Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na Staszica w Raciborzu „masakrycznie betonują drzewa”. Czy zerwą położoną już kostkę, by ratować przyrodę?

  • Społecznik i miłośnik przyrody - Bogusław Siwak z Raciborza przekonuje radnych, by poparli jego dążenia w odbrukowaniu remontowanej ulicy Staszica w Raciborzu.
  • Zamiast pasa zieleni ułożono tam kostkę brukową. Tracą na tym drzewa.
  • - Zabrukowane dookoła drzewo nie przeżyje - przyznaje radny Henryk Mainusz.
Na Staszica w Raciborzu „masakrycznie betonują drzewa”. Czy zerwą położoną już kostkę, by ratować przyrodę?
Miłośnik przyrody z Raciborza - Bogusław Siwak pokazuje, że tak zabrukowane drzewa będą obumierać na remontowanej ulicy Staszica

Piękny bruk kosztem zieleni

Siwak zaprosił lokalne media, żeby poinformować o swoich działaniach. - Zapowiadali się radni, że przyjdą, ale jestem sam - zaczął spotkanie z prasą. Powoływał się na rozmowy m.in. z Justyną Święty-Ersetic, która miała się mocno zainteresować sprawą.

Lokalny miłośnik przyrody składał z mieszkańcami petycję w 2021 roku, w której ci wnioskowali, aby przy okazji remontu ulicy Staszica odbrukować tutejsze drzewa i zazielenić ulicę.

- Chodniki są tu szerokie, samochody parkują na ulicy. Wiem, że pięknie wygląda tu bruk, jednak należy w tym miejscu zrobić zielone pasy i kolejne drzewa nasadzić, bo jest na to kilkadziesiąt metrów. Teraz w miastach się odbrukowuje takie tereny, otwiera się powierzchnie chłonne. Tutaj mamy do czynienia z zabetonowaniem skrajnym, nawet podcięli korzenie. Masakrycznie betonują drzewa - przekazał mediom Bogusław Siwak.

Przypomniał, że nowy prezydent Jacek Wojciechowicz obiecał w kampanii wyborczej „nasadzenia mnóstwa drzew”.

WIDEO NA ŻYWO: KONFERENCJA PRASOWA NA ULICY STASZICA

Samochody kontra drzewa

Siwak rozmawiał o sytuacji na ulicy Staszica z radnymi, dotarł z tematem do nowego prezydenta. - Naszą petycję podpisało prawie 1000 osób. Tam apelowaliśmy o odbrukowanie Ogrodowej, Opawskiej i po 4 latach doczekaliśmy się częściowej realizacji tych postulatów - przyznał społecznik.

Siwak wylicza, że odbrukowano fragmenty chodników przy ul. Karola Miarki, czy Mickiewicza, ale to wciąż za mało.

- Niestety zaparkowane samochody są tu ważniejsze, a zielone krzewy usychają - zauważył obrońca przyrody.

Jego zdaniem z remontowanej ulicy Staszica można zrobić wizytówkę miasta, pokazać jak należy wzorcowo odbrukowywać  ulice w śródmieściu.

Na konferencję dotarł z opóźnieniem nestor rady miasta Henryk Mainusz. Podkreślił, że Miasto remontuje ul. Staszica zgodnie z projektem. Przyznał jednak, że rosnące tam drzewa należy jak najlepiej zabezpieczyć.

- Brukowanie dookoła drzewa to abstrakcja, to drzewo długo nie pożyje - skwitował były szef rady miasta.

Henryk Mainusz radny Miasta Raciborza z klubu Razem dla Raciborza

Sprawa była do przewidzenia

Mainusz zapewnił, że prezydent Jacek Wojciechowicz przychyla się do postulatu społecznika i rozmawia z projektantem i wykonawcą robót.

- Trzeba zadowolić i stronę społeczną i urzędową, o ile to technicznie możliwe. To jest sprawa sprzed ponad dwóch lat, ale pan Boguś czuwał. Poprosił kilka osób o interwencję. Gdyby do postulatów mieszkańców podpisanych pod petycją przychyliły się poprzednie władze, gdyby były prezydent uszanował ten głos, to nie byłoby dziś tego problemu - powiedział Henryk Mainusz.

