Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie pomoże ani OZE, ani import energii. Standard bezpieczeństwa energetycznego Polski zagrożony

W połowie listopada Polskie Sieci Elektroenergetyczne opublikowały raport "Ocena wystarczalności zasobów na poziomie krajowym 2025-2040". Raport tyleż ciekawy, co niepokojący. Wynika z niego, że standard bezpieczeństwa energetycznego Polski jest mocno zagrożony. Zwłaszcza w sytuacji wyłączania elektrowni węglowych.

Nie pomoże ani OZE, ani import energii. Standard bezpieczeństwa energetycznego Polski zagrożony
Generacja i zapotrzebowanie na moc według danych PSE z dnia 27.11.2024 (godz. 19.53)

Raport przygotowany przez PSE przedstawia ocenę wystarczalności zasobów wytwórczych na poziomie krajowym i jest elementem mającym wspierać podejmowanie decyzji przez decydentów w kwestiach strategicznych w celu utrzymania bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. Wynika z niego, że standard bezpieczeństwa energetycznego, który określony został na poziomie 3 godzin w roku, może zostać nie dotrzymany, co w głównej mierze spowodowane jest ryzykiem trwałego odstawienia bloków węglowych, których utrzymywanie jest nieopłacalne.

W tym miejscu warto uświadomić sobie, że średni wiek bloku, w którym spala się węgiel kamienny albo brunatny wynosi ponad 37 lat. Jednostki w wieku 40 lat i więcej stanowią blisko 60% wszystkich. A trzeba pamiętać, że sektor wytwórczy energii elektrycznej w Polsce na koniec 2023 roku w ponad połowie stanowiły jednostki wytwórcze w których następuje spalanie paliw kopalnych. Jednostki opalane węglem kamiennym i węglem brunatnym, sumarycznie osiągając ponad 49% całkowitej mocy zainstalowanej brutto. W 2023 roku odpowiadały one za produkcję blisko 68% energii elektrycznej wytworzonej w kraju.

Dodatkowo przyczyną, która wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne jest brak wystarczającej liczby nowych inwestycji w źródła wytwórcze, które mogłyby zrównoważyć ubytki mocy w wyniku odstawienia wspomnianych źródeł węglowych.

Jaki będzie efekt spadającej opłacalności elektrowni węglowych, skutkującej ich wygaszaniem oraz braku inwestycji? Oczekiwany sumaryczny czas trwania deficytów mocy w roku 2026 może wynieść nieco ponad 40 godzin rocznie, a rok później już ponad 50 godzin rocznie, by kolejnych latach kształtować się w zakresie od 6,6 do 33,3 godzin. Wyniki te mocno odbiegają od celu jakim jest spełnienie standardu bezpieczeństwa wynoszącego 3 godziny na rok. PSE przewiduje deficyty pomimo wykorzystania narzędzi takich jak import tj. kontrybucja jednostek zagranicznych do bilansu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz wykorzystanie mechanizmów redukcji zapotrzebowania poprzez aktywację dostawców usług redukcji i elastyczność odbiorców wrażliwych na sygnały cenowe.

Co ciekawe, jak zauważono w raporcie, możliwość wykorzystania energii z importu oraz redukcji zapotrzebowania również obarczona jest ryzykiem. Bo może się okazać, że w momentach napiętego bilansu w KSE, dostęp do mocy jednostek zagranicznych będzie ograniczony np. w wyniku równoczesnego napiętego bilansu w sąsiednich strefach cenowych spowodowany warunkami pogodowymi.

Z analizy PSE wynika, że aby było możliwe utrzymanie bezpieczeństwa pracy systemu, konieczne jest zapewnienie mechanizmów finansowania zasobów mocy dyspozycyjnej, w tym: źródeł wytwórczych, magazynów czy jednostek redukcji zapotrzebowania. W przeciwnym razie zmaterializuje się ryzyko odstawień.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
tixx 28.11.2024 14:46

I jeszcze takie post scriptum: Wiatraki przy mocy 10.000MW dawały 20 MW średnio.
Zapotrzebowanie systemu około 23.000MW. Prąd z węgla to 120-180 zł/MWh, a ten eko jest czasami po 2.500 zł za MWh.

tixx 28.11.2024 14:44

Czarny humor: 40,16% zainstalowanej mocy w Polsce pierwszym tygodniu listopada 2024 dostarczyło ~0 MWh energii elektrycznej ;)

~Faryzeusz (46.112. * .152) 28.11.2024 13:39

Dopóki nie będzie el atomowej kilka węglowych musi niestety pozostać
Problem w tym że węgiel musi być jak najtańszy tzn nie z polskich kopalń.

~ZielonySmród (95.164. * .10) 28.11.2024 11:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czym się przejmujecie, przecież jak nie będzie wiatru, słońca to energię można z prądu wyprodukować, według ministerki środowiska.

Oberwator_R 28.11.2024 10:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Takiego artykułu wiele osób nie zrozumie. W dodatku minister od klimatu i środowiska niejaka Kloska z mównicy sejmowej opowiada dyrdymały że: wiatraki i fotowoltaika przez cały rok się uzupełniają zapewniając ciągłe zasilanie, bo albo świeci słońce albo wieje wiatr. Na te dyrdymały nikt z rządu nie reaguje, co by wskazywało na to, że rządzą nami sami dyletanci. To już przestaje być śmieszne a staje się niebezpieczne. Tego rządu szkodników trzeba się pozbyć jak najszybciej. Nie można też zapominać o źródle tych wszystkich problemów czyli eurokołchozowym "Zielonym ładzie" który razem z tym rządem powinien wylądować na śmietniku.