Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Alpaka jest jak sweter z wełny, a hobby horse też się męczy. Ruszyły Wakacje w siodle na Zamku

Stajnia Podkowa z Żerdzin wysłała swą reprezentację na dziedziniec Zamku Piastowskiego, by zainaugurować cykl spotkań najmłodszych miłośników jazdy konnej.

Alpaka jest jak sweter z wełny, a hobby horse też się męczy. Ruszyły Wakacje w siodle na Zamkuma.w
Najwięcej uznania hobby horse znajduje wśród dziewcząt. To swego rodzaju namiastka posiadania własnego, prawdziwego konia

Materiał wideo:

Okrążenie w siodle

To nowość w ofercie wakacyjnej Powiatu Raciborskiego. Wspólnie z żerdzińską Podkową samorząd organizuje dwugodzinne, bezpłatne zajęcia dla dzieci. Prowadzą je instruktorzy jazdy konnej. Kolejne zaplanowano 16 lipca, a będą jeszcze zajęcia w sierpniu i na koniec wakacji finałowa impreza o większym rozmachu.

We wtorkowe przedpołudnie na dziedzińcu zamkowym pojawiły się kucyki i alpaki. Dziewczęta na co dzień jeżdżące i pomagające w Stajni Podkowa były odpowiedzialne za tzw. oprowadzanki. Dzieci wsiadały na kucyka i odbywały krótką rundę po dziedzińcu. Chętnych nie brakowało. Przeważały najmłodsze dzieci. - Jeździłam już na większych koniach, ale na kucyku też jest fajnie - powiedziała nam Zuzia.

WIDEO NA ŻYWO: POCZĄTEK WAKACJI W SIODLE NA ZAMKU PIASTOWSKIM

Ciacho lubi marchewkę

Kącik z alpakami również cieszył się sporym zainteresowaniem. Tutaj można było pogłaskać zwierzę, przebywać w jego towarzystwie, zrobić sobie z nim zdjęcie. - Alpaka to taka przytulanka do miziania i głaskania. W Żerdzinach mamy aktualnie trzy alpaki, ale może będzie kolejne zwierzę - mówili nam organizatorzy. Alpaki Ciacho, Blumis i Bambi uwielbiają marchewkę, to ich przysmak. Mają odpowiednio rok, trzy i cztery lata. Takie zwierzę żyje około 20. lat, podobnie jak koń. - Kiedy głaszczę alpakę, to jakbym dotykał wełny, takiej jak w swetrze - mówił nam jeden z uczestników Wakacji w siodle.

Do grupy dzieci dołączyli niepełnosprawni, u których alpaki były już kiedyś w odwiedzinach.

WIDEO: HANNA BOTOREK SĘDZIOWAŁA TRENINGOWE ZAWODY HOBBY HORSE

Lepszy konik od smartfona

Emocji nie brakowało przy zawodach hobby horse. Dzieci musiały pokonać tor przeszkód w możliwie najkrótszym czasie. - Dziś traktujemy to jako trening, zabawę, ale od następnej naszej wizyty będzie już rywalizacja na czas i punkty karne - wyjaśniała nam Sandra Gacek z Podkowy. Nadzoruje zawody hobby horse, które odbywają się w Żerdzinach. Tam już trzeci sezon rywalizuje dość liczna grupa fanów hobby horse.

SANDRA GACEK ZE STAJNI PODKOWA

- Niektórzy dziś startujący zaliczają pierwszy kontakt z tym sportem. Myślę, że to jest fajna zabawa. Niech dzieci lepiej tak się bawią, niż z telefonem - dodała pani Sandra. Czy hobby horse wypierają tradycyjną jazdę konną? - Z tym się nie zgodzę. Nie wypierają. Dla niektórych ten nowy sport jest mało zrozumiały, ale dzieciaki świetnie się bawią - podsumowała Gacek. Startujących pytała, czy ich konik daje radę, czy może się zmęczył. Uśmiechnięte dziewczęta kręciły głową, zgłaszając gotowość do dalszej zabawy.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].