W Kuźni Raciborskiej odbędzie się spotkanie dotyczące działań przeciwpowodziowych
Spotkanie jest pokłosiem wrześniowych wydarzeń, kiedy to intensywne opady deszczu doprowadziły do podjęcia decyzji o ewakuacji części mieszkańców zagrożonych podtopieniem przez rzekę Rudę.
O zebraniu w Kuźni Raciborskiej mówi się już od dłuższego czasu. Urząd wydał oficjalny komunikat, w którym poinformowano, że spotkanie z mieszkańcami, dotyczące omówienia zjawisk hydrologicznych, retencji wody, czyszczenia brzegów rzek, stanu koryta oraz wałów przeciwpowodziowych, odbędzie się po 13 stycznia. Dlaczego po tej dacie? - Ze względu na konieczność dostosowania terminów do wszystkich zaangażowanych instytucji - wyjaśniają w urzędzie. Jak dodają, 13 stycznia potwierdzą termin spotkania Kierownictwo Wód Polskich oraz Wojewoda Śląski. W urzędzie zapewniają, że o dacie spotkania mieszkańcy zostaną niezwłocznie poinformowani.
Burmistrz Wojciech Gdesz wspomniał o planowanym spotkaniu podczas jednej z ostatnich sesji, na której głos zabrał także jego poprzednik, Paweł Macha, o czym pisaliśmy w artykule pt. "Nie możemy za każdym razem ewakuować się". Były burmistrz Kuźni Raciborskiej wskazuje na błędy w zarządzaniu kryzysowym podczas wrześniowej powodzi. Przypomnijmy, że włodarz poprzednich dwóch kadencji stwierdził bez ogródek, że w czasie wrześniowej sytuacji pogodowej zrzuty ze zbiornika w Rybniku rozpoczęły się zbyt późno. - To jest jakieś nieporozumienie - ocenił.
Mowa o zbiorniku w Rybniku, bo ten ma bezpośrednie przełożenie na gminę Kuźnię Raciborską. Kiedy dochodzi tam do poziomu krytycznego, wodę należy zrzucić do rzeki Rudy, która płynie przez rybnicką dzielnicę Stodoły oraz sołectwa Kuźni: jej stolicę, a wcześniej przez Rudy, Rudę Kozielską, a później przez Turze, gdzie wpada do Odry. W obliczu zagrożenia, jakie wystąpiło we wrześniu, burmistrz Gdesz zarządził ewakuację zagrożonych mieszkańców.
Planowane spotkanie, o którym wspominał burmistrz Gdesz podczas sesji, było odpowiedzią na pytanie radnej Marii Wyszomierskiej. Radna nawiązała do wcześniejszego spotkania włodarza z posłanką Gabrielą Lenartowicz oraz członkiem zarządu powiatu raciborskiego, Ritą Serafin. - Spotkanie poświęcone było zagadnieniom ochrony przeciwpowodziowej jak również pani poseł zadeklarowała zorganizowanie posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej Zabezpieczenia Przeciwpowodziowego na terenie Gminy - poinformował samorząd po tym wydarzeniu. Radna Wyszomierska chciała poznać szczegóły spotkania, przypominając, że 10 października złożyła wniosek o zorganizowanie spotkania mieszkańców w sprawie ochrony przeciwpowodziowej. Dodała, że takie spotkanie nie odbyło się ani nie został wyznaczony jego termin.
Burmistrz Gdesz podkreślił, że posłanka Gabriela Lenartowicz przyjęła z pozytywnym odzewem prośbę o zorganizowanie posiedzenia komisji, o której wspomniano w komunikacie gminy, zaznaczając, że będzie ono otwarte dla wszystkich mieszkańców. - Ta wiedza, związana choćby z pracami prawnymi dotyczącymi regulowania pozwoleń wodnoprawnych na zbiorniku rybnickim, również zostanie przedstawiona - zapewniał Gdesz.
Dodał, że posłanka zapowiedziała, że parlamentarzyści biorący udział w pracach zespołu reprezentują różne ugrupowania polityczne, są fachowcami i przedstawią mieszkańcom pełny obraz sytuacji. - Tak mnie zapewniano - podkreślił burmistrz.
Dopowiedział również, że podczas uroczystości poświęconej pamięci wybitnego mieszkańca Kuźni Raciborskiej, Adama Kocura, które odbyły się 14 listopada, posłanka ponownie zapewniła go, że spotkanie się odbędzie.
Ludzie
Radna Miejska Kuźni Raciborskiej
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.
Burmistrz Kuźni Raciborskiej