Kompania saperów rozpoczęła stacjonowanie w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Na Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej odbyła się uroczystość z okazji rozpoczęcia obecności wojska w gminie. Żołnierze zajęli budynek dawnej szkoły przy ul. Arki Bożka, gdzie z początkiem roku stacjonować zaczęła kompania saperów. Wcześniej mieścił się tam Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych K-9. Powitanie miało miejsce podczas apelu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, nowego święta w Polsce.
![Kompania saperów rozpoczęła stacjonowanie w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://cdn2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen-wm/2025/02/09/237780_1739106929_56298500.webp)
Walczyli o wolną, suwerenną Polskę
13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej zorganizowała apel w Kuźni Raciborskiej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto to, obchodzone od 2025 roku, przypada 14 lutego. Zostało ustanowione na mocy ustawy przyjętej przez Sejm 9 stycznia 2025 roku. Za jego wprowadzeniem głosowało 429 posłów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.
– To będzie dzień tych, którzy tutaj na terenie Polski, w konspiracji, pod okupacją niemiecką, walczyli o wolną, suwerenną Polskę – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas podpisania ustawy. – To krótka, a jakże istotna ustawa, ustanawiająca święto dla nas wszystkich, dla Rzeczypospolitej Polskiej, które powinno istnieć od dawna. Jestem dumny i szczęśliwy, że mogłem ją podpisać – dodał.
Andrzej Duda przypomniał, że 27 września 1939 roku została powołana Służba Zwycięstwu Polsce, która w 1940 roku została zamieniona w Związek Walki Zbrojnej po to, żeby 14 lutego 1942 roku rozkazem gen. Władysława Sikorskiego zostać przekształcona ostatecznie w Armię Krajową. – To dlatego ten dzień został ustanowiony 14 lutego i każdego roku wtedy będzie obchodzony – wyjaśnił prezydent.
Kuźnia psich ratowników
W Kuźni Raciborskiej organizację wydarzenia podjęła 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej, która związała się z gminą kilka lat temu. Początkowo zdecydowano, że budynek dawnej szkoły przy ul. Arki Bożka, który gmina przekazała na cele wojskowe we wrześniu 2019 r., będzie służył jako koszary batalionu piechoty lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej. Ostatecznie jednak podjęto inną decyzję, tworząc tam Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych K-9.
Termin K-9 odnosi się do psów służbowych, początkowo wykorzystywanych w amerykańskiej policji, a dziś obecnych w formacjach mundurowych na całym świecie. W Wojskach Obrony Terytorialnej służba psów oraz Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych K-9 rozpoczęła się w 2019 roku w 13. Śląskiej Brygadzie OT. Rok później przyjęto pierwszego certyfikowanego psa poszukiwawczo-ratowniczego, a w 2021 roku grupa oficjalnie włączona została w struktury brygady.
Ośrodek Szkolenia GP-R K-9 w Kuźni Raciborskiej, podległy 13ŚBOT, szkoli zespoły ze wszystkich Brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. To właśnie tam żołnierze i ich czworonożni kompani, jak podkreśla, por. Tomasz Dzierga, Oficer Prasowy 13 Śląskiej Brygady OT, będą przechodzić kursy oraz certyfikacje. Celem takiego działania jest zadbanie o to by w całej Polsce poziom wyszkolenia grup był tak samo wysoki, a żołnierze, których zadaniem niejednokrotnie jest ratowanie ludzkiego życia działali w pełni profesjonalnie.
Tomasz Dzierga wyjaśnia, że do tej pory szkolono i dysponowano psami, których specjalnością było poszukiwanie osób zaginionych na terenach trudno dostępnych i gruzowiskach. W ośrodku rozpoczęto pionierskie szkolenie z tropienia bojowego. – Wymaga ono zupełnie innego przygotowania psa, choćby ze względu na warunki pracy żołnierza–czworonoga, które polegających na skrytym i cichym działaniu – dodaje.
