Guzy mózgu – wczesne objawy, diagnostyka i leczenie
Guzy mózgu dają szereg uciążliwych objawów, które są skutkiem zmian o charakterze rozrostowym w obrębie mózgu. Charakter odczuwanych dolegliwości w znacznym stopniu zależy od dokładnej lokalizacji i ogniska choroby. Sprawdź, jakie objawy mogą sygnalizować rozwój guza mózgu. Dowiedz się, jak wygląda proces diagnostyczny i leczenie nowotworów mózgu, zanim skorzystasz z konsultacji u specjalisty.
Jakie są wczesne objawy guza mózgu?
Zastanawiasz się, jakie symptomy mogą sugerować obecność guza mózgu? O rozwoju patologicznym zmian mogą świadczyć:
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- zaburzenia świadomości,
- nudności i wymioty,
- problemy z pamięcią i koncentracją,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia mowy,
- pogorszenie widzenia.
Wielu chorych skarży się też na sztywność karku, zaburzenia równowagi i wzrost ciśnienia tętniczego, co jest konsekwencją zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego. Warto podkreślić, że objawy guza mózgu różnią się w zależności od danego przypadku (u każdego Pacjenta zmiany są umiejscowione w innym obszarze w mózgu, stąd symptomy są odmienne). Diagnostyką i leczeniem operacyjnym guzów mózgu zajmuje się lekarz neurochirurg.
Guz mózgu a działania zapobiegawcze – czy to ma sens?
Zastanawiasz się, czy można zapobiec rozwojowi guza mózgu? Obecnie nie istnieją żadne skuteczne metody prewencji. Nie da się więc uchronić przed wystąpieniem tego typu zmian w mózgu, oczywiście poza unikaniem znanych czynników indukujących powstanie nowotworu (np. palenie tytoniu, intensywna ekspozycja na promieniowanie).
Jak wygląda rozpoznanie guza mózgu?
Jak wygląda rozpoznanie nowotworów ośrodkowego układu nerwowego (OUN)? Najpierw czeka Cię szczegółowy wywiad medyczny i konsultacja z lekarzem neurologiem. Proces diagnostyczny obejmuje m.in.:
- badanie przedmiotowe,
- badanie neurologiczne,
- badanie okulistyczne.
Ważnym elementem jest także diagnostyka obrazowa, na którą składa się np.:
- tomografia komputerowa,
- rezonans magnetyczny,
- pozytonowa tomografia emisyjna (PET).
W razie wskazań neurolog może zlecić też wykonanie badania histologicznego materiału z guza, badania płynu mózgowo-rdzeniowego lub pomiar stężenia markerów nowotworowych (AFP, beta-HCG).
Na czym polega leczenie guza mózgu?
Leczenie guza mózgu zależy od charakteru i lokalizacji zmiany. Jeśli to możliwe lekarze neurochirurdzy podejmują próbę wycięcia zmian nowotworowych. Jeżeli guz mózgu jest nieoperacyjny, wówczas wdrażana jest radioterapia. Jako leczenie wspomagające można włączyć także chemioterapię, czy innowacyjną metodę, jaką jest protonoterapia. Polega na napromienianiu zmian nowotworowych za pomocą promieniowania protonowego (protony uszkadzają DNA napromienianej komórki). Wiedz, że terapia protonowa znajduje zastosowanie m.in. w przypadku guzów radioopornych i co istotne, praktycznie nie powoduje powikłań. Niektóre rodzaje guzów mózgu można też leczyć nożem gamma (jest to zabieg radiochirurgiczny, który daje zadowalające efekty w przypadku zmian o wielkości 2-3 cm). Jest to zabieg ambulatoryjny, który trwa do 4-5 godzin. Wiedz, że leczenie guza mózgu tą metodą jest objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia.
Należy podkreślić, że jakość życia osób leczonych z powodu guzów mózgu jest uwarunkowana ich stanem neurologicznym, który jest ściśle powiązany z lokalizacją zmian i ich charakterem. Trudno mówić o ogólnych rokowaniach, gdyż są one zależne od wielu czynników. Jak podkreślają lekarze neurolodzy, im szybciej guz mózgu zostanie wykryty, tym łatwiejsze będzie jego leczenie i lepsze rokowania dla Pacjenta. Dlatego jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy neurologiczne, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, nie zwlekaj i skorzystaj z konsultacji ze specjalistą.
Materiał partnera