Ministerstwo Aktywów Państwowych odpowiada na pytania Nowin o Rafamet
W związku z mało przejrzystą polityką informacyjną Agencji Rozwoju Przemysłu w sprawie Rafametu zwróciliśmy się do Ministerstwa Aktywów Państwowych z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

-
Czy Ministerstwo Aktywów Państwowych uważa za zasadne utrzymywanie przez ARP S.A. 7-osobowej Rady Nadzorczej w spółce RAFAMET S.A., zważywszy na jej trudną sytuację (wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego)?
-
Czy Ministerstwo Aktywów Państwowych ma świadomość utworzenia w spółce szeregu wysokopłatnych etatów (dyrektor zarządzający, dyrektor finansowy, szef kontrolingu, specjalista ds. strategii i funduszy europejskich, specjalista biura bezpieczeństwa) po zmianie zarządu w spółce RAFAMET S.A. w czerwcu 2024 r.? Jak takie działania mają się do listu ministra Jakuba Jaworskiego, którego adresatami byli członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa, w których prawa z akcji lub udziałów wykonuje minister aktywów państwowych? (https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/uwagi-dotyczace-gospodarowania-srodkami-finansowymi-w-spolkach-z-udzialem-skarbu-panstwa)
-
Czy Ministerstwo Aktywów Państwowych jest świadome możliwych trudności komunikacyjnych i decyzyjnych, które leżą po stronie ARP S.A., a które mają negatywny skutek na działanie spółek, w których ARP posiada ponad 90% akcji/udziałów? Mówił o tym w wywiadzie dla Nowin były prezes RAFAMET S.A.: https://www.nowiny.pl/wiadomosci/237084-wieloletni-prezes-rafametu-przerywa-milczenie-mowi-ze-sytuacja-spolki-jest-coraz-gorsza-przez-kolesiostwo-i-desant-z-bytomia.html). Pytanie jest zasadne zwłaszcza teraz, gdy w ARP S.A. ponownie dochodzi do zmiany władzy, co po raz kolejny może rodzić swego rodzaju bezwład decyzyjny.
To pytania, które skierowaliśmy do Ministerstwa Aktywów Państwowych w związku z trudną sytuacją Fabryki Obrabiarek Rafamet S.A oraz nader lakoniczną komunikacją ze strony Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
"Minister Aktywów Państwowych nie ma uprawnień do ingerowania w działania ARP"
Departament Komunikacji MAP już na wstępie stwierdza, że resort posiada określone w przepisach prawa uprawnienia korporacyjne przysługujące akcjonariuszowi Agencji Rozwoju Przemysłu, jednocześnie Minister Aktywów Państwowych "nie ma kompetencji do wkraczania w zakres spraw będących w gestii zarządów, w tym w szczególności w zakresie kreowania polityki kadrowej zarówno w Spółce, jak i w spółkach jej Grupy Kapitałowej. Minister Aktywów Państwowych nie ma również uprawnień do ingerowania w działania ARP, także w zakresie wykonywania praw z akcji/udziałów spółek należących do Grupy Kapitałowej ARP, z wyjątkiem czynności, które zostały zastrzeżone w Statucie ARP".
- W reakcji jednak na kwestie podniesione w artykułach publikowanych w przestrzeni medialnej oraz pytaniach Pana redaktora dotyczących aktualnej sytuacji Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A. oraz prowadzonej w niej polityki kadrowej, Ministerstwo Aktywów Państwowych zwróciło się do ARP jako większościowego akcjonariusza Rafamet o przedstawienie stanowiska w tej sprawie - informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Stanowisko w sprawie 7-osobowej rady nadzorczej
W konsekwencji naszych nacisków udało się wreszcie uzyskać stanowisko ARP, przekazane przez MAP, w sprawie utrzymywania 7-osobowej rady nadzorczej. - Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. jest spółką publiczną, w której minimalny skład rady nadzorczej składa się z co najmniej 5 członków. Aktualnie Rada Nadzorcza Spółki składa się z 7 członków i zdaniem ARP ilość ta mieści się w średniej dla spółek publicznych. Utrzymywanie pięcioosobowego składu rady nadzorczej w przypadku rezygnacji jednej osoby może doprowadzić to tego, iż rada nadzorcza będzie organem kadłubowym, niezdolnym do podejmowania uchwał. Wobec złożenia przez Spółkę wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego, a także mając na uwadze fakt, iż w dniu 3 lutego 2025 r. został ustanowiony przez Sąd Rejonowy w Gliwicach tymczasowy zarządca, ARP będzie na bieżąco analizować sytuację, w konsekwencji czego nie wyklucza zwołania Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki z porządkiem obrad obejmującym zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.