Otwarta głowa i wojewoda

Według B. Siwaka na to nie było szans. Jego zdaniem Dariusz Polowy nie słuchał tysięcznej społeczności. Społecznik przypomniał sobie jednak, że były włodarz zrealizował z petycji nowe przejście dla pieszych przy ul. Reymonta.

- Liczę teraz na otwartą głowę Jacka Wojciechowicza. Na Staszica można byłoby nawet umieścić ścieżkę rowerową - mówił Siwak.

Z jego wiedzy wynika, że przy ewentualnych zmianach w projekcie przebudowy ul. Staszica, z uwagi na dofinansowanie rządowe, kluczowe znaczenie ma zgoda wojewody śląskiego.

Ludzie

Bogusław Siwak

Raciborski ekolog

Jacek Wojciechowicz

Prezydent Raciborza i były wiceprezydent Warszawy

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Mirodz (77.222. * .78) 11.07.2024 13:02

Panie Siwak nie masz człowieku zgody na występowanie w imieniu Mieszkańców ul.Staszica to zajmij się porządkowaniem Lasu Obora i brzegami Odry w obrębie Raciborza!!!Tam cię nie ma p.Siwak ,a powinieneś się przyrodą zdewastowaną zająć.

~zielonyraciborz@ (77.222. * .89) 11.07.2024 09:11

Tego społecznika zatrudnić za Kulige. Więcej zrobił od czerwca niż ten wesołek z Ostroga.

~NieDlaBetonowegoJacka (5.184. * .20) 11.07.2024 08:35

Biedny Boguś jeszcze nie załapał, że jego bunty były potrzebne tylko na czas kampanii. Polowy z Wacławczykiem odbrukował Ogrodową, Miarki, Mickiewicza, zrobił mu przejście… Ale Boguś musi mieć wszystko z parkiem prywatnym pod nosem i zaczął się tulić do Wojnarowicza, który już blokuje powstanie Parku przy Matce Bożej choć Polowy pozyskał na niego 8 baniek oraz wywala urzędniczkę panią Ewę, która była głównym walczącym o zieleń w mieście. Teraz szybko Bogdan przekona się jak go wyrolowali… No i czemu on interweniuje tylko w obrębie 300 metrów od swojego domu? Inne osiedla i dzielnice też chcą zieleni, nie tylko on!

~NieDlaBetonu (168.235. * .225) 10.07.2024 09:32
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

To było to co Darjusz Polowy nazywał " jeszcze nigdy w Raciborzu nie działo się tak dużo".Wczoraj jedna osoba skarżyła mi się na to do czego doprowadził Dariusz Polowy jako prezydent na Bosackiej i Rybnickiej do wycinki wszystkich rosnących tam drzew i totalnego zabetonowania trawników jakie tam były. Teraz to samo chciał zrobić na ulicy Staszica. Panie prezydencie Wojciechowicz proszę aby Pan zajął się tą sprawą i pokazał jak się powinno przebudowywać ulice i dostosowywać miasto do zmian klimatycznych tym bardziej w tych okropnych upałach jakie mamy ostatnio ponownie betonowanie tych drzew i tel ulicy to szczyt głupoty w wykonaniu Pana poprzednika Dariusza Polowego.

beg 10.07.2024 08:34
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Pan prezydent Wojcechowicz ma okazję naprawienia tego co popsuł prezydent Polowy. Ta betonoza na Staszica jest straszna. Ale czego można się było spodziewać po prezydencie Polowym, który ciągle mówił o betonowym układzie a betonował nam miasto.Tak na Ogrodowej powinien powstać teren zielony dla mieszkańców ( już tam jest piękny teren zielony) i miasto powinno odkupić ten teren o co proszą ludzie od lat.

~wtf (46.223. * .38) 10.07.2024 08:05
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

Nomaszpan, nowy prezydent i Siwak już reaktywowany.
Boguś Reloaded!

~BogdanzRaciborza (37.28. * .236) 10.07.2024 07:38
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

No to teraz zapewne dla pana Bogusława prezydent Wojciechowicz kupi plac przy Ogrodowej za kilka milionów, który kiedyś Lenk sprzedał za 1,2 mln.