Kpr. Monika Krasińska-Ligejka, kierownik sekcji szkolenia Ośrodka Szkolenia K-9 w Kuźni Raciborskiej, zauważa, że służba psów w WOT została stworzona do poszukiwania osób, a nie do walki. Psy są szkolone do odnajdywania zaginionych w różnych terenach, w tym trudnodostępnych, oraz osób uwięzionych w gruzowiskach.
Saperzy na straży bezpieczeństwa
Z kolei wraz z nowym rokiem w budynku dawnej szkoły rozpoczęła działalność kompania saperów 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak wyjaśnia płk Paweł Piątkowski, dowódca brygady, jednostka jest formowana od 2023 roku. Jej dowódcą jest por. Sandra Złośnik-Kraska.
– Pododdział pod dowództwem pani porucznik wykazał swoją przydatność podczas ostatniej powodzi, działając zarówno na terenie gminy, w sąsiednich miejscowościach, jak i na ziemi opolskiej. Jego zadaniem jest przeciwdziałanie oraz usuwanie skutków tego typu kryzysów niemilitarnych – mówił podczas uroczystości Piątkowski.
Podkreślił, że wybór lokalizacji nie był przypadkowy. Z historii województwa śląskiego wynika, że jednostka tego typu powinna znajdować się na terenie powiatu raciborskiego lub w Raciborzu. – Poprzedni samorząd zaoferował nieruchomość Wojskom Obrony Terytorialnej, dlatego zdecydowano o ulokowaniu kompanii saperów właśnie tutaj. Obiekt nie posiada pełnej infrastruktury do przechowywania sprzętu specjalistycznego, ale po zakończeniu remontu stanie się odpowiednim miejscem zakwaterowania żołnierzy – zaznaczył.
Zwrócił się także do mieszkańców, prosząc o przyjęcie wojskowych do lokalnej społeczności. – Możecie czuć się bezpieczniej, mając ich w swoim mieście – dodał.
Historyczny moment dla gminy
Burmistrz Wojciech Gdesz podkreślił, że powitanie kompanii saperów to dzień wyjątkowej radości. Dla mieszkańców Kuźni Raciborskiej to wielki zaszczyt, że stała obecność Wojska Polskiego na ziemi raciborskiej rozpoczyna się właśnie w tej gminie. Podziękował dowództwu 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej za tę decyzję oraz poprzedniemu burmistrzowi Pawłowi Masze. – Jesteście tu u siebie, jesteście częścią nas – zwrócił się do żołnierzy.
W symbolicznym geście, w imieniu samorządu, przekazał porucznik Monice Krasińskiej-Ligejce flagę miasta, życząc dobrej służby dla kraju i regionu. – Jako burmistrz Kuźni Raciborskiej, wnuk żołnierza Armii Krajowej, z zadumą pochylam głowę nad pamięcią bohaterskich żołnierzy AK, a z dumą witam kompanię saperów na naszej ziemi. Cześć i chwała bohaterom. Niech żyje wolna i niepodległa Polska – zakończył.
Ludzie

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Burmistrz Kuźni Raciborskiej
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Wydaje mi się ,że radni nie powinni czekać na zaproszenie tylko uczestniczyć w takich imprezach z własnej woli. Konflikt między radnymi jest bardzo widoczny czego nie rozumiem, gdyż powinni być ponad podziałami i działać razem dla dobra mieszkańców. Nasi radni prócz kłótni niczego jeszcze nie zrobili, kontynuują wszystkie zadania poprzedników.
Tak żołnierze WOT dostaną wojskowe emerytury... Weź najpierw się zorientuj, bo piszesz głupoty. PS. Dobrze, że armia wraca na Śląsk, w tym i do powiatu raciborskiego.
Kto na ich wczesne emyrytury narobi .Mundurowi doja reszte spoleczestwa i to jak.Zgroza.Rada dla mlodych wyjechac jak najszybcjej.
Błąd w tekście, dotyczący przekazania flagi miasta.
Widać konflikt miedzy radnymi a władzami Gminy nawet ich nie zaprosili na uroczystość ,o mieszkańcach nie wspomnę obok placu garstka ludzi. Ludzie z jednej szkolnej ławki tak dzielą społeczeństwo. Za Pawła Machy byli radni razem z przedstawicielami urzędu podczas uroczystości.