Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Stanisław Janik: zgłaszam Filtry Powolne Otwarte

Do plebiscytu Nowin Raciborskich Skarby Raciborszczyzny proponuję zakwalifikować Filtry Powolne Otwarte do grupy wyjątkowe miejsca, zabytki.

Stanisław Janik: zgłaszam Filtry Powolne Otwarte

 

Filtry te zostały wybudowane w latach ok. 1880-1890. Obecnie wiadomo mi że tego typu filtry znajdują się jedynie w Warszawie (do dzisiaj czynne). W wodociągach Raciborskich jeden z filtrów pełni funkcję zbiornika drugi jest wyłączony z eksploatacji. Duże wrażenie robią łuki i filary nośne wykonane z cegłu klinkierki. Upływ czasu nie wywrł negatywneych skutków na filtry powolne które do dzisiejszych czasów są w dobrym stanie technicznym. Filtracja na filtrach powolnych różni się od obecnie stosowanej filtracji, że ich zasada działania opierała sie nie tylko na filtracji mechanicznej, ale również uzdatniały wodę pod kątem bakteriologicznym dzieki wytworzeniu się na powierzchni warstwy filtracyjnej tzw. błonki bakteriologicznej. Nie było konieczności stosowania jakichkolwiek substancji chemicznych. Drenażem były poukładane cegły wąskoszczelinowo. Prędkość filtracji wynosiła ok. 1m/h (przy filtracji pośpiesznej wynosi 10m/h). Wysyłam zdjęcia z tych filtrów (wewnątrz i na zewnątrz) oraz część mapy z 1901 roku przedtawiającej rysunki techniczne w/w filtrów.

Stanisław Janik

Kierownik Dzialu Produkcji Wody

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~o_0 (78.31. * .17) 04.04.2012 16:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

nieźle. można to zwiedzać?