elżbieta Pierchała, kurator galerii. Specjalny gość ostatniego wernisażu, wspomniany już Jerzy Buzek był pod wrażeniem prac, które powstają w gminie. Artyści zafundowali mu ciepłe przyjęcie oraz obdarowali go własnoręcznie wykonanymi portretami. Rok 2013 zapowiada się przełomowo dla Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach ze względu na powołanie do życia Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Jan”, które jako formalna grupa może ubiegać się o dodatkowe pieniądze na promowanie kultury i sztuki w Świerklanach.

(ska)

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].