Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Oszukali 6 tysięcy osób w całym kraju prowadząc fałszywe sklepy internetowe [ZDJĘCIA]

Łącznie 12 osób podejrzanych jest w sprawie, która obejmuje blisko 400 postępowań z całego kraju. Sprawcy założyli sklepy internetowe (fragrantics.pl, fragrantico.pl, perfumy.shop, bellotics.pl, max-media.shop), w których sprzedawali, m.in., perfumy i urządzenia elektroniczne. Łączna kwota wyrządzonej szkody sięga 1,7 mln złotych. 

Oszukali 6 tysięcy osób w całym kraju prowadząc fałszywe sklepy internetowe [ZDJĘCIA]CBZC
Funkcjonariusze Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw, wyłudzeń kredytów, a także o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw.

Fałszywe sklepy internetowe

Sprawcy założyli profesjonalnie wyglądające sklepy internetowe posługując się domenami: fragrantics.pl, fragrantico.pl, perfumy.shop, bellotics.pl, max-media.shop, za pośrednictwem których oferowali do sprzedaży oryginalne markowe perfumy oraz urządzenia elektroniczne.

Produkty promowali w internecie, wykupując reklamy w przeglądarkach, w mediach społecznościowych oraz podejmując współpracę z influencerami.

Realizacja zamówień odbiegała jednak od jakichkolwiek standardów. Sprawcy, zamiast zamówionego towaru, wysyłali kupującym perfumy o znikomej wartości rynkowej albo podróbki. Po dokonaniu płatności i odebraniu przesyłki przez kupujących, kontakt ze sprzedawcami był niemożliwy, zaś próby składania reklamacji pozostawały bez odzewu. Oprócz sprzedaży perfum i kosmetyków, sprawcy oferowali w sieci do sprzedaży sprzęt elektroniczny RTV / AGD, a także opał.

Ponad 6 tysięcy osób poszkodowanych w sprawie

Sprawcy prowadzili przestępczą działalność od końca 2021 do początku 2023 roku. W tym czasie doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem ponad 6 tysięcy pokrzywdzonych na terenie całego kraju. Łączna kwota wyrządzonej szkody sięga 1,7 mln złotych. W przestępczy proceder zamieszane były osoby zwerbowane na stanowiska fikcyjnych prezesów spółek, na których rejestrowano rachunki bankowe i domeny fałszywych sklepów internetowych, kurier oraz pracownik banku.

Działania funkcjonariuszy CBZC, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, doprowadziły do zatrzymania na terenie województw mazowieckiego i lubelskiego łącznie siedmiu osób, w tym dwóch mężczyzn podejrzanych o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Na wniosek prokuratora wobec czterech zatrzymanych zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W toku prowadzonego postępowania zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 1 mln zł, oraz zablokowano środki pieniężne w wyskości około 200 tys. zł, których przestępcy nie zdążyli wypłacić.

Zarzuty

Podejrzanych jest 12 osób, które usłyszały zarzuty m.in.: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw, podrabiania dokumentów, wyłudzenia kredytów, a także prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Ponadto jeden ze sprawców trudnił się również popełnianiem oszustw na popularnych portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych, oferując do sprzedaży telefony, zamiast których wysyłał klientom bezwartościowe przedmioty.

Ustalenia były możliwe do zrealizowania dzięki współpracy z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej.

Zarząd w Łodzi CBZC prowadzi postepowanie zbiorcze, obejmujące blisko 400 postępowań z terenu całego kraju.

źr. CBZC, o. sqx

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pięć_gwiazdek_nowiny (188.146. * .8) 10.07.2024 13:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dlaczego do k... nędzy nie podano narodowości??????????
Robi się już jak w europie zachodniej, zeby było poprawnie POlitycznie.
Za niedługo znikniemy jak lewusy z europy zachodniej.