W tym miejscu dodajmy, że aktualnie rada nadzorcza Rafametu liczby sześciu członków - 19 lutego zrezygnowała Klaudia Budzisz, wiceprzewodnicząca. Pisaliśmy o tym tutaj:
Utworzenie nowych, wysokopłatnych stanowisk "nie odbiega od standardów"
MAP zauważa, że władze spółki z Kuźni Raciborskiej odniosły się już do kwestii utworzenia w Rafamecie kilku wysokopłatnych etatów.
- Spółka w odpowiedzi na wywiad, który ukazał się na łamach Nowin Raciborskich w dniu 14 stycznia br., wskazała m.in. że stanowiska, które stały się obiektem zainteresowania, są stanowiskami, które zapewniają Spółce elementarne bezpieczeństwo finansowe i operacyjne. Spółka wskazała również, że wynagrodzenie tych specjalistów znajduje się znacznie poniżej średniej rynkowej. W ocenie ARP utworzenie ww. stanowisk nie odbiega od standardów rynkowych, w szczególności w Spółkach, w których działalność opiera się na relacjach międzynarodowych - odpowiada Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Przeczytaj również:
Wyłonienie nowych władz ARP to normalny proces
Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje również, że wyłonienie nowych władz w Agencji Rozwoju Przemysłu jest normalnym procesem, a rada nadzorcza ARP stara się go przeprowadzić w taki sposób, aby nie utrudniał on bieżących działań ARP i spółek z jej grupy kapitałowej.
- Aktualnie Rada Nadzorcza ARP, w związku z końcem kadencji obecnego zarządu, prowadzi postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Prezesa i 4 Wiceprezesów. Jest to normalny proces wynikający z przepisów prawa. Rada Nadzorcza stara się go przeprowadzić w sposób, aby jak najmniej wpływał on bieżące zarządzanie ARP, jak i jej Grupy Kapitałowej. Niezależnie od powyższego, należy zwrócić uwagę, że Rafamet S.A. jest spółką notowaną na rynku regulowanym i jako spółka publiczna, zobowiązana jest przepisami ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, do zapewnienia wszystkim akcjonariuszom równego dostępu do informacji, poprzez przekazywanie do publicznej wiadomości informacji bieżących i okresowych, których katalog określony jest rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa niebędącego państwem członkowskim - odpowiada Departament Komunikacji Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Kropla drąży skałę? (komentarz)
Ministerstwo Aktywów Państwowych odpowiada "na okrągło". Mimo wszystko wykazuje się w tym większą przyzwoitością niż Agencja Rozwoju Przemysłu, która do tej pory zasłaniała się zapisami ustawy o dostępie do informacji publicznej i dopiero po interwencji resortu sformułowania stanowisko w sprawie 7-osobowej rady nadzorczej. Ta pozytywna, choć w gruncie rzeczy drobna zmiana, została poprzedzona korespondencją prowadzoną całymi tygodniami. Daje to dobre wyobrażenie o stosunkach, które muszą panować w ARP.
Tymczasem Rafamet nie zdobywa nowych kontraktów, banki ograniczają współpracę ze spółką z Kuźni Raciborskiej, a wniosek o postępowanie sanacyjne wciąż nie został zatwierdzony, choć minęły już chyba wszelkie możliwe terminy. Spółka nie komunikuje, co dalej w tej sprawie.
Nikogo zdaje się nie obchodzić, co dalej z Rafametem, a szkoda, bo to zakład o unikatowych kompetencjach w zakresie projektowania i produkcji obrabiarek wielkogabarytowych. Drugiego takiego nie ma w Polsce. Drzemie w nim potencjał, którego nikt nie dostrzega (lub nie chce dostrzegać).
Wojciech Żołneczko
Gratuluję Dyrektora Produkcji i Głównej Księgowej Rafametowi. Może ktoś się zainteresuję kompetencjami tych ludzi! Jak do tego doszło ?.
PO to uratuje jak Rafako:) ciężko będziecie mieć znaleźć pracę rekruterzy patrzą na pesel. Uśmiechamy się:)
Nowy prezes przyszedł ratować zakład od wsadzenia swoich na stołki i nówka skoda na koszt firmy
Katastrofa !! Kreatura od węgla w zakładzie obrabiarek
A w tym czasie premierunio lekką raczką 25 milionów euro dla Lwowa na odbudowe kamienicy a tu 200 milionów euro na pomoc wojskową dla Ukrainy .brawo
I PO ptokach!
Chcieliście to macie PO-zakładzie. Taki pis zły jak się słuchało co niektórych pracowników. Uśmiechajcie się
Uśmiechnijcie się! Oni już wiedzą, że widać upadek. Dlatego siedzą cicho.