Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Wodzisławiu trwają kontrole przydomowych kompostowników. Kto kontroluje posesje?

W marcu rozpoczęły się kontrole przydomowych kompostowników u właścicieli nieruchomości, którzy zadeklarowali ich posiadanie i korzystają ze zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kontroluje Straż Miejska oraz upoważnieni urzędnicy. 

W Wodzisławiu trwają kontrole przydomowych kompostowników. Kto kontroluje posesje?Pexels.com/Eva Bronzini

W Wodzisławiu trwają kontrole przydomowych kompostowników. Kto kontroluje posesje?

Zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach kontrola obejmuje sprawdzenie, czy na terenie nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, należącej do właściciela, znajduje się kompostownik, a bioodpady są w nim zagospodarowywane poprzez kompostowanie.

- Kompostowania bioodpadów nie prowadzi się w dołach ani w betonowych zbiornikach ograniczających dostęp powietrza. Właściciele nieruchomości, którzy zadeklarowali posiadanie kompostownika i korzystają z ulgi w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi, mają obowiązek umożliwić pracownikom Urzędu Miasta przeprowadzenie kontroli. Kontrolerzy będą legitymować się imienną legitymacją ze zdjęciem oraz pisemnym upoważnieniem wydanym przez prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego, uprawniającym do weryfikacji zgłoszonego kompostownika. W trakcie kontroli obecni będą także funkcjonariusze Straży Miejskiej - informują wodzisławscy urzędnicy. 

Podczas kontroli zostanie wykonana dokumentacja fotograficzna, a po jej zakończeniu sporządzony zostanie protokół.

Kto może stracić prawo do ulgi?

Właściciel nieruchomości traci prawo do ulgi, jeśli:

- nie posiada przydomowego kompostownika,

- nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w przydomowym kompostowniku,

- uniemożliwia dokonanie oględzin nieruchomości w celu weryfikacji zgodności informacji ze stanem faktycznym.

W takiej sytuacji zostanie wydana decyzja o utracie prawa do zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, począwszy od pierwszego miesiąca, w którym podczas kontroli stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z przesłanek.

Ponowne skorzystanie ze zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi związane z kompostowaniem odpadów biodegradowalnych będzie możliwe nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna. Wymaga to złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Co wrzucamy do kompostownika?

Większość odpadów kuchennych i ogrodowych, tj.:

- resztki owoców i warzyw,

- resztki roślinne,

- rozgniecione skorupki jaj,

- fusy z kawy i herbaty,

- gałęzie,

- ziemię z doniczek i skrzynek,

- przekwitnięte kwiaty,

- liście,

- skoszoną trawę,

- niezadrukowany papier (tektura),

- nadziemne części chwastów,

- słomę i siano.

Czego nie wrzucamy do kompostownika?

Nie wrzucamy do kompostownika:

- odpadów mięsnych i kości,

- ryb,

- zepsutej żywności,

- gruzu,

- śmieci z odkurzacza,

- odchodów zwierzęcych,

- popiołów z węgla kamiennego i koksu,

- osadów z przydomowej oczyszczalni ścieków.

źr. UM Wodzisławia Śląskiego

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ZmotoryzowanyPatrol (46.112. * .46) 12.03.2025 11:32

@ zxc
Przynajmniej się przewietrzą z nie ciągle za biurkiem, mogą się wykazać, no i nie zapomnij o kasie z kar... Dodam że dodatkowo skontrolują posesję (porządek) i obmyślą co jeszcze opodatkować albo nałozyć kolejne kary...

zxc 12.03.2025 07:58

a za 3 miesiące pójdą w to samo miejsce kontrolować szamba, a za 5 miesięcy piece. Zamiast wszystko za jednym razem. Oto Polska.