Lokatorzy z Wileńskiej podziękowali prezydentowi, że znalazł wyjście z sytuacji niemożliwej
- Jeśli ktoś ukochał Racibórz i pracował na jego rzecz nieraz społecznie, to przykro mi się zrobiło, że Miasto pozwala na coś, co nas jako mieszkańców tak bardzo zabolało - powiedziała na styczniowej sesji Maria Szłapka z bloku przy ulicy Wileńskiej. Kolejny raz delegacja z osiedla przybyła na obrady rady. Tym razem doczekała się rozwiązania po myśli mieszkańców.

Miasto zamieniło się z inwestorem działkami i PGL nie zbuduje wysokiego bloku nieopodal przedszkola terapeutycznego i 8 metrów od istniejącego już budynku wielomieszkaniowego przy Wileńskiej. Urząd zaproponował inwestorowi teren naprzeciw raciborskiego więzienia - tzw. plombę przy skrzyżowaniu Kościuszki i Eichendorffa. Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz zapewnia, że wymiana nieruchomości nastąpiła z zachowaniem zasady ekwiwalentu - strony nie poniosły przy tym strat.
- Dziękuję panu prezydentowi, że znalazł wyjście z sytuacji wydawało się niemożliwej - podkreśliła na sesji Maria Szłapka, który kolejny raz wystąpiła w imieniu mieszkańców osiedla. - Będziemy nadal mieli słoneczko. W pewnym wieku człowiek cieszy się już tylko takimi wrażeniami - podkreśliła.
- Jesteśmy tu od rozwiązywania problemów mieszkańców, to nasza praca - odparł na to włodarz.
Mieszkańcy przygotowali dodatkową treść podziękowań dla wszystkich, którzy ujęli się za ich problemem, oto ona:
Wileńska dziękuje Panu Prezydentowi
W imieniu mieszkańców naszej społeczności oraz własnym pragnę wyrazić serdeczne podziękowania dla Pana Prezydenta Jacka Wojciechowicza, wszystkich Radnych oraz mieszkańców miasta za zaangażowanie i wsparcie w sprawie planowanej inwestycji budynku mieszkalnego w bezpośrednim sąsiedztwie naszej Wspólnoty Mieszkaniowej Wileńska 16-20.
Dzięki wspólnej inicjatywie, dialogowi i zrozumieniu, udało się osiągnąć kompromis, który zadowala wszystkie strony. Interwencja mieszkańców, którzy z troską podchodzili do kwestii swojej przestrzeni życiowej, doprowadziła do znalezienia rozwiązania, które uwzględnia zarówno interesy inwestora, jak i potrzeby mieszkańców. Dziękujemy wszystkim niezależnie jaką partię reprezentowali. Zdajemy sobie sprawę, że inwestycja miała być realizowana zgodnie z przepisami...8 m od ściany naszego budynku. Pozostał jeszcze aspekt człowieka, najważniejszy dla nas jako mieszkańców. Cieszę się, że został zauważony przez Pana Prezydenta.
Dziękujemy za elastyczność i otwartość na propozycje zmiany lokalizacji inwestycji, a także za zgodę na zamianę gruntów pomiędzy Miastem a Inwestorem. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie inwestycji w sposób, który nie narusza komfortu życia naszych mieszkańców, a jednocześnie umożliwia rozwój miasta.
Jestem przekonany, że takie rozwiązanie jest dowodem na to, jak ważna jest współpraca i dialog pomiędzy mieszkańcami a władzami miasta w dążeniu do wspólnego dobra.
Gratuluję również profesjonalizmu podczas prowadzenia postępowania administracyjnego. Chciałbym wspomnieć o konsultacjach w sprawie technicznego uzasadnienia tej inwestycji z Panami Andrzejem Skorą Kierownikiem Referatu Architektury i Budownictwa w Starostwie oraz z Panem Mariuszem Mrozkiem Naczelnikiem Wydziału Inwestycji i Urbanistyki i podziękować za czas poświęcony mieszkańcom.
Na zakończenie jeszcze raz dziękujemy Panie Prezydencie za zrozumienie, gotowość do działania i dbałość o interesy naszej społeczności.
W imieniu mieszkańców ul. Wileńskiej w Raciborzu - Janusz Rydzak